Autor Tema: Fizičari i matematičari  (Posjeta: 39548 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Fizičari i matematičari
« Odgovori #70 u: 21.03.2014. u 12:06:19 sati »
Matematika samo laiku može biti ravna filozofiji.Nema smisla više.
da zbilja vise nema smisla, stalno se referiras na Filozofiju....i nisam rekao da je matematika ravna flozofiji, vec je trazenje  matematickih rjesenja bez uporista u eksperimentima skoro pa ravno filozofiranju...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #71 u: 21.03.2014. u 12:45:31 sati »
Ne znam hoću li u idućih desetak dana moći na internet pa bi ovo mogo biti moj zadnji komentar u raspravi.
I dalje ne vidim nijedan primjer gdje je fizika kaskala za filozofijom u zadnjih stotinjak godina.
Ja sam ti naveo primjer do kojeg je došla filozofija, a kojeg je fizika potvrdila.
Još jednom: radi se o pojmu praznog prostora.
Filozofija je rekla da to ne postoji. Einstein je fizikalno/matematički izveo to isto. To znači potvrdio da prazan prostor ne postoji!
I što se poslije dogodilo? Fizika je zabrazdila u teške nebuloze pa je počela tumačiti da se prostor širi i da se zato objekti udaljavaju. Sori na izrazu, ali to je kretenizam. Fizikalni kretenizam jer pretpostavlja da je prostor neovisan od materije, a dokazano je da nije. Ako prostor bez materije ne postoji onda se ne može ni širiti.
Ne udaljava se materija zato jer se prostor širi nego se prostor širi zato jer se materija udaljava! Fizikalno!!!!
Eto kako fizika bez filozofije skače sama sebi u usta.
Još jednom - ne može filozofija bez fizike, ali ni fizika bez filozofije. Dobar doktor se ne koristi samo znanjem iz medicine, nego i psihologijom i ovim i onim. Dobar fizičar se ne koristi samo fizikom nego i filozofijom i ostalim znanostima.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #72 u: 21.03.2014. u 13:55:12 sati »
Evo, kada ne ide na ovaj način... ja pokupavam svoje iznijeti pa nikoga nije briga za činjenice, možda vas uspije urazumiti jedan od najvećih znanstvenika prošlog stoljeća i veliki govornik R.P.Feynman
prvi video priča neke stvari, ali filozofije se direktno dotiče na 3:07 pa pogledajte što on kaže

Filozofiju i filozofski dio pitanja "zasto" na stranu, mislim da Feynman malo previse generalizira pitanje "zasto".
Ima pitanja "zasto" i pitanja "zasto", a neka su odigrala svoju ulogu u pocetku razvoja danasnjih mainstream teorija.
IMHO
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #73 u: 21.03.2014. u 14:37:17 sati »
Ja sumnjam da ću više išta pokušati Arcturusu objasniti fizikalnim načelima.
To su takve budalaštine da je nevjerojatno.

Još jednom - ne može filozofija bez fizike, ali ni fizika bez filozofije.

Filozofija može, mogla je i uvijek će moć bez fizike. Najzad, ona je i počela puno prije fizike, tako da je očito da ovo nema simsla. Što se fizike tiče, ona ponekad mora bez filozofije jer su neke stvari jednostavno kontraintuitivne...
Iz komentara izvan ove rasprave, pa i unutar nje ja ne vidim apsolutno nikakvu odobravanje Arcturusa prema strani fizike.
To su sve gluposti što fizičari rade, rade glupe i naivne pretpostavke, matematički su nedoslijedni i pričaju fizikalne kretenizme.
Nemaju pojma kako bi trebalo raditi taj posao iako se godinama na fakultetu muče i nastavljaju dalje u životu sa mučenjem.
Najbolje bi bilo da mi lijepo sve isfilozofiramo uključujući i www. Najzad, www je i rezultat tih istih fizičara koji baljezagaraju i pričaju nebuloze zabražđivajući u još teže nebuloze. To su sve baljezgarije do kojih se nije došlo prvo plemenitim filozofskim putem.
Dragi Arcturuse, vi slobodno isfilozofirajte prvo svoje osobno računalo, isfilozofirajte način na koji ćete prenositi informacije pomoću njega, isfilozofirajte www, a onda isfilozofirajte i kako ćete ga koristi. Na kraju ga slobodno FILOZOFSKI i korstite. A ja? Meni je ovo moje sasvim dobro iako su ti isti fizičari i njihove baljezgarije doveli do njegovog razvoja pa ću ga i koristiti...

@Kruno

Feynman ne generalizira previše pitanje zašto- njemu je to najzanimljivije pitanje koje postavlja i u svojim knjigama i sebi samom. Samu rečenicu: "Ima pitanja "zasto" i pitanja "zasto", a neka su odigrala svoju ulogu u pocetku razvoja danasnjih mainstream teorija." on bi vjerojatno kategorizirao kao filozofiranje...
Ako ono što Feynamn govori o fizici vama nije relevantno onda ne znam što dakažem... Ako vas jedan od največih fizičara prošlog stoljeća, nobelovac i tvorac cijele jedne podgrane fizike ne može uvjeriti u to što govori, onda sumanjam da ću ja kao student tog područja moći.

Odgovor na temu generalno:

Ja se ne volim inače ovako postaviti, ali ovaj put ne vidim drugi način... Jednostavno niste u pravu. Napravio sam jako puno izvoda i imam ideju kako su fizičari dolazili do svojih teorija (nekih) i pomalo mi je jasan proces sazrijevanja teorije. Od iznimne je važnosti razmišljanje (jer bez toga nema nikakve fizike), ali filozofija tu gubi bitku i nema više nikakve veze sa fizikom (filozofija u svom izvornom smislu).
Jezik fizike je matematika i htjeli vi to prihvatiti ili ne,svaka fizikalna rasprava u kojoj se zaobilazi matematika je trabunjanje. (osim ako se ne želi objasniti nešto konceptualno jednostavnije).
Kvantna mehanika svakako nije primjer konceptualne jednostavnosti i rasprava o njoj bez jake matematike je ništa drugo nego najveće i apsolutno trabunjanje. Zašto ovo govorim? Kvantna teorija je već cijelo stoljeće vodeća teorija i zahtjeva iznimnu količinu matematičkog znanja. Pošto se filozofija ne koristi ama baš nikakvim matematičkim alatom, očito je za zaključiti kako ona više ne može sama pridonijeti  znanosti na način koji fizika može. Njena metoda više nije dovoljna jer ne koristi jezik znanosti- matematiku.
Probajte sa Grkom pričati na Starogrčki pa da vidimo u kojoj pekari ćete kruh kupiti...
Jezik je nužan za "razgovor sa svemirom", a jezik svemira je matematika - ne filozofija!
« Zadnja izmjena: 21.03.2014. u 14:41:50 sati od duje »

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #74 u: 21.03.2014. u 14:42:46 sati »
Ne znam hoću li u idućih desetak dana moći na internet pa bi ovo mogo biti moj zadnji komentar u raspravi.Ja sam ti naveo primjer do kojeg je došla filozofija, a kojeg je fizika potvrdila.
Još jednom: radi se o pojmu praznog prostora.
Filozofija je rekla da to ne postoji. Einstein je fizikalno/matematički izveo to isto. To znači potvrdio da prazan prostor ne postoji!
I što se poslije dogodilo? Fizika je zabrazdila u teške nebuloze pa je počela tumačiti da se prostor širi i da se zato objekti udaljavaju. Sori na izrazu, ali to je kretenizam. Fizikalni kretenizam jer pretpostavlja da je prostor neovisan od materije, a dokazano je da nije. Ako prostor bez materije ne postoji onda se ne može ni širiti.
Ne udaljava se materija zato jer se prostor širi nego se prostor širi zato jer se materija udaljava! Fizikalno!!!!
Eto kako fizika bez filozofije skače sama sebi u usta.
Još jednom - ne može filozofija bez fizike, ali ni fizika bez filozofije. Dobar doktor se ne koristi samo znanjem iz medicine, nego i psihologijom i ovim i onim. Dobar fizičar se ne koristi samo fizikom nego i filozofijom i ostalim znanostima.
Možeš li me uputiti na literaturu gdje si našao da se materija udaljava i da se zato prostor širi? Nebi li u tome imali onda problem konačne brzine c? U tome slučaju ispada da se materija kreće KROZ prostor, a onda ne može doseći brzinu c. Niti je prestići.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #75 u: 21.03.2014. u 14:57:33 sati »
...
Jezik je nužan za "razgovor sa svemirom", a jezik svemira je matematika - ne filozofija!
Brian Greene ide čak i dalje i kaže u jednom interwiev-u da matematika možda i JEST stvarnost. U smislu da na primjer stolovi i stolice nisu sačinjeni od čestica ili struna, nego od brojeva.

Ne, nije do toga došao filozofijom (blejeći u daljinu blagotelećim pogledom), ma koliko god se to ljudima činilo filozofsko trkeljanje. Do toga je došao hard-core matematikom.

http://www.colbertnation.com/the-colbert-report-videos/372476/january-27-2011/brian-greene
« Zadnja izmjena: 21.03.2014. u 15:00:32 sati od Human »

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #76 u: 21.03.2014. u 15:00:34 sati »
Duje, ima više grana fizika. Jedna vrlo specifična je naša forumska fizika. Nju nemaš u svojim kolegijima.  :D

Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #77 u: 21.03.2014. u 15:11:40 sati »
Duje, ima više grana fizika. Jedna vrlo specifična je naša forumska fizika. Nju nemaš u svojim kolegijima.  :D
hehehe :)

Offline tonii

• Jahač Kometa
« Odgovori #78 u: 21.03.2014. u 15:53:57 sati »
Mnogo hard-core linijaša na ovoj temi.  :zubo:

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #79 u: 21.03.2014. u 20:11:32 sati »
Svakakvu su me fiziku učili, ali ovakvu svakako nisu  :218:
Btw- nisu me do sada naučili na faksu šta je fizika i mislin da ni neće, al naučili su me šta NIJE fizika  :76: