Autor Tema: Promatranje u Istri  (Posjeta: 62283 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • Keptn Todr
Odg: Promatranje u Istri
« Odgovori #40 u: 26.11.2010. u 10:26:54 sati »
 :mrgreen:
Trolor

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #41 u: 26.11.2010. u 11:18:36 sati »
Krasan izvještaj Edi. Dišeš entuzijazmom. Bravo!

Kod mene nije uvijek tako.
Moja tehnika se sastoji u tome da se istom objektu vratim sljedeći put kad promatram. Svaki puta se vidi sve više i više. Većinu Messierovih objekata sada poznajem pa ih mogu promatrati dulje vremena i kroz različite instrumente a da vidim detalje i razlike u promatranju kroz različlite promjere.
Neke nepoznate NGC-ove sam vidio samo kao mrljice i vrlo nejasno, bez obzira koliko dugo sam ih gledao. Kada im se vratim neki drugi puta, siguran sam da ću vidjeti znatno više detalja. Tako da tehnika "što više" kod mene u principu funkcionira.  :wink:
Ovo itekako stoji. Dobro istaknuto!

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #42 u: 28.11.2010. u 00:36:03 sati »
Moglo mi se dogoditi da večeras i ne izađem van. To se ipak nije desilo jer me supruga upozorila ("A znaš li ti da je vani potpuno vedro?" - Baš vedro? - "Potpuno vedro!").
E sad, to su one kasnojesenske vedre večeri koje ipak kriju vlagu u zraku (vlagu koja će se pojačavati kako večer bude odmicala), jer, ovoliko kiše i vlage u zemlji se ne da drugačije riješiti nego burom.
Ali, vedro je! Gledat će se!
Izvlačenje teleskopa (postavljanje i uklanjanje rampi za montažu na kotačićima), oblačenje u tri sloja, okulari, stolica (astronomska stolica s puno nivoa za sjedalicu - koju sam kupio kao stolicu za peglanje?!) hlađenje teleskopa, kapa, podizanje šerafima montaže da ne stoji na kotačima, kolimator - pa pola sata u kuću za traženje po atlasima.
Jupiter. Zovem Jadranku pa se divimo, večeras se Jupiter stvarno dobro vidi - i na 120 i na 171 puta. Puno detalja.
Uran je na potpuno istom mjestu kao i prije dva dana. Ne gledam ga dugo, zadovoljan sam samo što je očito kuglica planete a ne zvijezda.
Idem na zapad Vodolije (desno) pogledati tri dvojne zvijezde - ne ide mi (nisam uzeo kartu a ne ide mi se u kuću jer poslije zbog svijetla neću deset minuta ništa pošteno vidjeti!). Loša priprema je gadna stvar - ne znaš točno gdje tražiš, nerviraš se, ako i nađeš nesiguran si u to što bi točno trebao vidjeti. I tako, sada na skycharts-u vidim da betu Aqr nisam vidio kao dvojnu zato što je veliki razmak i velika razlika u magnitudi (više od pola minute i osam magnituda, a na to nisam bio spreman; da dvanaesticu Aqr nisam ispravno identificirao (a kako sam to i mislio bez karte?) a da 4 Aqr nisam vidio kao dvojnu zvijezdu zato što je premali razmak, samo 1", a za to bi trebala veća nadmorska visina.
Treba koristiti oblačno a ne vedro vrijeme za pripremu!!
Zato se M2 vidi puno bolje nego preksinoć - zvijezde se razlučuju na rubu, a jezgra je naravno velika, gusta - nerazlučiva i za višestruko veće teleskope. Baš lijepa slika.
Prije nego postane prevlažno pokušao sam naći NGC 253, krasnu duguljastu galaksiju u Skulptoru - jako je nisko uz drveće ali se nazire oblik. To je inače prva galaksija koju sam kao početnik našao pa mi je posebno draga (inače to je galaksija koju je našla Herschelova sestra Karolina dok je on bio na putu, u Londonu).
Vratio sam se u Vodoliju: dvojne zvijezde: Aqr 105, šest sekundi i šest magnituda, lijepo, Aqr 107 svjetlije zvijezde no to je već dosta nisko uz horizont (drveće) pa u sve većoj vlazi lagano titraju.
Još jednom Jupiter sa sve daljim Iom.
Povlačenje u kuću: spremanje teleskopa (postavljanje i uklanjanje rampi za montažu na kotačima), spremanje okulara, stolice, spuštanje montaže otpuštanjem tri vijka da stane na kotače...

« Zadnja izmjena: 01.01.2012. u 13:28:46 sati od ediglavas »

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #43 u: 28.11.2010. u 01:01:00 sati »
Edi, tvoj izvještaj motivira da, bez obzira na hladnoću, i mi ostali odlunjamo u tamu dvorišta. Tko kaže da zima nije pravo vrijeme za promatranje!?
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #44 u: 28.11.2010. u 10:05:28 sati »
Super Edi  :hopla:
Kad nema hladnoće i vjetra sve je bolje. A noći su sve duže. Bit će još puno prilika za promatranje.
Trolor

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #45 u: 28.11.2010. u 15:21:44 sati »
Divota Edi!
S guštom čitam tvoja izvješća. A nekako mi je lakše  pri srcu kada se i stari promatrački vuk ponekad muči s pronalaženjem objekata.  :D
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #46 u: 28.11.2010. u 16:49:44 sati »
 :mrgreen:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #47 u: 28.11.2010. u 20:17:46 sati »
 :lol:

vuk Edi, vuk!
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Alan

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #48 u: 28.11.2010. u 20:48:40 sati »
Jel smijem pitati gdje se nalazi ta lokacija u Istri? Možda bi i ja došao koji put ako nije predaleko od Rijeke.  8)
GSO dobson 254mm, f/5
TS 10x50 LE
Sony DSC-W270

Offline OroOro

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #49 u: 28.11.2010. u 22:24:59 sati »
Edi..sta mislis Kamenjak?,bio sam tamo par puta ali nekako ona svijetlost iznad Pule mi je ubitacna! [27*
 Ma naslo bi se jos lokacija po Istri (ima rupica negdje)...bio sam par puta u Raklju i tamo mi je za sada ok posto poznajem teren
 Jedino da se jave svi osmatraci iz Istre i da napravimo neki popis mjesta za osmatranje i bacimo se na  :89:
orooro
SkyWatcher NEQ6 SynScan 
Meade Schmidt-Newton 200/800 f4
TecnoSky Apo triplet 130/900+F/R×0,85
Vixen ED 102/660 SS+F/R×0,75
Astro-Tech AT 80/480 
Canon EOS 500D-600D
Objektivi; 18-55,18-200,50 f1.8,500 f6.3