[- ASTRONOMIJA -] > ZVJEZDARNICE I PLANETARIJI

"Debele Berte" zvjezdarnica u Hrvatskoj

(1/3) > >>

galileo:
Možda sam nedovoljno upoznat, jer nisam posjetio većinu javnih zvjezdarnica u Hrvatskoj, ali...
Stekao sam dojam da su "Debele Berte" - GoTo teleskopi promjera 350-400mm, manje-više "mrtvi kapital".
Ima li tko od forumaša iskustvo redovitog posjeta ovim zvjezdarnicama/teleskopima, promatranja pomoću tih teleskopa, fotografiranja kroz njih, primjer nekog  znanstvenog rada ili slično?
Uglavnom je to Schmidt-Cassegrain optika Meade. Kakvom se pokazala?
Imam iskustvo uporabe Celestrona SC promjera 200mm i izvjesno je da veći promjeri nominalno daju veću razlučivost i više svjetla - vizualno cca 15 magnitudu.
Nisam se naslušao hvalospjeva promatranja i fotografiranja kroz Debele Berte ....ili sam nešto propustio?

stipe:
Konkretno zvjezdarnica na Mosoru ima Meade LX200 GPS 16" i sluzi samo za veca promatranja za gradjane. Znanstvenog rada nema. Opticki je odlican, ali je azimutalno montiran jer za gradjane moze i "ofrlje"... Steta nepotpuno iskoristenog potencijala... :278:

Acheron:
Ima i C14 ili 16" na Riječkoj zvjezdarnici

ediglavas:
16

stipe:
Tocnije Meade LX200 16", ali bez GPS i on je ekvatorijalno montiran. Sluzi takodjer samo za gradjane. No obje zvjezdarnice i ST i RI nemaju zadovoljavajuce kvalitetno nebo.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju