[- PLAVI PLANET -] > TREĆI KAMENČIĆ OD SUNCA

Globalni problemi - sada je jasno!

(1/5) > >>

dag:
Za one koji ne čitaju engleski:

"Mi znanstvenici ne znamo kako to napraviti"

"Nekoć sam mislio da su najveći problemi okoliša gubitak biološke raznolikosti, kolaps eko-sistema i klimatske promjene.
Mislio sam da ćemo se uz 30g kvalitetne znanosti moći posvetiti tim problemima.

No bio sam u krivu.
Najveći problemi okoliša zapravo su sebičnost, pohlepa i ravnodušnost ...

... a da bismo se mogli s njima nositi trebamo duhovnu i kulturnu transformaciju - a mi znanstvenici ne znamo kako to napraviti."

Gus Speth

Moj naslov teme je naravno ironičan. Neki to o čemu Gus piše znaju odavno, ali interesantno je to čuti od čovjeka koji je u uskoj vezi s tim problemima i zapravo od toga živi.

galileo:

--- Citat: dag - 06.03.2016. u 12:33:02 sati ---....   Najveći problemi okoliša zapravo su sebičnost, pohlepa i ravnodušnost ...
... a da bismo se mogli s njima nositi trebamo duhovnu i kulturnu transformaciju - a mi znanstvenici ne znamo kako to napraviti."
Gus Speth
--- Kraj citata ---

"Kultura sadrži dva bitna oblika djelovanja:
a) djelovanje kojim čovjek nastoji zavladati prirodom, a zove se civilizacija;
b) djelovanje kojim čovjek nastoji zavladati sam sobom, a to je kultura u punom smislu riječi.

Po unutrašnjoj vrijednosti elementi kulture jesu stvarna i osobna kultura.
Stvarna kultura je kultura znanja i umijeća, a
osobna kultura je kultura htijenja i karaktera.

Jednostavnije: kultura uma i kultura srca." 

bojan:
Ovih dana citam Stanislawa Lem-a, Zvjezdane dnevnike Ijona Tichy-og..
Ima jedna prica bas o tome ( o sebičnost, pohlepi i ravnodusnosti.. na kraju je masina/kompjuter sredila probleme tog planeta vlastitom logikom..  jedini problem tog "konacnog" rjesenja je bio sto s ulazni podatci i zahtjevi bili  krivi i kontradiktorni...

Stanislaw Lem je genijalan pisac.

orion69:

--- Citat: galileo - 06.03.2016. u 14:24:41 sati ---"Kultura sadrži dva bitna oblika djelovanja:
a) djelovanje kojim čovjek nastoji zavladati prirodom, a zove se civilizacija;
b) djelovanje kojim čovjek nastoji zavladati sam sobom, a to je kultura u punom smislu riječi.

Po unutrašnjoj vrijednosti elementi kulture jesu stvarna i osobna kultura.
Stvarna kultura je kultura znanja i umijeća, a
osobna kultura je kultura htijenja i karaktera.

Jednostavnije: kultura uma i kultura srca."

--- Kraj citata ---

Tko je to napisao?
Nijedna od ovih tvrdnji mi ne izgleda ispravna...

davor:
@ Dag

Slažem se. Koliko god nam je znanost podigla kvalitetu života, neke bitne probleme nije i ne može riješiti, mora postojati sveobuhavatniji pristup.  Na žalost i danas postoji uvjerenje kako je znanost svemoćna. Upravo ovaj članak govori kako tomu nije tako. Potpisujem ovo što je Galileo napisao. To jedan od mogućih vidova pristupu rasta.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju