[- ASTRONAUTIKA -] > ASTRONAUTIČKE TEME

Nova svemirska utrka??

(1/3) > >>

Mario:
Sad baš čitam o tome kako rusi misle poslati majmune na Mars i izgraditi u Zemljinoj orbiti stanicu za gradnju međuplanetarnih sondi, pa me zanima što mislite da li bi se iz ovoga mogla razviti još jedna svemirska utrka, a i koliko je to sve istina. Nisam nigdje pročitao kada oni to misle napravit pa ako netko ima taj zanimljivi podatak...

Acheron:
Presporo to ide da bi se moglo nazvati "utrkom".
Sjeti se da je od lansiranja prvog čovjeka u Svemir pa do slijetanja na Mjesec prošlo 8.5 godina a ovdje se radi o SF planovima u razdoblju od 20 godina.
Prije svemirsko "šetanje" nego utrkom.

Locutus:
Nove utrke ce biti ako se negdje u svemiru otkrije neka sirovina koja bi mogla zamjeniti naftu, koje jedva da ima.

Mislim da ce mozda i pocet uskoro, jer, ako se ne varam, na Mjesecu je nađeno nesto cega nema na Zemlji u izobilju a tamo, navodno ima...

davor:

--- Citat: LocutusDM - 15.04.2008. u 20:10:13 sati ---Nove utrke ce biti ako se negdje u svemiru otkrije neka sirovina koja bi mogla zamjeniti naftu, koje jedva da ima.

Mislim da ce mozda i pocet uskoro, jer, ako se ne varam, na Mjesecu je nađeno nesto cega nema na Zemlji u izobilju a tamo, navodno ima...

--- Kraj citata ---

Prva utrka prije 50-tak godina bilo je pitanje tehničke dominacije velesila SAD I SSSR-a i naravno vojne strteške pozicije u prostoru iznad Zemlje. Sada, kako Loc kaže, bilo bi se preskupo utrkivati do Marsa ako tamo nema nafte. Traže se jači motivi, bolja kontrola svemira, te sirovine, ako se dobije pozitivna ekonomska računica njene eksploatacije. 

Frank:

--- Citat: LocutusDM - 15.04.2008. u 20:10:13 sati ---Nove utrke ce biti ako se negdje u svemiru otkrije neka sirovina koja bi mogla zamjeniti naftu, koje jedva da ima.

--- Kraj citata ---

Ako se na varam goriva za nuklearnu fuziju...
Energetski i ekonomski svijet nije sposoban za novu utrku razmjera one sa sredine i druge polovice 20. st. Tadašnja cijena energenata, proizvodnje te ekonomsko stanje u globalu išli su u prilog utrci, kao i političko rivalstvo.

Danas nedostaje svega osim političkog rivalstva. Iako ne vjerujem da je kriza nafte razmjera kojim se prikazuje, cijena od oko 100 dolara poskupljuje nabavi svih potrepština za izradu letjelica. K tome je prisutna i recesija, ne samo u Americi, nego i u cijelom svijetu. Nedavno je MMF smanjio predviđeni svjetski ekonomski rast na čini mi se 3.7 posto. Cijna hrane i naftei dalje raste i već izbijaju neredi (pala vlada na Haitiju, prijete neredi u Egiptom, Alžiru i većem dijelu Afrike)...

Bojim se da je potrebno temeljito čišćenje na Zemlji prije no što se vinemo u nove svemirske avanture koje bi natavile uspjehe prve svemirske utrke. To je barem moje mišljenje.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju