AstroForum
[- ASTRONOMIJA -] => OBRADA ASTROFOTOGRAFIJA => Autor teme: Cimet - 20.08.2017. u 21:49:18 sati
-
Može biti i razlika u senzorima (ne znam čime ti snimaš), a sigurno ima nešto i u obradi... Vjerojatno i u monitoru, jer ja ove zadnje radim na laptopu... :?
Mislim da nikad ne možemo točno prikazati ni boje ni ostale karakteristike objekta, ali uz određeno znanje i trud možemo na fotkama postići njihov približno prirodni izgled.
Početnik sam, čitam, učim i gledam svoje prve raw datoteke dubokog svemira :286:. Mislim da stoji podatak da je % plavih zvijezda u našoj galaksiji najmanji, meni se to poklapa sa snimljenim raw-ovima pa sam zato rekao...... Šta je prirodno? U nedoumici sam kad gledam slike istih objekata od raznih autora, tu mislim generalno u razlici koja nastaje i zbog uvjeta ali i zbog obrade - pristupa autora, nije sada tvoja slika sporna. Meni se sviđa i volio bih da i ja tako mogu. Hvala još jednom i sa zanimanjem pratim dalje.......
-
...... Šta je prirodno? U nedoumici sam kad gledam slike istih objekata od raznih autora, tu mislim generalno u razlici koja nastaje i zbog uvjeta ali i zbog obrade - pristupa autora.....
Moraš uzeti u obzir da su fotografije istog objekta snimane i različitom opremom (drugačiji objektiv ili teleskop), pa uz obradu i tu dolazi do veće razlike. Konkretno, za velik broj plavih zvijezda krivac je često kromatska aberacija. Kromatsku aberaciju imaju u većoj ili manjoj mjeri svi objektivi (pogotovo oni stariji), pa onda kad to upariš s malo jačom saturacijom u obradi, rezultat može biti zanimljiv.
-
Kromatsku aberaciju imaju u većoj ili manjoj mjeri svi objektivi (pogotovo oni stariji), pa onda kad to upariš s malo jačom saturacijom u obradi, rezultat može biti zanimljiv.
Hvala, slažem se, mislim da ju treba pokušat smanjiti odmah u raw-u, jer poslije pobjegne...........
-
Hvala, slažem se, mislim da ju treba pokušat smanjiti odmah u raw-u, jer poslije pobjegne...........
Upravo tako. U toj se fazi najlakše riješiti kromatske.
-
Ovisi o prirodi CA...
Imas lateralnu CA - te se je lako rijesiti obradom sa PTLens (taj software radi samostalno i kao plugin u PS).
Medjutim, longitudinalna je tvrd orah, i vanjska blenda (apertura) radi dobar posao ali samo kod "duljih" tele-objektiva.
-
Hvala Bojane. Upravo instaliram PTLens :)
-
:kokice:
-
Ovisi o prirodi CA...
Imas lateralnu CA - te se je lako rijesiti obradom sa PTLens (taj software radi samostalno i kao plugin u PS).
Medjutim, longitudinalna je tvrd orah, i vanjska blenda (apertura) radi dobar posao ali samo kod "duljih" tele-objektiva.
Hm, baš tako nekako, prvi puta se susrećem sa kromatskom u astronomiji, do sada nikada nisam imao većih problema sa kromatskom u životu na Zemlji :)..... Imam npr kombinaciju klasičan Canon teleobjektiv i DSLR tijelo čija kombinacija nije pokrivena sa PTLens programom (nisam ga isprobao ali sam čuo za njega da je dobar prvenstveno za ispravljanje geometrije kod širaca, za kromatsku ne znam) ali je objektiv pokriven sa Canon DPP-om. Objektiv je naravno uključen u Canon Digital Optimizer no kada se to aktivira ništa ne pomaže. Tek kada u DPPu ručno pokrenem postavke za anuliranje kromatske aberacije i malo mrdnem slajdere dobijem recimo 20-30% manju aberaciju (na plavom i više). Više ne mogu postići. Sa takvim tipom aberacije oko tih sitnih zvjezdica od par piksela nemam iskustva ali očigledno iskaču sve u 16. Ispod je lijevo bez korekcije, desno sa najbolje postignutom korekcijom, 400% povećano.
(https://s26.postimg.org/fft8szlbd/kromatska.jpg)
Ovu desno sam pokušao još smanjiti sa PSom (filter za korekciju objektiva) ali ne ide ni mrvicu bolje. Jesam picajzla ili je to tako u praksi za astronomiju i bolje ne može? Kakvi su bolji teleskopi i koji tip teleskopa je baš za astronomiju u tome najbolji, a pogodan je za fotografiranje? Gordane da li u RAWu imaš kromatske aberacije i da li si uspio šta dobiti sa PTLens-om?
-
...... Kakvi su bolji teleskopi i koji tip teleskopa je baš za astronomiju u tome najbolji,...
Reflektori :wink:
-
Reflektori :wink:
Hvala!
-
Ja bih ipak umjesto reflektora uzeo kvalitetniji APO refraktor :106:
-
...Jesam picajzla ili je to tako u praksi za astronomiju i bolje ne može?
Rezultat koji si dobio je sasvim zadovoljavajući. Takva fotka ti kod daljnje obrade neće raditi probleme s plavim zvijezdama.
-
Hvala, slažem se, mislim da ju treba pokušat smanjiti odmah u raw-u, jer poslije pobjegne...........
Ne bih se slozio so ovim.... Jer u principu imas puno sub- frame-ova, a samo jedan stack frame.... dakle manje posla je igrati se sa CA na gotovom stack-u... uostalom, zasto onda ne raditi krivulje na svakom sub-frame-u?
Osim toga, ako nemas bas taj objektiv u data bazi (sto je cest slucaj sa starijim objektivima), opet moras raditi na konacnom stacku.
Ne boj se, nece CA pobjeci nikuda...
Naravno, ako imamo samo jedan RAW, onda ova diskusija gore nije potrebna.