[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > OPTIČKI INSTRUMENTI

Usporedba teleskopa

(1/2) > >>

orion69:
Planiram uzeti nekakav uređaj za posmatranje u nekom kraćem vremenu pa da pitam za savjet.
Uređaj bi se koristio na terasi, praktično stacionaran (osim 10-tak metara vožnje po terasi od spremišta, ručnim viličarom)
U slučaju dalekozora imam tripod nosivosti 12 kg.
Cilj je da uređaj što prije bude spreman za upotrebu jer će promatranja većinom biti kratka...
Nebo je srednje kvalitete za DSO, ponekad zna biti dobro/vrlo dobro. Žute ulične lampe svijetle cijelu noć, ali su relativno dobro usmjerene, a sama terasa je potpuno zaklonjena od uličnog svjetla. 

Mogu li mi znalci dati svoje mišljenje, odnosno usporedbu sljedećih opcija (cijenu zasad nemojte uzimati u obzir):

a) Dobson 16" (neki Skywatcher, Meade LightBridge ili nešto slično)
b) Dobson 16" + Binoviewer
c) Dalekozor (https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9111_APM-120-mm-90--SD-Apo-Binoculars.html)

Thx

Acheron:
Promjer je majka a dvogled je ipak ograničavajuć instrument

Beorn:
Krasne opcije imaš. Uz onu tvoju priču s izvlačenjem na ručnom viličaru i ja bi se više priklonio dobsonu. 400mm koje ne moraš prenositi i slagati su nenadj... :76:.
+ Binoviewer svakako

orion69:
Znači Dobson+bino...

Ima li svrhe uzimati go-to? Kakvo je praćenje, može li se usporediti s eq montažom?

Acheron:
Praćenje je ok za vizualu, nije usporedivo s ekvatorijalnim montažama. GoTo je ok, ništa posebno, bude unutar pola stupnja od objekta. Ja se osobno ne bih više vraćao na teleskop bez praćenja :D

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju