[- PLAVI PLANET -] > PRAPOVIJESNI ŽIVOT ZEMLJE

Porijeklo života

(1/18) > >>

Todor:
Da li biste se priklonili vanzemaljskom ili zemaljskom porijeklu života? Darwinova juha na kometima ili u praatmosferi Zemlje? Do prije godinu dana kategori?ki bih tvrdio da je puno ve?a vjerojatnost za zemaljsku teoriju. Tada sam pro?itao da je 75% vode na zemlji kometskog porijekla (Scietific American Presents Oceans, 1998) i to me malo poljuljalo. Sada više nisam siguran...

Acheron:
Ja mislim da je život nastao kombinacijom oba izvora. Neke organske molekule su nastale u zemljinoj praatmosferi a neke na kometima i njihovo kombiniranje je stvorilo prve DNA i RNA molekule od kojih je kasnije nastao jednostani?ni pa višestani?ni život.

Krun0:
Darwinova juha na kometima ne funkcionira,no moguce je da su neke kljucne organske molekule dosle tim putem....

Frank:
Zivot je u potpunosti mogao nastati na Zemlji, i vjerujem da je osnova tako nastala. Ostatak je nadogrdivan i evolucija ubrzavana utjecajem kometa koji su unosili dodatne molekule i tvari i na taj nacim modificirali evoluciju. Takvo je barem moje misljenje.

Dio o mogucem razvoju na Zemlji je pokrjepljeno clankom:

http://www.net.hr/znanost/page/2006/11/08/0188006.html,

a dio o svemirskom utjecaju u sastavu nasih molekula, svojstvu kiralnosti. Naime postoje molekule L i D (ili S i R) konfiguracije, zavisno o lomu svijetlosti na njima. Primjeceno je da isti spojevi razlicitih konfiguracija razlicito djeluju na organizme od toga da su inertne do toga da su otrovne samo na temelju razlicite konfiguracije (iste molekule, iste tvari). Takoder je otkriveno da se u prirodi favorizira jedna vrsta konfiguracije, ista ona koja prezivljava UV zracenje (sto molekule drugacije konfiguracije ne mogu). Tako da su to lako moguce molekule koje su dosle iz svemira (jednostavne, koje su kasnije na temelju konfiguracije evoluirale u slozene iste konfiguracije). Nije nuzno, ali je mogucnost.

Pozdrav!

Frank:
evo novosti o mogucnosti dolaska zivota iz svemira:

http://www.jutarnji.hr/tehnologija_i_znanost/clanak1/art-2006,12,2,meteorit_panspermija,52979.jl

pozdrav!

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju