[- ASTRONAUTIKA -] > LETOVI S LJUDSKOM POSADOM

Space Launch System

(1/4) > >>

Mario:
Pošto se Constellation program otkazao, tj. jedino što ostaje od Constellation je kapsula Orion - ja bih otvorio novu temu po nazivom Space Launch System - novi program za letove na Mjesec, asteroide i na Mars.

http://en.wikipedia.org/wiki/Space_Launch_System

Ova raketa, koliko ja vidim, ima dosta sličnosti sa jednim projektom zvan Direct koji je razvijan neslužbeno izvan NASA-e. O čemu se radi - doljnji stupanj rakete bi bio isti i za slanje ljudi i za slanje tereta, dok bi gornji išao različit. Trenutno amerikanci ciljaju na let prema asteroidu a onda tek na Mjesec.

U međuvremenu se od objave programa dogodilo sljedeće

Kapsulu Orion su testirali više puta u bazenu s vodom - zadnji od tih pokušaja možete pročitati ovdje  http://www.nasa.gov/exploration/systems/mpcv/orion-droptest-dec01.html

Od Constellation programa je još preživio i J-2X raketni motor kojeg su isto ovih dana testirali na novoizgrađenom testnom postolju A-2

I još su ostavili MLP (Mobile launch platform) od Constellation programa

I zbog njega su morali skinuti sve sa lansirne rampe LC39-B - fiksnu lansirnu rampu koja je ostala nakon gašenja space shuttle programa

Danijel:
Ovo će biti isto jako zanimljivo :106:

Fire:

--- Citat: Mario - 07.12.2011. u 20:55:13 sati ---Pošto se Constellation program otkazao, tj. jedino što ostaje od Constellation je kapsula Orion - ja bih otvorio novu temu po nazivom Space Launch System

--- Kraj citata ---
:yes: ...nadam se da se nećeš razočarati kao sa Constellationom. :wink:

Arkturus:
Nadam se da su se dosta osvjedočili da glavni motor prvog stupnja na kruto gorivo ne prolazi za velike stvari.
Platili su neophodno iskustvo i ovo bi već moglo biti bolje.

Mario:

--- Citat: Fire - 08.12.2011. u 09:18:19 sati --- :yes: ...nadam se da se nećeš razočarati kao sa Constellationom. :wink:

--- Kraj citata ---

ne ne ne nisam se ja razočarao sa Constellation programom. Bilo je super pratiti razvoj jedne rakete koja je jednog dana trebala nositi ljude na Mars . Sada imamo priliku ponovno svjedočiti tome... nadam se ovaj puta do kraja.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju