Autor Tema: Mišljenje kod odabira teleskopa  (Posjeta: 4179 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kikicrnikikicrni

• Mjesečar
  • *
Odg: Mišljenje kod odabira teleskopa
« Odgovori #10 u: 16.07.2011. u 13:25:16 sati »
Ne zanimaju me SCT ili MCT!!!

Da me pale, kupio bi C11!

Oduvijek sam volio refraktore, a ovo je dosta veliki refraktor, premda nije APO ali je zato najmanje 10X jeftiniji nego APO iste aperture, a sigurno APO nije 10X bolji od ovoga!!

Meni se čini bolje rješenje kod kromatske aberacije koristiti otvor poklopca koji ostavlja cca 11 cm otvora pa tako dobijem refractor 110/1200 mm što je skoro f/11 gdje je slika super za onog kome smeta CA!

Uostalom, kao što sam prije rekao, malo je objekata kod kojih smeta CA, a najviše je onih kod kojih je uopće nema!

Kao primjer, M57, M81 i M82, Andromeda koji izgledaju Fantastično u Nagler 22mm, Panoptic 27mm i Radijan 14mm okularima  :wink:....a da ne pričam o dr. objektima!!!!

Refraktor je refraktor!!!!!

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
  • Spol: Muški
« Odgovori #11 u: 16.07.2011. u 13:31:51 sati »
... Andromeda koji izgledaju Fantastično u Nagler 22mm, Panoptic 27mm i Radijan 14mm okularima  :wink:....a da ne pričam o dr. objektima!!!!

Refraktor je refraktor!!!!!

Andromeda ti fantastično izgleda na 6" refraktoru? Stvarno?  Ako je tako, kupuj !

...be open minded, but don't be stupid...

Offline kikicrnikikicrni

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #12 u: 16.07.2011. u 14:21:19 sati »
Ovo mi više zvuči kao provokacija nego bilo šta drugo!!!

Offline Stefano

• Važna Osoba
  • AstroOtkrivač
  • ... tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi !
    • DeepSkyHunter
« Odgovori #13 u: 16.07.2011. u 14:35:31 sati »
... bi htio čuti vaše mišljenje kod kupnje teleskopa...

Ako te to stvarno zanima, onda budi spreman na mišljenja.
... i po želji, odgovori na orionovo pitanje.

Ne vjerujem da te itko, ciljano provocira.
Meni osobno djeluješ kao netko ko je došao na forum, kao fol pitati za mišljenje, a čvrsto je odlučio kaj će kupiti, ...već odavno.
Kupi i uživaj, dođi na neko druženje i donesi novu cijev pa da razmjenimo poglede... Ja ću donjeti 305/1500 Go-To  :D

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #14 u: 16.07.2011. u 14:39:07 sati »
A gle, izgleda da si odlucio sto zelis. Mozda je kolegu oriona69 malo zasmetao broj usklicnika kojima zavrsavas recenice.. ok, to je tvoj stil, ali izgleda kao da galamis na sudionike u temi.

Npr.
Citat:
Ne zanimaju me SCT ili MCT!!!

Da me pale, kupio bi C11!

Sada natrag na temu.
Ako ti prenosivost nije problem, ne smeta ti kromatska (a mozes si pomoci i zatvaranjem za koju blendu) i pale te refraktori, go for it! :wink:
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #15 u: 16.07.2011. u 15:00:38 sati »
Ovo mi više zvuči kao provokacija nego bilo šta drugo!!!

Nije provokacija...
Imam 6" refraktor i znam kako izgleda Andromeda sa Naglerima (koje također imam). M31 je velika i najbolje se vidi na manjim povećanjima i velikim objektivom, još nekako sa Naglerom 20mm, ali na većim povećanjima bezlično. Naravno što je veći objektiv to bolje , mada 6" zvuči veliko (i jeste za refraktor), to se ipak ne može uspoređivati za reflektorima 10" i više. Zato sam se i začudio kad si rekao da ti je Andromeda "fantastična".
Naime, ima puno drugih objekata koji su daleko povoljniji za posmatranje sa 6" refraktorom od M31.
Sve je u osobnoj perspektivi, dakle ako ti je ovo dobro onda ćeš biti vrlo zadovoljan...
Na kraju dobronamjerni savjet:
- ako kupuješ teleskop većinom za gledanje planeta, 6" refraktor je OK.
- ako te zanimaju i "mrljice" onda za te novce možeš dobiti izvrstan reflektor na dobson montaži (kao Stefanov, no dobro možda je njegov malo skuplji...  :wink:)
- a ako uletiš u astrofotografiju (za što niti jedan od gore navedenih nije pogodan), onda je bolje započeti novu temu...

IMHO, naravno

...be open minded, but don't be stupid...

Offline lonewolf21

• Carski forumski astroknjižničar
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #16 u: 16.07.2011. u 15:04:25 sati »
Kupi i uživaj, dođi na neko druženje i donesi novu cijev pa da razmjenimo poglede... Ja ću donjeti 305/1500 Go-To  :D

I onda neko bu opao na pozadinu kad vidi Andromedu na njemu!  :zubo:
E baš nemaš srca.  :twisted: [71*
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm (skoro gotov), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline kikicrnikikicrni

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #17 u: 16.07.2011. u 17:54:33 sati »
.....ali izgleda kao da galamis na sudionike u temi.

Naravno da ne galamim na na nkoga niti imam nakmeru ikad ikoga povrijediti, ovo je forum gdje trebamo pomagati jedni drugima i izmjenjivati iskustva-moje razmišljanje, tako da ne želim da takvo što itko ikad pomisli o meni!!!

To što sam rekao da me ne zaminaju SCT ili MCT, znaći da me ne privlaće kao što oćito neke ovdje na forumu ne privlaći refraktor od 6" za koji sam zagrizao, gdje sam se ja trebao osjećati kao netko tko na mene viće....

No dobro....
Znam da je velićina aperture bitna, što veći to bolji tj više objekata se vidi, pa sam na svu sreću imao prilike isprobati 6" refraktor vs 8" dob!

10" ili 12" dob kao što Stefano prodaje je stvarno pila za DS objekte, ali sada bi mi previše mjesta zauzimao za usporedbu 6" refraktora koji je ujedno i lakši!

Zato se nadam i očekujem da će mi ćistih 6" dati dosta zadovoljstva pri noćnom promatranju u naredno vrijeme!

...a u budućnosti planiram kuptiti, možda za kojih pola god. dob kao big deep sky gun od 16" za koji ću tada imati mjesta i moći ga parkirati na otprilike fixno mjesto a o tome više tada  :wink:....pa ću imati veliki refraktor i veliki dobson  :mrgreen:

Offline Miha

• Biser Galaktike
« Odgovori #18 u: 16.07.2011. u 20:30:01 sati »
Ti sam sebe demantiraš, kažeš da ti dobsoni zauzimaju više mjesta, pa kupi onda schmidt cassegrain, šta on ti je pre mali pa se nemaš s čime hvaliti ili :?: al opet mi nije jasno pa i ovaj refraktor je iste dužine kao i večina newtona :?.. Svatko ti ovdje sugerira što je najbolje za određene novce, a u ovom slučaju je najbolji schmidt cassegrain ili newton 8-12"..

Pogledaj si onda u optimusu ovaj OTA 6000kn http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2229_.html neki kažu da je dobar neki da ne.. slika odispod izgleda očaravajuče :shock:
« Zadnja izmjena: 16.07.2011. u 20:43:51 sati od Bravo »

Offline denis0007dl

• Astronaut
« Odgovori #19 u: 16.07.2011. u 23:15:19 sati »
Bok Kiki!!!

Ovako:

1. Potpuno te razumijem zašto namjeravaš kupiti 6" refraktor jer i ja imam jedan koji nebi mjenjao ni za koji newton ili sl. (uzevši u obzir da su APO refractori san svakog astronoma amatera....)

2. Moraš paziti TOČNO šta pišeš na forumu jer ima ekipica koja samo vreba kako bi nešto iskritizirali, a takvi vole dati a ne znaju primiti, i na to moraš biti spreman!!!

3. Ako ti se svidio 6" refraktor, kupi ga, i najvažnije od svega kasnije, KORISTI GA, a ne da ti sakuplja prašinu doma  :mrgreen:

4. Što se tiće kromatske aberacije, u pravu si, uopće nije uznemirujuća i u pravu si da se primjećuje kod malog dijela objekata u odnosu na to šta imaš za vidjeti sa 6" čistom aperturom-kod f/5 refraktora je zasigurno gadna kao što kaže Bobo, ali se ne brini za to šta ti je rekao jer on voli malo....vidjet ćeš sa vremenom ...!!!!

Pozzz    :wink: