[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > IZRADA I MODIFIKACIJA ASTRONOMSKIH INSTRUMENATA

150 mm F 11 "retro style" newtonian

(1/8) > >>

Beri:
Pozdrav svima!
Evo nakon duzeg lurkanja (ustvari, brzinskog preljetanja foruma... nazalost vremena je jako malo) evo i prvog konkretnog posta :)
Prije kojih godinu dana nabavio sam Pyrex disk promjera 150 mm, koji ne bi bio nista posebno, da nije bio u originalnom pakiranju koje kaze da je proizveden kod Edmund Scientific , davne 1967-dme....
I pala mi je napamet ideja da od toga napravim scope u starom stilu..... onakvi kakvi su se radili prije 50-tak godina....
Daklem, dugi fokus, (f 11 ) ekvatorijalna montaza od metalnih vodovodnih cijevi... itd.....
Scope jos nije gotov..... ima jos brdo sitnica za napravit.... no evo slikice da se otprilike vidi sta ce to bit....
Sve ovo skupa bit ce detaljno opisano na stranici... kad uhvatim vremena....

PS: Cijev je duga 175 cm....  :shock: 8)

Cijeli scope

Nosac primarnog zrcala

Nosac tubusa

Jos treba napravit i postavit trazioc.... sve to skupa poštelat i to bi trebalo bit to  :)

Krun0:
Pozdrav Beri.....kona?no da te i ?ujemo,pošto smo te dugo vremena samo "vi?ali"........ [10*
Zavidim ti kaj imaš vremena i volje sam izra?ivati takve stvari.....kod mene bi se još volje i našlo ,ali vremena ne (nemoj suditi po tome koliko visim na forumu,vecina od tog vremena je utrošena na poslu)..

Drago mi je što si s nama....nadam se da ?eš htjeti podjeliti malo svojeg ATM iskustva s nama manje upu?enima... :oops:

Ja se trenutno bavim izradom barn door trackera....ako imaš kakvih iskustava s tim,možda imaš koji savjet (možemo otvoriti novu temu) ....hvala  [47*

Acheron:
WOW. F11. to je 1650mm. Kaj ?e taj sve na planetima raditi. takon

Beri:
Tocnije, 1625 mm zarisne, sekundarno zrcalo 17 mm male osi, tj 11% obstrukcije....
Zrcalo je sferno, jer sferna aberacija na ovom promjeru i zarisnoj iznosi tek 1/10 wfe....
Zbog velikog F broja, koma je takodjer minimalna.... naime, na 0.5 stupnja vidnog polja koma je jos uvijek manja od Airievog diska.....
Dakle, dobijes teleskop koji je tek za dlaku losiji od apokromata... a super jednostavan za izradu (sferno zrcalo)
Ipak je "stara garda" atm-ovaca znala sto radi :)

Krun0:
Da li imas link koji bi mene kao pocetnika ,uputio u izradu zrcala...
  da vidim kako se to tocno radi ,procjenim da li sam ja to uop?e
sposoban napraviti (mislim na brušenje zrcala,ostala mehanika mi nije problem).......... :oops:

Sad kad vidim ove podatke, vu?e me da probam i ja sam napraviti npr.
120mm sferno f/10.....kad bih imao nekog mentora ko npr. Tebe.

Znam da sam gnjavator...ali eto moram probati pitati..........

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju