[- ASTRONOMIJA -] > ASTRONOMSKA DRUŽENJA

Zagreb Špansko - promatranje s krova

(1/9) > >>

veljac:
Pozdrav ljudi,

živim u Zagrebu, u Španskom (POS naselje) i odnedavno sam vlasnik teleskopa, maksutov 127 mm na goto montaži. Potpuni sam amater i početnik i jasno da mislim da je u društvu lakše riješiti neke probleme :). Moja pitanja:

- ima li članova foruma u mom naselju?
- s balkona imam vrlo ograničen pogled na nebo (ipak Orion vidim :)). Imate li iskustva s druženjima na ravnim krovovima zgrada? Po tjednu ne mogu putovati a čini mi se da je šteta ne iskoristiti vedru večer za osnovna nebeska tijela.

Veljac

Beorn:
Dobrodošao Veljac!  [10*

- Ja sam u Španskom. :-)

Nismo se baš do sada družili po krovovima. Onako logički, zgrade bi zimi trebale dosta zračiti toplinu i zbog toga raditi lagane turbulencije u zraku.
Isto važi i za ljeto - danju se beton ugrije i po noći zrači toplinu .

Ako iz grada gledamo neke objekte, onda su to najčešće planeti ili dvojne zvijezde.
A baš za njih je bitno da je atmosfera stabilna (to još zovemo vidljivost - seeing) jer se promatranje vrši pri velikim povećanjima kada su utjecaji titranja atmosfere jako izraženi.

Savjet je ipak nekakva travnata površina i da u smjeru doglednice ima što manje zgrada/betonskih površina.

Možemo i na pivicu. Poneseš teleskop pa ćemo u ćakulu.  :D  Nebo ionako nije obećavajuće slijedećih dana.

Miro1:
Bok Veljac, ja sam ti u Vrbanima tako nije problem ako nešto mogu pomoći. Beorn ti je već odgovoril na pitanje, a i ima puno više iskustva i znanja od mene.

Sent from my iPhone using Tapatalk

makijato:
Dobrodošao Veljac

mrworf:
Dobrodošao!  :sesir:

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju