[- PLAVI PLANET -] > RAZVOJ ČOVJEKA

Covjecanstvo poput osobe

(1/6) > >>

dag:
U jednoj sam knjizi procita interesantan odlomak:

Da je povijest covjecanstva klinicka povijest bolesti jednog jedinog ljudskog bica, dijagnoza bi morala glasiti: kronicne paranoidne zablude, patoloska sklonost ubojstvute djela krajnjeg nasilja I okrutnosti prema zamisljenim "neprijateljima", odnosno prema vlastitom nesvjesnom koje je projicirao u vanjski svijet. Zlocinacko ludilo s kratkim razdobljima lucidnosti.

Naravno da je ovo malo ekstremno I da to treba citati cum grano salis, ali je interesantno I dobra pilula za razmisljanje.

Arkturus:
Ovo može stajati samo dok ne gledamo homo sapiensa kao još jednu vrstu na Zemlji.

Krun0:

--- Citat: dag - 21.04.2013. u 09:12:15 sati ---U jednoj sam knjizi procita interesantan odlomak:

Da je povijest covjecanstva klinicka povijest bolesti jednog jedinog ljudskog bica, dijagnoza bi morala glasiti: kronicne paranoidne zablude, patoloska sklonost ubojstvute djela krajnjeg nasilja I okrutnosti prema zamisljenim "neprijateljima", odnosno prema vlastitom nesvjesnom koje je projicirao u vanjski svijet. Zlocinacko ludilo s kratkim razdobljima lucidnosti.

Naravno da je ovo malo ekstremno I da to treba citati cum grano salis, ali je interesantno I dobra pilula za razmisljanje.

--- Kraj citata ---

pa to vidis iz svakodnevnice...ne morac citati knjigu  :mrgreen:

Todor:

--- Citat: dag - 21.04.2013. u 09:12:15 sati ---Da je povijest covjecanstva klinicka povijest bolesti jednog jedinog ljudskog bica
[cut]
Zlocinacko ludilo s kratkim razdobljima lucidnosti.

--- Kraj citata ---

Samo ako promatraš povijesne knjige. Koje znamo tko i zašto piše.
Ja recimo vidim nesebičnost, žrtvovanje, prijateljstvo u 99.9999% postupaka 99.99999% čovječanstva. Na svaki čin nasilja kao što je objava rata dolaze tisuće malih herojstava, pomaganja, štićenja ugroženih i slično. Povijesne knjige NIKAD ne pišu o takvim stvarima. Bitnija je bitka kod Kurska nego činjenica da je cijeli narod Danske štitio svoje Židove tokom cijele okupacije i da je broj deportiranih iz Danske bio smiješno mali. Da 99.99% vojnika NIKAD niti ne zapuca na "mrskog" neprijatelja - ciljaju u zrak i slično.
Uvijek u povijesti ostane zabilježeno kako je netko pokrenuo rat i bio veliki osvajač, a nikada što roditelji sve žrtvuju za svoju djecu, što ljubavnici žrtvuju jedni za druge, što prijatelji čine jedni za druge.
Tako da možemo mi razmišljati koliko želimo, ali meni se opet čini da su nesebična djela u tolikoj nadmoćnosti da je to nevjerovatno. Dovoljno je pogledati svoju okolinu... Malo je nezgodno i to što mi imamo tendenciju pamtiti više loših stvari nego dobrih ali eto.
Dajte se malo razvedrite hebemu  :zubo:
Evo sljedeći put plaćam pijaču pa će opet svi kukati kako se svuda krade sve u šesnaest i kako ih svi hoće ubiti i štajaznam kaj vi depresivni tipovi sve zamišljate  :mrgreen:

Bobo:
Baš sam naletio na jedan prigodni video:

https://www.facebook.com/photo.php?v=10151484191080450

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju