[- ASTRONAUTIKA -] > ASTRONAUTIČKE TEME

Izložba o Hermanu Potočniku Noordungu

<< < (2/3) > >>

Acheron:
Žali bože 20kn jer ovaj tekst koji si naveo u ovih par postova je jednak ili opširniji od onog koji se može vidjeti na izložbi

--- Citat: Acheron - 11.01.2015. u 23:12:34 sati ---Danas sam otišao u Klovićeve dvore pogledati izložbu o Hermanu Potočniku. Šteta 20kni dobre volje.
Tri prostorije, dvije pune praznog prostora i jedna s dva plakata, dva video zida i nekom instalacijom. Na jednom zidu visi otužno visi Sokol, kozmonautsko odijelo. Sve se obiđe za 3 minute a uz gledanje videopriloga kozmonauta u trajanju od 2:59 gotovi ste za 5:59

Ništa o radu Hermanu Potočnika osim par fusnota. Nadao sam se crtežima, skicama, možda i modelima. Nadao sam se kako će odijelo Sokol staviti ne neki skelet i možda malo "napuhati" a ne da visi kao krpa za brisanje poda. Umjesto toga zamračene sobe pune praznog prostora. Ako su htjeli dočarati vakuum svemira uspjeli su. Totalni fijasko. Šteta potrošenog nedjeljnog jutra i 45 uzaludnih km.

--- Kraj citata ---

Fire:
Izložba kao izložba nema nekih posebnih eksponata za vidjeti, a ova je samo uvodna u nizu tematskih izložbi u nadolazećim godinama.
Teme kojiam će se baviti su između ostaloga i razmatranje svemirskih odjela koja se koriste u stvarnom životu i u SF filmovima.
Čak će biti u finalnoj fazi i realiziran natječaj izrade svemirskih odjela u koji će biti uključene škole. :286:
Naglasak naravno neće biti na funkcionalnosti već na dizajnu i konstrukcijskim idejama.

Postoje 2 projektora gdje se vrte neki video materijali (jedan je snimljen na ISS), a drugi se bavi tematikom utjecaja arhitekture na neki budući masovniji i vremenski dulji odlazak ljudi u svemir.
Ideja bi bila da arhitekti svakako moraju imati udjela u tim poslovima (kad god bili) jer sve do sada postojeće u svemirskim programima je dizajnirano za manji broj ljudi koji najčešće dolaze iz vojnog miljea i samim time ne zahtjevaju neki poseban luksuz.

Fire:

--- Citat: Acheron - 11.02.2015. u 14:26:41 sati ---Žali bože 20kn jer ovaj tekst koji si naveo u ovih par postova je jednak ili opširniji od onog koji se može vidjeti na izložbi

--- Kraj citata ---
Da, ali ne znam jesi imao vodstvo kustosice što je predviđeno (kako sada kužim) kao glavni izvor informacija(?)
Ona po službenom zadatku ima ispričati svašta-nešto, ali meni osobno djeluje nekako preoptimistična glede vremena masovnijeg odlaska ljudi u svemir i ideje prosperiteta cijeloga planeta ka takvim ciljevima.
Po njenom tumačenju tehnologija je već tu i čeka da bude primjenjena.  Tu sam joj u razgovoru malo kontrirao praktičnim stvarima tipa skupoćom i kompiciranim poslom slanja ičega u orbitu, pa kompliciranim poslovima oko osiguranja životnih uvjeta za samo 6 astronauta na ISS (npr. recikliranje tekućina), pa globalnim trendovima masovnog medijskog zaglupljivanja gdje kao posljedicu gledamo nemali broj ljudi koji tvrde da ljudi nikada nisu hodali po Mjesecu :zubo:, pa nepostojanju nekakvih novijih-praktičnijih-jeftinijih-manje opasnih  pogona za rakete itd.

Fire:
Najzanimljiviji izložak, točnije i jedini konkretni  :218:, je svemirsko odjelo Sokol.
Nisam uspio skužiti dali se radi o replici ili je u pitanju stvarno odjelo...a ni kustosica nije znala reći. :111:
Stoga sam ga malo detaljnije uslikao.  :106:

.

Fire:
Nekako su mi rukavice nasumnjivije jer su tanke (i prozračne?) kao tkanina maramice.
Moguće da preko njih idu prave rukavice što se vidi po raznim fotografijama, ne znam. :219:

.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju