[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > IZRADA I MODIFIKACIJA ASTRONOMSKIH INSTRUMENATA

Samogradnja

<< < (3/3)

Danijel:
Za postove ?eš se sam pobrinuti jer vidim da ti to dobro ide, a sladoled sigurno dobiš kada se sretnemo. Ma, i kavu, nisam cicija  :mrgreen:

Beri:

--- Citat: Acheron - 26.05.2006. u 22:11:48 sati ---na više mjesta sam pro?itao da se samogradnja teleskopa ne isplati na promjerima manjim od 200-250mm. tako?er, ve?ina tekstova o samogradnji je pisana prije 5-10 godina kada još nije bilo GSO i sli?nih kinesko-tajvanskih teleskopa.

--- Kraj citata ---

Da, ovo s Tajvancima stoji.,.. prije jos cca 5 godina, teleskopi su bili bitno skuplji nego sada.....
Cinjenica jest da ce npr 200 mm dobsa biti jako tesko ako ne i nemoguce izraditi jeftinije u samogradnji nego sto recimo kosta kupovni kod Optimusa. I on ce biti svakome dovoljno dobar, barem nekoliko godina.

Samogradnja nije za stednju novaca.... no, dobijete tocno onakav teleskop kakav ste zeljeli. Bilo izgledom, velicinom, prakticnosti, ili bilo cega drugog.
I upravo zbog ovoga samogradnja nije dobar izbor za prvi teleskop, jer onaj tko nikad nije imao teleskop jos nije sebi definirao sto i kako hoce. Koristenjem tvornickog teleskopa jedno vrijeme, skuzis kako mozda zelis trazioc na nekom drugom mjestu na tubusu, okular mozda s druge strane, da ti je previsok, prenizak, da zelis ljubicasti tubus, ili bilo sto drugo :)
I najcesce ne mozes naci gotov teleskop onakav kakav trazis. Rjesenje je napravit ga sam :)

Navigacija

[0] Lista Poruka

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju