[- ASTRONAUTIKA -] > ASTRONAUTIČKE TEME

Svemirski turizam

(1/5) > >>

Frank:
Ovih dana predstavljena je detaljna verzija modela letjelice "SpaceShipTwo" i njenog nosača "WhiteKingTwo", privatne letjelice za prijevoz turista u svemir. Više o tome:

http://www.nytimes.com/2008/01/23/science/space/23cnd-spaceship.html?ref=science

Privatni sektor u svemiru se pojačava i sve je više zainteresiranih za svemirski turizam. Rusi već uzimaju profit na tome, a i drugi planiraju slijediti. Smatrate li da bi svemirske agencije trebale podržati takve idele i letove ili ne?

S jedne strane velika je financijska dobit za ionako premalo financirano istraživanje svemira te velika popularizacija svemira i svemirskih letova, no s druge strane drastično se povećava mogućnost nesreća s fatalnim posljedicama. Koje je vaše mišljenje o tom pitanju?

Acheron:
Svemirski turizam me najviše brine zbog dodatnog zagađenja visokih slojeva atmosfere.

Danijel:
Pa bilo je samo pitanje vremena kada će to uhvatiti zamah, to je proces koji se ne može zaustaviti, nesreća će sigurno biti ali ta činjenica neće zaustaviti napredak privatnih svemirskih inicijativa. Privatno poduzetništvo prema svemiru dovest će do omasovljenja letova u svemir i napretka u bržem razvoju potrebnih tehnologija koje će pojeftiniti letove. Omasovljenjem padat će cijene i sve više ljudi putovat će u svemir. Naravno, velike svemirske agencije trebale bi to podržati jer to ide i njima u korist, od ubrzavanja projekata do suradnje...

IceFisherman:
još jedan "sport" za bogataše  [02*  ... al ajd .. barem se nadam  da bu ta njihova lova onda išla u razvoj svemirske tehnologije

makar  mi ovo baš i nije nekakav "svemirski turizam"  ... za mene bi svemirski turizam bil    gostovanje na ISS  tjedan dana ili tak nekaj  ...  ovo kaj oni delaju je ko da sam došel na more    ali more taknul nisam niti sam u njega ušel

Frank:
Treba prvo doći do mora, onda se budeš u njemu kupao.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

--- Citat: Danijel - 26.01.2008. u 21:27:53 sati --- Naravno, velike svemirske agencije trebale bi to podržati jer to ide i njima u korist, od ubrzavanja projekata do suradnje...

--- Kraj citata ---

Mislite da bi privatan ideja mogla osvanuti možda kao rješenje za NASA-u i problem rodovnih letova?

Problem je obrazovanja i pripreme ljudi za svemi. Bojim se da će se komercijalizacija odraziti na pripremni proces i učiniti dosta nesigurnim ili bolje rečeno rizičnim te turističke letove. Uvjeren sam da će se postavljato određene rizičnegranice, no da će i glad za profitom te granice stalno smanjivati. Je li moguće da baš glad za profitom uništi ili bitno uspori tu granu ukoliko se dogodi nekoliko težih nesreća?

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju