Autor Tema: Promatranje u Istri  (Posjeta: 62628 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Promatranje u Istri
« Odgovori #30 u: 25.11.2010. u 22:49:40 sati »
Večeras vrijeme nije baš naročito, no nema vlage na teleskopu niti nakon 45 minuta (toliko sam ga ostavio da se prilagodi temperaturi) pa sam počeo. To je rad pod pritiskom, oblaci se pojavljuju s istoka pa sam odlučio pogledati samo nekoliko objekata - najprije Jupiter - stvarno, nestala je jedna velika pruga! Znam da to nije vijest ali (mom teleskopu i) meni - je. Nisam to još sam vidio.
Odmah zatim Uran - lijepa plavkasta kuglica, na 171x (sa 7 mm, više se večeras ne može).
Koliko sam se samo namučio tražeći Uran prvi puta - po karti je tamo gdje gledam ali nikako biti siguran, nikako se odlučiti koji je Uran. Požalim se ja nakon nekog vremena znalcu - on uzme taj 6 mm planetary, otšerafi dno a ono - donja leća u okularu stoji ukoso!!? Što sve ne stoji na putu astronomu amateru... za nevjerovati. Mogao sam tako tražiti i tri godine.
Vrijeme sadašnje: oblaci još uvijek dozvoljavaju promatranje: dva ema: M2 - krasan globularni skup - vidljivost je ipak loša pa se pojedinačne zvijezde i na 200x uz rub jedva razdvajaju. M15 je desetak stupnjeva sjevernije pa se vidi bolje.
Vratio sam se Jupiteru - Io mu se približio (u 20,15 kad sam prekinuo promatranje gotovo ga je doticao).
Potom sam pogledao 107 Aquariusa (Aqr), krasne bijele dvojne zvijezde, nešto manje od magnitude razlike u sjaju i oko 7 sekundi razmaknute. Četiri stupnja sjevernije je omega Aqr (105 Aqr), oko 6 sekundi razmaka i velike razlike u sjaju 4,5 - 10,5 magnitude. Zvijezde 94 Vodolije su žuta i plava zvijezda (5,3 i 7,3) 12" razmaka. I skroz gore, bliže Jupiteru - Aqr 96 - 5,6 i 10,5 - deset i pol sekundi razdvojene - velika razlika u magnitudi i opet kao i kod 105 Aqr dojam kao da gledam planetu i satelit.
Oblaci su na istoku počeli svijetliti što je znak da se pojavljuje Mjesec, a pri ovoj vlazi u gornjim slojevima to znači da se uskoro ništa više neće vidjeti i da je vrijeme da se teleskop spremi.
« Zadnja izmjena: 01.01.2012. u 13:19:48 sati od ediglavas »

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #31 u: 25.11.2010. u 22:59:52 sati »
hvala ti za podjelu opazacke atmosfere s nama s druge strane zida...
m
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #32 u: 25.11.2010. u 23:11:50 sati »
Bravo za Edija!
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline OroOro

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #33 u: 25.11.2010. u 23:13:39 sati »
..bravo Edi

evo ja sam jucer iskoristio malo osmatranja ali priznajem da je bilo hladno stajati vani....nesto se veceras razmisljam ali dolaze mi neki oblaci-pa mislim da ce biti bolje ostat u toplim krajevima uz TV-e !
orooro
SkyWatcher NEQ6 SynScan 
Meade Schmidt-Newton 200/800 f4
TecnoSky Apo triplet 130/900+F/R×0,85
Vixen ED 102/660 SS+F/R×0,75
Astro-Tech AT 80/480 
Canon EOS 500D-600D
Objektivi; 18-55,18-200,50 f1.8,500 f6.3

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #34 u: 25.11.2010. u 23:24:43 sati »
Bravo!
Puno objekata s obzirom na vrijeme promatranja.
Trolor

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #35 u: 26.11.2010. u 08:24:55 sati »
Edi, već dugo nisam pročitao ovako lijepo izvješće s promatranja. Uglavnom se sve svodi na snimio sam ovo, snimio sam ono. Ovoliko lighta, toliko darka, 3000s ekspozicije, stackirano, cropano....muče me fleksije. I to ti je astronomija   :lol:
Lijepo si obradio dvojne zvijezde u Vodenjaku i tako me ponukao da preko vikenda složim listu promatranja, te prvom prilikom izvućem skop na zrak.
« Zadnja izmjena: 26.11.2010. u 10:06:07 sati od davor »
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline igasparic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #36 u: 26.11.2010. u 08:50:15 sati »
Stvarno lijepo i sadržajno izvješće s promatranja ...

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #37 u: 26.11.2010. u 09:44:23 sati »
Puno objekata s obzirom na vrijeme promatranja.

Ma da, tvoja primjedba ima i drugu stranu - žurio sam stići vidjeti što više, a promatranje bi trebalo biti i posvećivanje detaljima (manje a bolje!) i - za nas pod stalnim stresom - opuštanje.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #38 u: 26.11.2010. u 10:06:05 sati »
Kod mene nije uvijek tako.
Moja tehnika se sastoji u tome da se istom objektu vratim sljedeći put kad promatram. Svaki puta se vidi sve više i više. Većinu Messierovih objekata sada poznajem pa ih mogu promatrati dulje vremena i kroz različite instrumente a da vidim detalje i razlike u promatranju kroz različlite promjere.
Neke nepoznate NGC-ove sam vidio samo kao mrljice i vrlo nejasno, bez obzira koliko dugo sam ih gledao. Kada im se vratim neki drugi puta, siguran sam da ću vidjeti znatno više detalja. Tako da tehnika "što više" kod mene u principu funkcionira.  :wink:
Trolor

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #39 u: 26.11.2010. u 10:18:24 sati »
Citat:
Tako da tehnika "što više" kod mene u principu funkcionira. 

Pa naravno kad imaš mašin-gevera od montaže. Rafalnom paljbom skidaš objekte. A vidi kao se Edi pomučio da uopće pronađe Uran sa svojom haubicom. Kad jednom nešto uloviš s tom artiljerijom onda se od tuda ne mićeš. Uživaš polako i dugo u svom uspjehu. Sasvim drugi pristup, za duboko i meditativno opuštanje duha i živaca.  :D
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.