Šum je očito problem, pogotovo za dslr u ljetnim danima. U borbi sa njim puno puta se pretjera pa se šum prepegla i onda sve izgleda mutnjikavo, gube se detalji, čak se i zvijezde razmrljaju i slično. To nije lijepo za vidjeti pa treba imati na umu da je manje uvijek bolje. Ako je već situacija sa opremom takva, obratite pažnju prilikom snimanja i radite pauze da bi se senzor hladio. Uzimajte više kraćih ekspozicija umjesto manje dužih, smanjite ISO osjetljivost i radite adekvatne darkove.
U Nebulosity-u uz već prije spomenuti alat za uklanjanje šuma imamo na raspolaganju i puno bolji i u stvari je tzv. third party program. Razvio ga je GREYC Labs. Jedan od glavnih komponenata tog podprograma a koja je integrirana u Nebulosity je skripta za uklanjanje šuma koji uklanja sitne razlike u intenzitetu a istovremeno čuva konrastne tj. oštre prelaze na slici. (Zvijezde, maglice, galaksije).
Na slici GREYC-1 se vidi gdje se nalazi u izborniku.
Skidanje šuma je najbolje obaviti kad je slika u linearnoj fazi, prije rastezanja histograma, međutim to u Nebulosityu nije zahvalno raditi iako je moguće, pa savjetujem odraditi skidanje šuma prije podizanja saturacije, odmah nakon rastezanja histograma. Nakon skidanja šuma biti će moguće još malo doraditi histogram u alatu Levels/power stretch.
Prije pozivanja GREYC alata trebte obavezno mišom označiti kvadrat na slici, ne preveliki, u nekoj zoni gdje se vidi i pozadina, i zvijezde i eventualno detalj maglice. Taj kvadrat će služiti kao Preview prozor preko kojeg će se pratiti promjene na slici koje uzrokuje promjena određenih parametara u prozoru GREYCstoration alata. Alat je dosta kompleksan pa ako je preview preveliki promjene će trebati više vremena.
Kad je preview zona izabrana pokrenemo GREYC. Otvara se prozor kao na slici GREYC-2. Ukoliko se otvori prozor a pozadina bude skroz tamna samo pritisnite "Show original" gumb u "Properties" prozoru.
Tu ima dosta parametara koji su na prvi pogled komplicirani i čovjeka ulovi želja da pritisne x u gornjem desnom kutu i zatvori taj prozor. Nemojte.
Početne vrijednosti u prozoru su neki okviri zadani u Nebulosityu i služe kao polazna točka. Neki parametri su sigurno prejaki i opet treba metode pokušaja i promašaja da bi se dobio optimum, i za to služi naš preview prozor i tipka "preview". Promijenite parametar pa preview i efekt je vidljiv.
Najbitnija su tri-četiri parametra i treba krenuti od njih. Podcrtani su na slici.
Prije svega kliknite preview. Vidjet će se očita razlika ali vrlo vjerojatno je to dosta previše i trebat će ublažiti malo parametre.
Regularizing strenght: Kontrolira prosječnu vrijednost "peglanja" šuma. Manje je bolje. Više ukloni više šuma ali pokvari prirodan izgled pozadine.
Noise scale: Smjernica za veličinu, tj strukturu šuma. Ako je šum zrnastiji i krupniji treba povećati vrijednost. Za EOS500D u ovom slučaju ova vrijednost daje najbolje rezultate ako je od 0.4-0.5
Contour regularity: Čuvanje kontura i struktura na slici. Za ovaj primjer 0.6 funkcionira dobro. Ovisno od toga što je na slici može biti različit parametar. Isprobati.
Resample method: Runge-Kutta daje najkvalitetniji rezultat nauštrb vremena procesiranja, uputno primijeniti, također i parametar iznad, Computation precision.