Autor Tema: Higgsov bozon  (Posjeta: 18627 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Higgsov bozon
« Odgovori #60 u: 06.07.2012. u 09:48:35 sati »
Koliko sam mogao popratiti cijelu stvar oni su sa vjerojatnošću 5sigma pronašli česticu na mjestu (s masom)  predviđenom Standardnim modelom. To nije vjerojatnost pronalaska baš Higgsova bozona, već jednostavno vjerojatnost da postoji čestica sa tom predviđenom masom.
A zašto je već ovo značajno? - Zamislite da na tom mjestu nije pronađena ova čestica. To bi automatski značilo da sigurno ne postoji Higgsov bozon što bi srušilo Standardni model. Higgsov bozon je posljednja neotkrivena elemenarna čestica koju predviđa standardni model. Bez njega neke od važnih funkcionalnosti standardnog modela ne bi teoretski funkcionirale u skladu s opažanjeima u prirodi. To bi značilo da je fizika završila u slijepoj ulici i da se moraju tražiti potpuno nove teorije koje bi objasnile elementarni ustroj svemira (makar onih samo 4% bez tamne materije i energije  :76:).

Sa prekjučerašnjim danom znamo da je fizika još na dobrom putu, da nisu vidjeli znak "slijepa ulica" ispred sebe.

Sada predstoji ispitivanje ostalih karakteristika (masa je već utvrđena i odgovara Higgsovom bozonu).
pronađene čestice. Zna se u kom smijeru treba postaviti daljnje eksperimente, kao što se znalo kako treba postaviti ovaj koji je doveo do ovog pronalaska, samo treba vremena i novca da se sve to odradi.
« Zadnja izmjena: 06.07.2012. u 09:51:00 sati od Beorn »
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline McPingvin

• AstroBrbljavac
  • *
  • Reus usitas
    • www.playomania.com
« Odgovori #61 u: 06.07.2012. u 11:48:29 sati »
Ajd dobro, igrokaz je možda preteška riječ.  Ali ako im treba još recimo godinu dana da budu 100% sigurni (kad obrade podatke), a sad su sigurni 99.99994%. To bi značilo da na tome rade već  1666666 godina, zar ne?
Mislim da su ipak izabrali pogrešnu terminologiju s ovim postocima.
Ne razumiješ baš vjerojatnost i statistiku :)

Imaš novčić i bacaš ga 999 puta. Svih 999 puta padne glava. Koje su šanse da će 1000. bacanje biti pismo? Jesu li blizu 100%? Jesu li 50:50?

I jedno i drugo. Moraš uzeti dva slučaja: prvi slučaj je taj da je novčiš "namješten" i da, onda su šanse gotovo 100% da će opet pasti glava. No, ako je novčić ispravan, šanse da 1000. put padne pismo su 50:50.

Statistički gledano, od 100 bacanja 50 puta padne pismo, a 50 glava. No to ne znači da ćeš u 100 bacanja imati 50:50. Možeš imati 60:40, ili čak i 10:90, no što više bacaš (približavaš se u beskonačnost), to će ti histogram bacanja biti ispravniji.

Sigurnost da od 5 sigma da je nađena čestica Higgsov bozon je tolika da nikada u životu ne bi posumnjali u neku odluku kada bi imali tu sigurnost. Evo, točan postotak je 99.9999426697%. Šanse da dobijete HIV transfuzijom su manje od toga (90%).

Naravno da će im trebati dosta vremena do doguraju do 100% (ili, recimo, 8 sigma). Neke stvari funkcioniraju logaritamski (punjenje kondenzatora, recimo), a i postoje stvari koje američani i engležani zovu "breaktrough" :)
Sky Watcher Maksutov 127/1500, 25 i 10mm okulari
Sky Watcher EQ5 GOTO
Pentax K-x (18-55, 50-200, 35-70 macro)
BPC 7x50

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #62 u: 06.07.2012. u 12:11:02 sati »
Ne razumiješ baš vjerojatnost i statistiku...

McPingvin, ono je bila šala, stvarno misliš je onih 1.5 milijuna i kusur godina bila ozbiljna tvrdnja?

Beorn je vrlo dobro objasnio stvar.  :106:

Koliko sam mogao popratiti cijelu stvar ...
...be open minded, but don't be stupid...

Offline McPingvin

• AstroBrbljavac
  • *
  • Reus usitas
    • www.playomania.com
« Odgovori #63 u: 06.07.2012. u 12:58:05 sati »
Nemoj me plašit, spavao sam 2 sata noćas, a nije zbog vedrog neba :D
Sky Watcher Maksutov 127/1500, 25 i 10mm okulari
Sky Watcher EQ5 GOTO
Pentax K-x (18-55, 50-200, 35-70 macro)
BPC 7x50

Offline Zeko

• Mjesečar
  • *

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #65 u: 06.07.2012. u 18:29:55 sati »
Hvala Zeko, ovo (mi) pojašnjava puno toga [71*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #66 u: 06.07.2012. u 22:13:03 sati »
https://cms-docdb.cern.ch/cgi-bin/PublicDocDB/RetrieveFile?docid=6116&filename=CMShiggs2012_CR.pdf

Lp

Hvala i od mene Zeko .Lijepo je imati ovakav uvid u originalni  izvještaj o jednom od najvažnijih istraživanja na svijetu . Žalosno je , što javni mediji nisu popratili ovih trista riječi i dali na uvid širokoj. javnosti .Dobro nećemo sad o njima  , svi znamo da to nije u skladu sa senzacionalističkom duhom i praksom  naših vrlih boraca koji se brinu i krvare  na braniku   prava i slobode javnog informiranja.
Ono što je  važno za primijetiti u ovom izvještaju, da su rezultati istraživanja ,  dobiveni  korištenjem u uvjetima povišene energetske razine , na energiji centra mase protonskih sudara od od 7 TeV u 2011 na energiji od 8 TeV u 2012. godini.  To su vrlo različiti  energetski uvjeti između dva eksperimenta , u smislu da dobiveni rezultat bi možda mogao biti samo efekt ovog viška u energetske razlike prilikom kojoj su se vršila istraživanja. Naime istraživanja pri uvjetima od 7 TeV nisu mogla polučiti takve rezultate.
Postavlja se pitanje zašto se ova pojava diferencira na 8 TeV a na 7 TeV ne. Karikirano govoreći kakve bi rezultate mogli  očekivati na ispitivanjima recimo na od 10 TeV ?
Nije na odmet naglasiti  , da sveto pravilo koje je uvela kvantna teorija , a ovdje se radi o njoj da se o jednakim rezultatima ispitivanja može govoriti samo u slučaju ako su uvjeti ispitivanja apsolutno isti. Toliko o mojoj skeptičnosti , bez obzira na nju još se jednom zahvaljujem na ovom linku koji če obavezno biti sastavni dio moje arhive.
Pozdrav rotirajući . :hopla:
Nek samo rotira...

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #67 u: 06.07.2012. u 22:47:49 sati »
Hvala i od mene Zeko .Lijepo je imati ovakav uvid u originalni  izvještaj o jednom od najvažnijih istraživanja na svijetu . Žalosno je , što javni mediji nisu popratili ovih trista riječi i dali na uvid širokoj. javnosti .Dobro nećemo sad o njima  , svi znamo da to nije u skladu sa senzacionalističkom duhom i praksom  naših vrlih boraca koji se brinu i krvare  na braniku   prava i slobode javnog informiranja.
Ono što je  važno za primijetiti u ovom izvještaju, da su rezultati istraživanja ,  dobiveni  korištenjem u uvjetima povišene energetske razine , na energiji centra mase protonskih sudara od od 7 TeV u 2011 na energiji od 8 TeV u 2012. godini.  To su vrlo različiti  energetski uvjeti između dva eksperimenta , u smislu da dobiveni rezultat bi možda mogao biti samo efekt ovog viška u energetske razlike prilikom kojoj su se vršila istraživanja. Naime istraživanja pri uvjetima od 7 TeV nisu mogla polučiti takve rezultate.
Postavlja se pitanje zašto se ova pojava diferencira na 8 TeV a na 7 TeV ne. Karikirano govoreći kakve bi rezultate mogli  očekivati na ispitivanjima recimo na od 10 TeV ?
Nije na odmet naglasiti  , da sveto pravilo koje je uvela kvantna teorija , a ovdje se radi o njoj da se o jednakim rezultatima ispitivanja može govoriti samo u slučaju ako su uvjeti ispitivanja apsolutno isti. Toliko o mojoj skeptičnosti , bez obzira na nju još se jednom zahvaljujem na ovom linku koji če obavezno biti sastavni dio moje arhive.
Pozdrav rotirajući . :hopla:
Ako smijem biti malo zločest (a inače nisam ;) ), nisi li ti taj koji stalno jamra protiv Internet linkova? Uvijek govoriš da ne priznaješ internet linkove, nego samo pisanu literaturu.
Od kud sad ova nagla promjena i riječi pune hvale za jedan Internet link?

Hmm.. Možda se ipak na otom Internetu može naći štokod pametno? ;)

Usput, prihvaćam i povećanje oklade u čvarcima. :)

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #68 u: 06.07.2012. u 22:55:42 sati »
Link vodi na vrijedan dokument koji je pisan na hrvatskom :76:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #69 u: 06.07.2012. u 23:12:14 sati »
Link vodi na vrijedan dokument koji je pisan na hrvatskom :76:
Bez brige, pogledao sam :)
Zezam ga malo. U biti nema veze jel nešto napisano na papiru ili elektroničkom mediju, sve dok je napisano kvalitetno.
No stariji ljudi imaju otpor prema novome, pa zato ga malo pilim. :)

Đeno, ne ljuti se. :)