Autor Tema: Higgsov bozon  (Posjeta: 19176 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
  • Spol: Muški
Odg: Higgsov bozon
« Odgovori #50 u: 05.07.2012. u 22:18:36 sati »
Pa kad još nisu 100% sigurni jesi li doista otkrili Higgsov bozon :D

Po kome je Amerika dobila ime?
...be open minded, but don't be stupid...

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #51 u: 05.07.2012. u 22:27:38 sati »
A i Hawking je rekao da je izgubio okladu i da će isplatiti 100 dolara Gordonu Kaneu. Ako je i 100 dolara, to je Hawkingovih 100 dolara, a to nema istu vrijednost i težinu kao kod nas "običnih" ljudi :76:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #52 u: 05.07.2012. u 22:42:01 sati »
Istina je da ga nisu sto posto  našli  , kladim se u po kile čvaraka .
...
Evo ja prihvaćam okladu. Ja tvrdim da su ga našli. U pola kile čvaraka.

I da, još što se tiče Higgsa.. Jim Al-Khalili komentira ovaj članak:
http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-18692830

riječima: "O Amerika, Amerika.. Na dan otkrivanja Higgsa američka vlada objavljuje da morske sirene ne postoje. Kako čudan svijet..."

Edit 2:
Da, za one koji ne znaju, Jim Al-Khalili je onaj fizičar koji ipak neće morati pojesti svoje gaće javno pred tv kamerama. Naime, neutrini ipak ne letaju brže od c. ;)
« Zadnja izmjena: 05.07.2012. u 22:50:24 sati od Human »

Offline McPingvin

• AstroBrbljavac
  • *
  • Reus usitas
    • www.playomania.com
« Odgovori #53 u: 05.07.2012. u 23:17:21 sati »
Po kome je Amerika dobila ime?
Po Amerigu Vespućiju (ne znam na pamet kako se piše prezime, a ovo sve pišem iz glave), prvom istraživaču koji je shvatio da je Kolumbo otkrio novi kontitnent (tj. kontinente), a ne nepoznat dio Indije kako se do tada smatralo. Od tuda i ime za autohtone stanovnike - Indijanci su zato jer su Španjolci i Portugalci bili uvjereni da su to stanovnici Indije.

Kakve to veze ima jedno s drugim? :D

@Human - ne kaže Đeno da ga nisu našli ili da ne vjeruje da ga nisu našli, nego da samo znanstvenici tvrde da još nisu 100% sigurni (nego samo 99.999994 ili koliko već) da su ga našli :)
Sky Watcher Maksutov 127/1500, 25 i 10mm okulari
Sky Watcher EQ5 GOTO
Pentax K-x (18-55, 50-200, 35-70 macro)
BPC 7x50

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #54 u: 06.07.2012. u 00:22:26 sati »
Po Amerigu Vespućiju (ne znam na pamet kako se piše prezime, a ovo sve pišem iz glave), prvom istraživaču koji je shvatio da je Kolumbo otkrio novi kontitnent (tj. kontinente), a ne nepoznat dio Indije kako se do tada smatralo. Od tuda i ime za autohtone stanovnike - Indijanci su zato jer su Španjolci i Portugalci bili uvjereni da su to stanovnici Indije.

Kakve to veze ima jedno s drugim? :D

@Human - ne kaže Đeno da ga nisu našli ili da ne vjeruje da ga nisu našli, nego da samo znanstvenici tvrde da još nisu 100% sigurni (nego samo 99.999994 ili koliko već) da su ga našli :)
Ček, on se kladi da su ga našli sa 99,999x posto vjerojatnosti, a ne 100 posto vjerojatnosti?
Pa što se tu ima kladiti. Pa to su i sami rekli, da nije 100%.

Mislim, koja je to fora. ;)
Na primjer, ja kažem "trava je zelena", a vi se ajde sad kladite jel sam rekao da je zelena ili plava. ;)
Kakvog to smisla ima?

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #55 u: 06.07.2012. u 00:36:06 sati »
Pa kad još nisu 100% sigurni jesi li doista otkrili Higgsov bozon :D

Bravo , pingvničiću  ! Ma super rečeno, ma  tako lipo , jezgovito i jednostavno mnogo je rečeno u tako maloj rečenici . Velika šteta da  nitko nije obratio pozornost na nju a kamoli  primjetio njen značaj. Nije problem  što bi se  neki , kladili kontra mojih čvaraka , već je problem što nitko ne smatra  da ovo pitanje zaslužuje ne samo odgovor  već i ozbiljnu pozornost. Kad bi neki  znali bar osnove kvantne "crne mačke "   bar bi zbog zbog znastvene učtivosti i odgovorili. E sad , podižem okladu na 1 prema 10 . Ovo samo iz razloga što obožavam hrskave i kako je ono Orion reka istisnute  čvarke . U svakom slučaju moraju biti onakvi kako smo ih Orion i ja registrirali  . Tko voli nek izvoli , ali prvo neka se neko malo udostoji pristojno odgovoriti čoviku na postavljeno pitanje. :204:
« Zadnja izmjena: 06.07.2012. u 00:39:28 sati od Đeno »
Nek samo rotira...

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #56 u: 06.07.2012. u 01:06:58 sati »

Pa da. 
Kad budu sigurni što je to što su našli treba im čestitati, a zasad ih treba i dalje podržavati. Ovo je bio show za investitore i široku javnost. Ali uspješan show, zar ne?
Iskreno, malo su mi zamorni ovakvi igrokazi, ali razumijem ja znanstvenike, nije lako balansirati između ograničenih sredstava s jedne strane i nepredvidive brzine rezultata istraživanja s druge. Treba povremeno ubaciti određeni impuls...

Offline McPingvin

• AstroBrbljavac
  • *
  • Reus usitas
    • www.playomania.com
« Odgovori #57 u: 06.07.2012. u 04:07:34 sati »
Ma jao, ljudi, koji igrokaz? :)

NASA-ina konferencija na je bla igrokaz. Ekipa iz CERN-a godinama neumorno radi na samo jednoj stvari na samo jednom mjestu (OK, karikiram, primjenjivo je za ovaj slučaj kada radim usporedbu s NASA-om) i sada su došli pred cijeli svijet i rekli: "OK, počistili smo cijelu sobu. Krevet je složen, stol uredan, majice poslagane u ormaru. Sve je usisano, parketi su premazani tekućinom za sjaj. Ostao nam je još sam kut iznad klime do kojeg se malo teže dođe, ali kad vidimo ima li još tamo prašine sa sigurnošću ćemo moći reći da je cijela soba čista."

Ekipa samo ne želi istrčiti pred rudu i kasnije se ispričavati na pogreškama kao što je bio slučaj sa neutrinima koji trče brže od fotona. Nekim čudom. Ovako su svima dali do znanja da su vrlovrlovrlovrlovrlovrlovrlovrlovrlovjerojatno našli ono što su tražili, ali će, za svaki slučaj, još par gazilijuna puta provjeriti je li to - TO.

Evo jedan rotirajući, umjesto Đene :D [10*
Sky Watcher Maksutov 127/1500, 25 i 10mm okulari
Sky Watcher EQ5 GOTO
Pentax K-x (18-55, 50-200, 35-70 macro)
BPC 7x50

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #58 u: 06.07.2012. u 04:35:28 sati »
Pa kad su već toliki posao napravili, mogli su još i taj mali dio završiti pa ponosno izaći pred kamere i reći - Ljudi, pronašli smo Higgsov bozon! :286: Al, zbilja smo ga pronašli! :106: Evo i dokaza! [23*

I ljudi bi im :215: i sve bi bilo potpuno jasno i čisto. :112: Ne bi bilo nedoumica :111: i nagađanja... :109: [70*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #59 u: 06.07.2012. u 08:10:16 sati »
Ma jao, ljudi, koji igrokaz? :)

NASA-ina konferencija na je bla igrokaz. Ekipa iz CERN-a godinama neumorno radi na samo jednoj stvari na samo jednom mjestu (OK, karikiram, primjenjivo je za ovaj slučaj kada radim usporedbu s NASA-om) i sada su došli pred cijeli svijet i rekli: "OK, počistili smo cijelu sobu. Krevet je složen, stol uredan, majice poslagane u ormaru. Sve je usisano, parketi su premazani tekućinom za sjaj. Ostao nam je još sam kut iznad klime do kojeg se malo teže dođe, ali kad vidimo ima li još tamo prašine sa sigurnošću ćemo moći reći da je cijela soba čista."

Ekipa samo ne želi istrčiti pred rudu i kasnije se ispričavati na pogreškama kao što je bio slučaj sa neutrinima koji trče brže od fotona. Nekim čudom. Ovako su svima dali do znanja da su vrlovrlovrlovrlovrlovrlovrlovrlovrlovjerojatno našli ono što su tražili, ali će, za svaki slučaj, još par gazilijuna puta provjeriti je li to - TO.

Evo jedan rotirajući, umjesto Đene :D [10*

Ajd dobro, igrokaz je možda preteška riječ.  Ali ako im treba još recimo godinu dana da budu 100% sigurni (kad obrade podatke), a sad su sigurni 99.99994%. To bi značilo da na tome rade već  1666666 godina, zar ne?
Mislim da su ipak izabrali pogrešnu terminologiju s ovim postocima.