[- ASTRONOMIJA -] > SUNČEV SUSTAV

Dalje od Plutona...

(1/8) > >>

Frank:
Pozdrav!
Kada se pricalo o statusu Plutona kao planeta, Korado Korlevic je spomenuo, objavljeno u Jutarnjem listu,
da je Pluton davno trebao izgubiti status planeta i da se vec ranije trebalo traziti tijelo velicine 1/4
do 1 velicina Zemlje iza Plutona. Tu sam ideju i ranije vec cuo, ali sami joj tek sada posvetio vise paznje.
S obzirom na to da je matrijala i vise nego dovoljno za to, ali da je njegova interakcija slaba zbog slabe gravitacije i hladnoce
materijala, moze li se tako veliko tijelo formirati?Ima li matematickih dokaza za njegovo postojanje?
Ili gravitacijskih anomalija, koje su "otkrile" Neptun i Pluton?
I jos jedno, ne znam koliko pametno, pitanje. Slicnog sastava kao i KB je i Oortov oblak. Postoji li mogucnost nastanka planeta cak
i na takvim udaljenostima ili je gustoca i interakcija materijala premala za takvo sto?
Pozdrav!

Antonio:
Ovo su baš zanimljive stvari.  :D Ja se ne kužim baš previše u to, al evo vam jedne zanimljive mape svemira:
http://img422.imageshack.us/img422/5641/all200ej1.gif
Mislim da je Oortov oblak previše udaljen da bi se tamo formirali planeti. Npr. Sedna, onaj objekt nedavno otkriven iza Kuiperovog pojasa, je udaljen 100au od Zemlje, a Oortov oblak je na udaljenosti od 10000au, dakle 100 puta dalje... [70*

Acheron:

--- Citat: Antonio - 07.09.2006. u 18:16:39 sati ---Ovo su baš zanimljive stvari.  :D Ja se ne kužim baš previše u to, al evo vam jedne zanimljive mape svemira:
http://img422.imageshack.us/img422/5641/all200ej1.gif
Mislim da je Oortov oblak previše udaljen da bi se tamo formirali planeti. Npr. Sedna, onaj objekt nedavno otkriven iza Kuiperovog pojasa, je udaljen 100 svjetlosnih godina od Zemlje, a Oortov oblak je na udaljenosti od 10000 svjetlosnih godina, dakle 100 puta dalje... [70*

--- Kraj citata ---

[70*

Antonio:
Ups, moja velika pogreška!   :oops: Nisam uop?e skužil kaj sam napisal.
Dakle nisu svjetlosne godine, nego astronomske jedinice (AU) - 1 au =udaljenost od Zemlje do Sunca)
 [38*

HrAstro:
ve? sam se mislil buniti.. kaj si ti LUD :)

ina?e super karta

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju