[- ASTRONOMIJA -] > ASTRONOMSKA DRUŽENJA

Odoh u dvoriste

<< < (168/169) > >>

davor:

--- Citat: DamirZg - 19.02.2017. u 12:59:34 sati ---14.02. sam se napokon dočepao vlastitog teleskopa  :hopla:
.....

--- Kraj citata ---

Bravo, dobro si startao u svijet promatranja. Sve ove slatke početničke muke  brzo se prebrode.  :215:

galileo:
Za razliku od većih gradova koji imaju u svojoj blizini zračne luke, moje dvorište je cca 100km od najbližih zračnih luka u Zagrebu, Osijeku i Pecsu (Mađarska).

Iznad Virovitice i mojeg dvorišta u toplo doba godine povećava se broj preleta zrakoplova koji vozaju turiste. Dva pravca preleta dominiraju virovitičkim nebom, a znatniji je porast broja preleta u pravcu sjever-jug. Turisti iz Austrije, Njemačke, Poljske, Rusije, Češke, Švedske, Finske i Litve putuju u ljetovaišta Hrvatske, Italije, Tunisa, Egipta i Grčke. Statistički gledano Viroviticu najviše nadlijeću manji zrakoplovi Airbus 320 i Boeing 737.

Jednog popodneva u razmaku od 10 minuta od sjevera prema jugu iznad Virovitice protutnjala su dva Boeinga 747. 
I nakon četiri desetljeća ovi "moćni" veliki širokotrupni dugolinijski zrakoplovi imponiraju i plijene ljepotom.
http://www.airplane-pictures.net/photo/747847/ei-xlj-rossiya-boeing-747-400/

Istog dana, na povratku iz Tunisa u Sankt-Peterburg (Rusija) na putu dugom 3000km jedan od njih, tek koju minutu prije zalaska sunca, prošao je kroz vidno polje mojeg teleskopa C8.
Fotka je ispod (zrcaljena horizontalno poradi umjetničkog štiha). Udaljenost zrakoplova u trenutku fotkanja procjenjujem na cca 15km.

Matična zračna luka ovog zrakoplova ("Rossiya Airlines") je Pulkovo. Astronomi znaju da je Pulkovo zvjezdarnica Ruske akademije znanosti na periferiji Sankt-Peterburga, a koja je u astronomiji 19. stoljeća igrala važnu ulogu. U ono/svoje vrijeme, refraktori od 15" (380mm), a zatim 30" (760mm) bili su najveći na svijetu. Pozdrav Pulkovu iz mojeg dvorišta...  [10*

Danijel:
Nisam ni sumnjao da ćeš od ovakve "svakodnevne" fotografije, uspjeti napisati priču o astronomiji. :215: :287:

ediglavas:
 :215:

eulogy:
evo i moj jedan privijenac Airbus a380 mislim da je Paris-Dubai cca 11km

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju