Autor Tema: Fizičari i matematičari  (Posjeta: 39548 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Fizičari i matematičari
« Odgovori #60 u: 20.03.2014. u 21:44:46 sati »
Krun0, to što ti smatraš da se nebi smjelo, e upravo to se tako događa zadnjih stotinjak godina, prihvaćali mi to ili ne.

Edit:
I upravo zahvaljujući tome što se to tako radi zadnjih stotinjak godina, imamo svu ovu silnu tehniku i tehnološki napredak. Ništa od tih blagodati nebi radilo ni postojalo da nismo upregnuli matematičke konstrukcije. Od filozofije bi imali malo vajde. Kompjuteri i ostale elektroničke điđe rade zahvaljujući kvantnom i relativističkim efektima, do kojih se došlo čisto i samo matematičkim konstrukcijama.

Licemjerno je to koristiti, a opovrgavati s druge strane.
Mislim da nisi u pravu.uopce se ne radi na taj nacin....takve teorije uobicajno zavrse u corsokaku...vidi teoriju struna...i kvantna i relativisticka matematicka konstrukcija je razvijena nakon ideje na osnovu eksperimenata ... i tako kod svake bitne teorije koja nas prati kroz povijest izuzev nekoliko specijalnih slucajeva.
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #61 u: 20.03.2014. u 23:32:11 sati »
Naravno da tu ima puno razmišljanja, ali ne filozofije u svom izvornom obliku.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #62 u: 21.03.2014. u 00:10:04 sati »
Mislim da nisi u pravu.uopce se ne radi na taj nacin....takve teorije uobicajno zavrse u corsokaku...vidi teoriju struna...i kvantna i relativisticka matematicka konstrukcija je razvijena nakon ideje na osnovu eksperimenata ... i tako kod svake bitne teorije koja nas prati kroz povijest izuzev nekoliko specijalnih slucajeva.
A ja mislim da ti nisi u pravu i prilično sam uvjeren u to. No ipak ću provjeriti (ponovo) u literaturi.
Ovako po sjećanju, eksperimentalna potvrda relativističkih efekata je došla dugo dugo nakon matematičkih proračuna.
A prije toga nikome ni na kraj pameti nije bilo da čistom filozofijom dođe do tih znanstvenih otkrića. Prije toga je i prostor bio apsolut, a i vrijeme je bilo apsolut. I zato su Newtonove jednadžbe takve kakve jesu.
Imaš neki drugi primjer u zadnjih stotinjak godina gdje je fizika kaskala za filozofijom?

Edit:
I da, potpuno je netočno da se u svijetu kvantnog prvo rade eksperimenti pa matematički proračuni. To može reći samo netko tko ne poznaje tu materiju.
Uvijek se čestice ili neki kvantni efekt prvo "izluči" u matematici, a tek onda eksperimentalno potvrdi. Ni dobri stari Higgs nije svoj bozon prvo pronašao, pa ga matematički predvidio. A kamoli da ga je "filozofijom" pronašao.
To može samo laik pomisliti da se tako radi.

Isto tako je mogao filozofirati da su za postojanje mase odgovorni mali leteći medvjedići. (To ako bi išao filozofijom)
Naravno da u tome nema matematičke konstrukcije i samim time je bezvrijedno.

I da, ideja vodilja o postojanju neke tamo čestice koja je odgovorna za masu NIJE filozofija. Ta ideja mora biti "obrađena" hard core matematikom, mora dati neka predviđanja (proizašla iz matematičkih proračuna) i mora biti eksperimentalno potvrđena.
Početna ideja NIJE filozofija. To je samo ideja.
« Zadnja izmjena: 21.03.2014. u 00:24:42 sati od Human »

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #63 u: 21.03.2014. u 00:38:56 sati »
Filozofija ( http://hr.wikipedia.org/wiki/Filozofija ) je današnjoj znanosti bitna koliko je nama bitan krasopis u ovoj današnjoj Internet komunikaciji.
Krasopis je jedna lijepa stvar, jednako kao i Filozofija, ali modernoj Internet komunikaciji je potreban ko ribi bicikl.

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #64 u: 21.03.2014. u 01:09:07 sati »
Imate srece sto se Đeno vise ne javlja.   :zubo:
...be open minded, but don't be stupid...

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #65 u: 21.03.2014. u 01:13:16 sati »
Filozofija ( http://hr.wikipedia.org/wiki/Filozofija ) je današnjoj znanosti bitna koliko je nama bitan krasopis u ovoj današnjoj Internet komunikaciji.
Krasopis je jedna lijepa stvar, jednako kao i Filozofija, ali modernoj Internet komunikaciji je potreban ko ribi bicikl.

Prilicno je tuzno kad netko tako govori

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #66 u: 21.03.2014. u 01:17:28 sati »
Prilicno je tuzno kad netko tako govori
Tu je u stvari sav problem. Čini mi se da se ova rasprava i vodi baš zato jer je ljudima to tužno, a ne zato jer to stvarno tako i je.
Imaš pravo, uvijek je tužno kad netko umre ali, ne možemo poreći da se to događa. ;)

Ovdje je umrla filozofija, kao što je Hawking rekao. ;)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #67 u: 21.03.2014. u 08:13:10 sati »
A prije toga nikome ni na kraj pameti nije bilo da čistom filozofijom dođe do tih znanstvenih otkrića.

Zasto to konstantno ponavljas ja to nisam rekao, i obasnio sam u kakvoj kontekstu spominjem "filozofiju".

konstrukciji qvantne mehanike su prethodili problemi do kojih je doslo u pokusaju objasnjavanja efekata koji su se javljali kod eksperimenata sa EMe, a krenula je od ideje o diskretnim energetskim stanjima.Daljnja matematicka razrada te ideje dala je rezultate koji su se poklopili sa rezultatima experimenata....nakon sto je rijesen problem sa radijacijom crnog tijela zacrtan je put u razradi qvante mehanike...
Interpretacija matematicke analize postojece teorije daje odredjena predvidjanja koja se onda nastoje experimentalno provjeriti kao potvrda ispravnosti teorije.

Isto tako relativitet je rodjen iz ideje....ovo sto spominjes o relativistickim efektima desavalo se dosta kasnije...

Higgs bozon je matematicka konstrukcija necega sto fali u postojecoj teoriji, moze ispasti kao greska u teoriji i on kao takav, s navedenim svojstvima jos nije dokazan, pokazano je samo da postoji nesto u blizini predvidjenog energetskog pojasa.kako u standardnom modelu u zadnje vrijeme experimentalna fizika kaska za teoretskom jer ulazimo u podrucje koje je tehnoloski nedostizno, teoretska se sve vise okrece matematici i luta u raznim smjerovima bez racionalnih ogranicenja...higgs bozon, strune, tamna materija, tamna energija - matematicke zakrpe trenutno aktualnog modela....nije li u ovom podrucju matematika bez ogranicenja u neku ruku ravna filozofiji ?
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #68 u: 21.03.2014. u 09:15:46 sati »
Zasto to konstantno ponavljas ja to nisam rekao, i obasnio sam u kakvoj kontekstu spominjem "filozofiju".

konstrukciji qvantne mehanike su prethodili problemi do kojih je doslo u pokusaju objasnjavanja efekata koji su se javljali kod eksperimenata sa EMe, a krenula je od ideje o diskretnim energetskim stanjima.Daljnja matematicka razrada te ideje dala je rezultate koji su se poklopili sa rezultatima experimenata....nakon sto je rijesen problem sa radijacijom crnog tijela zacrtan je put u razradi qvante mehanike...
Interpretacija matematicke analize postojece teorije daje odredjena predvidjanja koja se onda nastoje experimentalno provjeriti kao potvrda ispravnosti teorije.

Isto tako relativitet je rodjen iz ideje....ovo sto spominjes o relativistickim efektima desavalo se dosta kasnije...

Higgs bozon je matematicka konstrukcija necega sto fali u postojecoj teoriji, moze ispasti kao greska u teoriji i on kao takav, s navedenim svojstvima jos nije dokazan, pokazano je samo da postoji nesto u blizini predvidjenog energetskog pojasa.kako u standardnom modelu u zadnje vrijeme experimentalna fizika kaska za teoretskom jer ulazimo u podrucje koje je tehnoloski nedostizno, teoretska se sve vise okrece matematici i luta u raznim smjerovima bez racionalnih ogranicenja...higgs bozon, strune, tamna materija, tamna energija - matematicke zakrpe trenutno aktualnog modela....nije li u ovom podrucju matematika bez ogranicenja u neku ruku ravna filozofiji ?
Matematika samo laiku može biti ravna filozofiji.
Mislim da više nemam što reći (bar za sad) u ovoj raspravi. Sve što sam htio reći više puta sam ponovio. I dalje ne vidim nijedan primjer gdje je fizika kaskala za filozofijom u zadnjih stotinjak godina. Početna ideja nije filozofija.
A s obzirom da smo, kao što i sam kažeš, zašli u ta područja znanosti (stvarnosti) gdje je eksperiment teško provediv, teško da će filozofija tu išta uspjeti otkriti. No ponavljam se. Nema smisla više.

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #69 u: 21.03.2014. u 09:45:33 sati »
Evo, kada ne ide na ovaj način... ja pokupavam svoje iznijeti pa nikoga nije briga za činjenice, možda vas uspije urazumiti jedan od najvećih znanstvenika prošlog stoljeća i veliki govornik R.P.Feynman

prvi video priča neke stvari, ali filozofije se direktno dotiče na 3:07 pa pogledajte što on kaže (a mislim da ćete se složiti da otac kvantne elektrodinamike zna što govori i zašto tako govori ;) )

https://www.youtube.com/watch?v=E383eEA54DE

Drugi video pogledajte cijeli- nije dug

https://www.youtube.com/watch?v=X8aWBcPVPMo