Autor Tema: Fizičari i matematičari  (Posjeta: 39548 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Fizičari i matematičari
« Odgovori #80 u: 28.04.2014. u 18:31:54 sati »
matematika možda i JEST stvarnost.
Jezik stvarnosti i jezik svemira nije matematika..matematika je jezik fizikalnih modela...
...razmisli malo o konstantama i koeficijentima u fizici..
A filozofiju, nemam pojma zasto generalizirate na onaj tip koji stvarno nema mjesto u znanosti.

Robert C. Kennicutt, Jr. Plumian Professor of Astronomy and Experimental Philosophy
Fred Hoyle                  Plumian Professor of Astronomy and Experimental Philosophy
Gerry Gilmore FRS is Professor of Experimental Philosophy at the Institute of Astronomy

itd.....
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #81 u: 28.04.2014. u 19:12:54 sati »
Jezik fizike je matematika i htjeli vi to prihvatiti ili ne,
svaka fizikalna rasprava u kojoj se zaobilazi matematika je trabunjanje.
Jezik fizikalnih modela je matematika to svi prihvacamo, to nitko ne osporava....
receno je samo da temeljna ideja neke teorije u principu slijedi iz logickog razmisljanja
nad empirijskim podacima . Naravno, slijedi matematicko modeliranje i razrada teorije,
te eksperimentalna ili matematicka (ako vec imamo potreban set empirijskih podataka) proba..
Ne spominje se nikakvo izfilozofiravanje teorije bez matematike i eksperimentiranja ili promatranja.
Deus non est !

Offline yoda

• Galaktička Zraka
  • Sve vas volim
« Odgovori #82 u: 01.05.2014. u 19:47:46 sati »
Žao mi je što je ova rasprava otišla u krivom smjeru. Naravno da je bilo koje postavljeno pitanje, kao i dati odgovor na njih, čista filozofija. Ego, jest filozofski pojam, kao saznanje o nama kao svjesnim bićima. Suludo je bilo što reći ili misliti o bilo čemu, a da to nije filozofija. Mislim li pritom da su životinje filozofska bića ? Naravno, donose odluke....to je bit. Molim vas da se vratite temi o entropiji. Također mi nije jasan pojam zračenja apsolutno crnog tijela. Recimo jedna stara crna rupa, koja je odavno očistila svoj prostor. Kako i kojom metodom možemo saznati nešto o njoj, ako nemamo nikakvu referentnu točku, nikakvo tijelo u njenoj orbiti. Ništa što bi bilo u koliziji sa njom?
GSO 200/1200
superplossl 25mm-plossl 10mm-TSSWM 6 mm
TS10x50LE

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #83 u: 01.05.2014. u 21:28:37 sati »
Zakon zračenja crnog tijela nema izvorno nikakve veze sa crnim rupama. To je matematički model- fizikalna idealizacija tijela koje bi absorbiralo svaku valnu duljinu i zračilo samo u ovisnosti o svojoj temperaturi. Također, energija zračenja takvog tijela je viša od energije zračenja bilo kojeg drugog tijela na istoj temperaturi.
Što se crnih rupa tiče... ja tu stvarno ne mogu reć puno jer je to ipak podosta viši nivo fizike za mene trenutno, ali znam da ukoliko ne postoji objekt oko crne rupe da ju se onda ne može primijetiti. Primijete se velike doze zračenja u gama- području i onda su teleskopi poput Magic teleskopa na Kanarima zaduženi da to zračenje zabilježe. Ali to se događa tek kada se crna rupa hrani nekim objektom koji se, ne sluteći ništa, previše približio.

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #84 u: 01.05.2014. u 21:30:59 sati »
a o entropiji bi trebali tamo di je tema i otvorena  :111:

Offline yoda

• Galaktička Zraka
  • Sve vas volim
« Odgovori #85 u: 01.05.2014. u 21:35:07 sati »
Hvala na komentaru, no ipak mi nije jasno...zračenje. Iz kojih razloga bi apsolutno crno tijelo....zračilo ? Što zrači ? Ili ja apsolutno nemam ideju o tom crnom tijelu.
GSO 200/1200
TS10x50LE

Offline yoda

• Galaktička Zraka
  • Sve vas volim
« Odgovori #86 u: 01.05.2014. u 21:38:20 sati »
Samo da dodam, veliš... zračenje. Zamišljam ovaj model crne rupe...upravo da izbjegnem zračenje. To mi  nije jasno.
GSO 200/1200
TS10x50LE

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #87 u: 02.05.2014. u 00:28:24 sati »
Ideja modela se javila da objasni zbog čega tijela koja su zagrijana zrače.
Model je sljedeći. Zamišljamo jednu kutiju sa malim malim otvorom. Kutija je crna i ona absorbira EM zračenje svih valnih duljina.  Unutra se zbog reflektiranja od zidova crnog tijela stvaraju stojni elektromagnetski valovi. Praktički je moguće zanemariti da elektromagnetski val izađe iz te kutije kroz rupicu jer je jako mala. Tijelo samo ne zrači ako ga ne zagrijemo i zato koristimo naziv crno tijelo- sve absorbiraa i ništa ne emitira dok ga ne zagrijemo. E sada kada tijelo zagrijemo na određenu temperaturu onda tu rupicu promatramo kao crno tijelo iz kojeg izlazi točno elektromagnetsko zračenje određene valne duljine. Koje valne duljine? E to će ovisiti eksplicitno o temperatrui i ta funkcionalna ovisnost dana je Planckovim zakonom zračenja crnog tijela.
Dakle, crno tijelo je samo model prema kojem se pokušalo doći do preciznijeg odgovora zašto zagrijana tijela zrače.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #88 u: 02.05.2014. u 06:40:38 sati »
kod tijela koje apsorbira svu elektromagnetsku radijaciju
pri sobnoj temperaturi karakteristika zracenja
padati ce uglavnom u infracrveno podrucje tj. nama ce izgledati crno - od tud izraz CRNO TIJELO.

Ako tijelo tih karakteristika zagrijemo na visu temperaturu pojacavati ce se zracenje
u podrucju kracih valnih duljina(nece biti zracenje tocno odredjene valne duljine !!!)
 i to tijelo nece vise izgledati crno.
ovisno o temperaturi boja ce se mjenjati od crvene prema plavoj....
Na slican nacin kao kod zvijezda....
Deus non est !

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #89 u: 02.05.2014. u 10:54:16 sati »

Ako tijelo tih karakteristika zagrijemo na visu temperaturu pojacavati ce se zracenje
u podrucju kracih valnih duljina(nece biti zracenje tocno odredjene valne duljine !!!)

Posotji valna duljina koja je najizraženija... pod tim mislim određene valne duljine. Naravno- Planckov zakon je funkcija raspodjele tako da imamo cijeli spektar. Površina ispod te krivulje je uvijek jednaka - zato se i peakovi pomiću udesno za niže temperature i isto tako krivulja postaje sve šira; jer površina ispod mora ostat ista (to je ipak funkcija raspodjele kažem  :286: )