Autor Tema: Kada bi Mjesec imao  (Posjeta: 10418 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Kada bi Mjesec imao
« Odgovori #50 u: 01.04.2015. u 22:17:16 sati »
Ok recimo da ti imaš pravo, meni se čini da se ne bi dogodilo ništa bitno za Zemlju.
I meni se isto tako čini.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #51 u: 01.04.2015. u 22:25:54 sati »

Ne govori mi iskreno ništa, jer zaista ne znam ništa o tome. Pokrenuo sam temu da bih dobio po mogućnosti kvalitetne odgovore, a ne lupetanja koje kakvih gluposti, koje ste nadrobili na ostalim stranicama.

Aha, traži se kvalitetan odgovor. U tome je caka.

Vidiš, u unutarnjem dijelu Sunčevog sustava je vrlo vruće. Molekule se vrlo brzo gibaju. Ako je tijelo premaleno ono svojom gravitacijom ne može zadržati atmosferu koja polako isparava. Molekule vrlo brzo postižu brzinu oslobađanja i atmosfera već za nekoliko milijuna godina može sasvim nestati. Mars koji je dalje od Sunca i koji je veći od Mjeseca zadržao je tek tanku atmosferu. A Mjesec ne samo da je manji i bliže Suncu nego još k tome ima uz sebe Zemlju koja djeluje grvitacijom (Mjesec ima izduženu putanju i mijenja se gravitacijsko djelovanje Zemlje) i to bi dodatno uzburkalo hipotetsku atmosferu. Sunce također djeluje, plimnim silama pa bi to bio dodatan priliv energije u atmosferu. No ni to nije dosta, nego je još i Mjesec u trenutku nastanka bio desetak puta bliže Zemlji, a i dok se formirao bio je vrlo ugrijan i laki plinovi su vrlo brzo isparili u svemir. (na Wiki imaš ukratko o nastanku Mjeseca)
Eh, ali tebe zanima bi li atmosfera na Mjesecu djelovala na život na Zemlji. Odgovor je – ne bi. Kao što ni Marsova, ni Venerina atmosfera ne djeluje na život na Zemlji. Mislim da si to mogao pronaći među odgovorima. Nije doduše bilo decidirano, ali se moglo iščitat. Atmosferu uzmi kao dio planeta. Kao što Mjesečeva kora ne djeluje na život na Zemlji, tako ne bi ni Mjesečeva atmosfera.
Nemoj mislit da je bilo tko želio ismijavati pitanje. Jednostavno iz navedenih razloga pitanje je čudno i nitko nije pravo znao što bi s njim. Zamišljena situacija je nemoguća (dok Q ne promijeni zakone svemira).

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #52 u: 01.04.2015. u 22:27:11 sati »
Ok, sad možemo dalje s rasturačinom, JUHUUUUUUU!  :204: :207:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #53 u: 01.04.2015. u 23:01:48 sati »

Aha, traži se kvalitetan odgovor. U tome je caka.

Vidiš, u unutarnjem dijelu Sunčevog sustava je vrlo vruće. Molekule se vrlo brzo gibaju. Ako je tijelo premaleno ono svojom gravitacijom ne može zadržati atmosferu koja polako isparava. Molekule vrlo brzo postižu brzinu oslobađanja i atmosfera već za nekoliko milijuna godina može sasvim nestati. Mars koji je dalje od Sunca i koji je veći od Mjeseca zadržao je tek tanku atmosferu. A Mjesec ne samo da je manji i bliže Suncu nego još k tome ima uz sebe Zemlju koja djeluje grvitacijom (Mjesec ima izduženu putanju i mijenja se gravitacijsko djelovanje Zemlje) i to bi dodatno uzburkalo hipotetsku atmosferu. Sunce također djeluje, plimnim silama pa bi to bio dodatan priliv energije u atmosferu. No ni to nije dosta, nego je još i Mjesec u trenutku nastanka bio desetak puta bliže Zemlji, a i dok se formirao bio je vrlo ugrijan i laki plinovi su vrlo brzo isparili u svemir. (na Wiki imaš ukratko o nastanku Mjeseca)
Eh, ali tebe zanima bi li atmosfera na Mjesecu djelovala na život na Zemlji. Odgovor je – ne bi. Kao što ni Marsova, ni Venerina atmosfera ne djeluje na život na Zemlji. Mislim da si to mogao pronaći među odgovorima. Nije doduše bilo decidirano, ali se moglo iščitat. Atmosferu uzmi kao dio planeta. Kao što Mjesečeva kora ne djeluje na život na Zemlji, tako ne bi ni Mjesečeva atmosfera.
Nemoj mislit da je bilo tko želio ismijavati pitanje. Jednostavno iz navedenih razloga pitanje je čudno i nitko nije pravo znao što bi s njim. Zamišljena situacija je nemoguća (dok Q ne promijeni zakone svemira).
Lijepo si to napisao. Isto tako si lijepo i zadnji dio posta napisao. I to je tako.
No i ti si fulao odgovor na pitanje iz uvodnog posta kao i većina onih koji su odgovarali na temi. Većina je krenula obrazlagati zašto nije moguće da Mjesec ima atmosferu, a to uopće nije pitanje.
Pitanje je: Kad bi kravama izrasla krila, kako bi to utjecalo na ptice te bi li se ptice uopće mogle razviti i letjeti?
Većina se dala u objašnjavanje da i nije baš nešto moguće da kravama narastu krila, ali to ovdje nije pitanje.

I u uvodnom postu nije spomenuta samo atmosfera, nego.. ma evo, podsjetimo se uvodnog posta:
Atmosferu, odnosno sve uvjete kao Zemlja, kako bi se to  reflektiralo na samu Zemlju? Da li bi se život normalno razvio kao sada ili ga uopće nebi moglo biti?
Znači SVE uvjete kao Zemlja.

I sad, nakon što se ljudi isprdaju od mog pitanja o kravama i krilima, ja kažem da očekujem ozbiljan odgovor jer ja "o tome ništa ne znam" i samo sam ozbiljno postavio pitanje i očekujem ozbiljan odgovor.
O čemu točno ništa ne znam? O kravama? O pticama? O krilima? O evoluciji? O razvoju međuodnosa između krava i ptica?
Eto, ja o tome ništa ne znam i samo pitam.
(I žalim se kad se ljudi sprdaju s mojim pitanjem.)

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #54 u: 01.04.2015. u 23:07:20 sati »
Darijo, tvoje  pitanje je prilično nejasno. Ja vjerujem da si ga postavio s dobrom namjerom, ali mnogi forumaši su ga doživjeli kao provokaciju, pokušaj trolanja. To ih ne opravdava da osam stranica ispune sprdanjem. Mogli su ti odmah skrenuti pažnju kako je pitanje nesuvislo, te da ga pokušaš preformulirati, pojasniti.
Nažalost, razvaljivanje svake teme cirkusiranjem postalo je česti običaj. To je ponekad šarmantno, ali definitivno ruši kredibilitet foruma.
Molio bih forumaše da o tome povedu računa prije nego odluče postati neki odgovor.
Davore, kredibilitet foruma ne ruše replyevi u kojima se cirkusira, nego kredibilitet ruše polovično napisane uvodne teme.
Uvodna tema u kojoj se očekuje nekakva rasprava, odgovori, trebala bi imati glavu i rep i morala bi objasniti kako je uopće došlo do toga da se "to i to" pita. Te dati svoje mišljenje, pa makar i bilo krivo. A ako nije siguran u nešto, onda to i reći odmah u uvodnom postu, a ne nakon što se drugi iscirkusiraju od pitanja.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #55 u: 02.04.2015. u 08:27:43 sati »
Lakše je trolati i potruditi se naći izliku za trolanje nego se objasniti nešto.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #56 u: 02.04.2015. u 08:41:30 sati »
Evo da se i ja nadovežem sa sažetkom. Dakle Mjesec ne može imati atmosferu zato jer je premali. Na to ti je odgovorio Miro1, Dag i Arkturus.

Ako zanemarimo fizikalne zakone i hipotetski pretpostavimo da Mjesec ipak ima atmosferu, tada su ti odgovor dali Acheron i Orion 69.

Acheron:
Citat:
Pa utjecao bi samo ako bi gore nastao neki agresivan i inteligentan oblik života željan novih terena :)
Orion 69:

Citat:
Kad bi na mjesecu bilo mogućnosti za razvitak neke civilizacije vrlo vjerojatno bi došlo do puno bržeg razvoja svemirskih letova nego što je to slučaj danas.
Glavni razlog je što bi sigurno zaratili.

Ja bih nadodao kako je vjerojatnost da se na oba nebeska tijela pojavi život i razvije visoki stupanj civilizacije istovremeno bez međusobnog utjecaja gotovo nemoguć. Ali i to hipotetski pretpostavimo da se desilo u nekom trenutku početnog razvoja. U tom slučaju imat ćemo sraz civilizacija sličan srazu koji se desio nakon otkrića Amerike. Slabija civilizacija bi bila istrebljena.

I na kraju odgovor kako je veza između moguće atmosfere na Mjesecu i razvoja Zemlje ista koliko i utjecaj polarne svjetlosti na rast mišjih repova u Africi, dali su ti vrlo slikovito Human i ostalo društvo. Oni smatraju kako je i više nego očigledno da nema nikakvog fizičkog utjecaja i u tom pogledu pitanje je besmisleno.

Nadam se da je to  pripomoglo rasvjetljavanju ove enigme.
« Zadnja izmjena: 02.04.2015. u 08:45:13 sati od davor »
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #57 u: 02.04.2015. u 10:28:37 sati »
Vrlo mudro rečeno @Human, bravo !
U prevodu na hrvatsko-srpski, sve to zapravo znači sledeće "kada bi Mesec bio drugačiji te samim tim imao uslove za život, zbog međudejstva sa Zemljom, života ne bi bilo ni kod nas, ni tamo gore".
Drugim rečima, sve je upravo tako kako treba da bude, da je malkice drugačije, niko sada ovde ne bi kuckao, čak ni ja...

:sesir:

Naravno, niko da primeti da sam i ja napisao to što sam napisao, pri tome kratko i jasno.
Mada ne volim da citiram samog sebe, ali eto u ovom slučaju moram...

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #58 u: 02.04.2015. u 10:52:56 sati »
Moje duboke isprike Accuphase  :sesir:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #59 u: 02.04.2015. u 21:59:16 sati »
Ova analiza nema nikakvog smisla jer treba zanemariti puno fizikalnih zakona i uvjeta koji vladaju u planetarnom sistemu....a ti isti su potrebni da napravis neku smislenu interpolaciju sto bi bilo da bi bilo....pitanje je na razini zasto krava nema krila....moze se postaviti jednom....no nakon svega obrazlozenog...i svih na netu dostupnih podataka....ustrajavanje na njemu je jalov posao....IMHO
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.