[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > IZRADA I MODIFIKACIJA ASTRONOMSKIH INSTRUMENATA

RA drive za EQ3

(1/3) > >>

igorb:
Moj prvi projekt vezan uz ATM :P
Nabavio sam staru 5,25" disketnu jedinicu. Izvukao stepper motori? iz nje i namjeravam napraviti RA drive za EQ3 montažu. Iskoristio sam kontroler iz disketne a upravljanje je preko paralelnog porta. Kad se to ?udo pokrenulo vidio sam da motori? ima 10 koraka po okretaju (na njemu piše 18deg = 20 koraka/okr!?). Je li to nedovoljno za RA drive?
Ima li tko kakva iskustva s time da ih podijeli?

Krun0:
Ne pise mozda 1.8 deg/step  200 koraka po krugu..
..e sad imas dvije vrste,onaj prastari veliki
 (oko 3x3 cm) onaj je dovoljno jak,ali naravno trebas neki prijenos
   barem 1:5,s time da ako nemas driver s microsteping ne bu bas
    dobro za fotografiranje..

Ja sam vec napravio driver sa half-stepping i imam motor sa 200k/okret
   jaki i veliki,ali sam zapeo na prijenosu,naime najveci problem su mi
   zupcanici,onaj manji je oko 27mm koji ide na RA osovinu,a to mi je
   premalo za tokarenje,a ktome još osovina nema okruglu rupu.

I sad muku mucim i skupljam za RA motor...no u zadnje vrijeme sam primjetio
   da imam lufta na RA osi,klima se koji dio milimetra...pa sad ako je stvar
    u nekom zatezanju,onda bum kupil motor,ali ako se ispostavi da je stvar
  o losoj montazi,onda ne zasluzuje pogon......

Ak imas nekog tipa koji radi zupcanike,bilo bi od velike koristi....

Beri:
RA motor se da napravit u samogradnji.... ali kao sto su ljudi vec rekli... prijenos je problem...
Obicno se to radi na nekih 1:2000 ... da bi scope "klizio" polako, bez steppanja....

Ne zelim te obeshrabrivat... no, ako nemas pristup cnc tokarilicama/glodalicama, te ne mozes doma napravit dobar microstep kontroler, ipak bi ti preporucio da mailnes Zlatka u Optimusu... kod njega imas gotov motor za cca 600 kn.
Mozda zvuci puno, no ... zbroji 2 3 neuspjela pokusaja, i upitan rezultat na kraju.... i ispada da je ovo jeftinije. O zezanciji i zivcima da ne govorim.

igorb:
Huh, a ja sam misli da je to jednostavno :(. De?ki baš ste me ubili u pojam.

--- Citat: Krun0 - 04.07.2006. u 14:59:52 sati ---...ali sam zapeo na prijenosu,naime najveci problem su mi
 zupcanici,onaj manji je oko 27mm koji ide na RA osovinu...

--- Kraj citata ---

Zašto manji na RA osovinu !?

--- Citat: Beri - 04.07.2006. u 15:56:10 sati ---Ne zelim te obeshrabrivat... no, ako nemas pristup cnc tokarilicama/glodalicama, te ne mozes doma napravit dobar microstep kontroler, ipak bi ti preporucio da mailnes Zlatka u Optimusu... kod njega imas gotov motor za cca 600 kn.

--- Kraj citata ---

Mislim da je to motor za EQ1 i EQ2 montažu. Onaj za EQ3 je 990 kn. A ja  sam mislio da ?u uštedit ako ga sam napravim (stara disketna (motor i kontroler) 0kn + driveri s interneta 0kn + stari plasti?ni zup?anici 0kn = 0kn) koji sam naivac :(

Krun0:
Manji mi je ogranicen fizicki,nema vise mjesta,a i originalni je takav....
Nego imao sam jedan lijepi puzni prijenos 1:20,no moj sogor je izgubio
   zupcanik pa sad imam samo vreteno :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:.....ako rijesis mehaniku pomognem ti napraviti kontroler  :twisted:..

Evo moj trenutni utopijski arsenal.....

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju