Autor Tema: Promatranje u Istri  (Posjeta: 62629 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
Odg: Promatranje u Istri
« Odgovori #550 u: 16.08.2017. u 16:40:45 sati »
Bravo Edi! Zaboravio si Albireo, to je bio hit u ZG na zadnjim promatranjima  :76:
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #551 u: 16.08.2017. u 16:56:33 sati »
...Da jedno veče dođem i sve to odlučno odbijem?
Ne budi lud, ne budi lud!
Srce mi stade pri pomisli. [62* Panika!
Uzmi kao da ništa nisam rekao :217: Zaboravi. Arkturusa nema. Postao je bijeli patuljak.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #552 u: 16.08.2017. u 18:42:04 sati »
A, Albireo .. nije se mogao vidjeti, krov, stabla, kuće. Znaš da ga ne bih propustio

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #553 u: 16.08.2017. u 19:54:44 sati »
Zamijenio sam tražilo s direktnim pogledom svojim starim tražilom 9x50, s 90° kako bih lakše (ili uopće) mogao tražiti.
Šina (baza) je dosta uža pa kako nisam našao ništa drugo umetnuo sam tiplu od 6 mm i - držalo je. Nije baš elegantno rješenje ali funkcionira.
« Zadnja izmjena: 17.08.2017. u 23:52:53 sati od ediglavas »

Offline Ivan H

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #554 u: 22.08.2017. u 21:23:19 sati »
Zamijenio sam tražilo s direktnim pogledom svojim starim tražilom 9x50, s 90° kako bih lakše (ili uopće) mogao tražiti.

Baš... Da mi je vidjeti tog astronoma koji uspješno navigira noćnim nebom pomoću tražioca s direktnim pogledom i slikom naglavačke. Ja sam samo vrat izlomio... i kratki spoj u mozgu.

Na dobsonu ništa bez telrada i 9x50 tražioca s 90° amici prizmom.     
GSO Dobson 250/1250; SW ST120/600; SW ST80/400
ES 14mm 100°, TS 5mm 110°, 30mm 2" Erfle, Gold Line 20mm, Gold Line 9mm, SW PLanetary 4mm
Big Barlow 2x ED 2", OIII 2"
www.aavso.org

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #555 u: 26.08.2017. u 10:25:40 sati »
Takvih astronoma amatera ima mnogo više nego što misliš.
Zapravo, astronomi u pravilu i ne vole da im slika u tražiocu bude drugačije orjentirana nego u okularu.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #556 u: 23.09.2017. u 14:40:06 sati »
Žao mi je što nisam na PGSP-u. Ali nisam mogao doći.
Pula:
Ravan krov zgrade kod Mornaričkog parka, domačini su tvrdili da se vidi zapad. Bilo je stoga predviđeno promatranje Mjeseca a kako nisam znao kakav je to krov i hoće li smetati okolne kuće i kako još nisu nikad gledali kroz teleskop uzeo sam refraktor i okulare od 25 i 7 mm.
Stvarno se Mjesec dobro vidio a bilo je čisto i bez smetnji gotovo do horizonta.
Pored nas troje, našlo se na krovu još troje odraslih i tri sasvim mala dječaka, 4, 6 i 6 godina. Ljudi, pedeset i nešto i par od oko 35 pokazali su veliki interes za promatranje Mjeseca, a djeci smo dodijelili brojeve pa su se oni nakog svakog odraslog uredno pentrali na stolicu i gledali - najviše ih je impresioniralo što Mjesec "ima špic da dole je deblji". Sa 7 mm sam ih pokušao navesti da vide detalje pa su vidjeli krugove i kocke  (u to se nisam htio miješati...).
Odrasli su bili vidljivo impresionirani.
Pogledali smo i Mizar (začudo svi odrasli vidjeli su dvije zvjezde golim okom, dobar vid, pa su se kod pogleda kroz teleskop lijepo iznenadili kad sam im rekao da to nisu one dvije što se vide jako blizu već da se jedna od tih vidi dvojno a "ona druga" je u okularu "ona gore dalje". Tu je već palo pitanje što je to crna rupa pa je čovjek bio zadovoljan kad sam mu rekao da to nije rupa nego se samo tako kaže a da je crna jer je toliko gusta a ni svjetlo ne može izaći iz nje (stvarno je malo zastrašujuća pomisao da imaš neku"rupu" negdje - kroz koju možeš i ispasti, ne?).
Pogledali smo i Cor Caroli. To je i kroz tako mali teleskop lijepa slika.
Kako je noć padala otišli smo na drugu stranu pogledati Saturn.
Djeci je sve "bilo mračno" pa su na navođenje o tome što se gleda ipak vidjeli neku kuglicu no bit će vremena za njih kad odrastu. Veliki su se očekivano oduševili pogledom na Saturn i njegov prsten.
Eto, male točkice na nebu pretvorili smo u nešto stvarno.
« Zadnja izmjena: 23.09.2017. u 16:36:45 sati od ediglavas »

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #557 u: 23.09.2017. u 18:21:58 sati »

Nedostajao si nam na PG-u, ali ovaj alternativni zvjezdani događaj koji si opisao isto toliko vrijedi. Bravo Edi!  :215: :215: :215:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #558 u: 23.09.2017. u 20:59:12 sati »
...
Eto, male točkice na nebu pretvorili smo u nešto stvarno.

Ovo si divno rekao! :106: [71* :sesir:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #559 u: 27.09.2017. u 22:14:44 sati »
Kad je već to promatranje s krova-terase malim refraktorom bilo izazvalo zanimanje dogovorili smo se da donesem veći teleskop.
Rasporedili smo tko će što nositi na krov (ima toga: cijev maksutova, glava montaže, uteg od 5 kg, tronožac, kutija s okularima, dijagonalom i tražilom) pa je meni zbog susretljivih domaćina ostalo da donesem samog sebe, što isto nije bilo lako - ja jesam stanovao na petom katu bez lifta - ali je od tada prošlo 35 godina!
Jučer je cijelo popodne bilo oblaka ali prognoza je pokazivala da se sve to brzo kreće i da će navečer biti bez oblaka. Istina, čim je zašlo sunce dignula se vlaga ali oblaka na jugozapadu nije bilo.
Počeli smo s Mjesecom, 28 mm okularom (64x) pa su se svi veselili da se vidi lijepo i da je stao čitav Mjesec. Stvarno je i bilo tako. Ne bi bio ni stavljao taj okular ali zanimljivo je za početnike kod gledanja Mjeseca raditi gradaciju. Sad je došao na red novonabavljeni sw goldline 20 mm (90x) i to je već bilo nešto. Nisam ranije radio s ekvatorijalnim montažama ručno, osim u jednoj kratkoj epizodi prije 10 godina s eq2 (i 130/900 newtonom) pa mi je baš bilo ugodno pratiti Mjesec samo jednim kotačem. Okular je opravdao očekivanja. Nakon što smo svi pogledali od gore do dole (i drugim kotačićem) cijeli vidljivi Mjesec povisili smo ulog drugim goldlineom, od 15 mm (120x). Pa to je baš krasno držalo i kod tog ne baš idealnog vremena. Sad se već moje društvoi upuštalo u razgledavanje pojedinih kratera pa su i nalazili detalje unutar kratera. 
Kad smo se nagledali Mjeseca krenuli smo gledati Saturn.
I tu sam ja doživio šok. Saturn se vidio. Vidio se i u tražilu ali ne i kroz teleskop. Odnosno, bio je obična zvijezda, bez prstena. Pao je u sumaglicu. Trebalo je njega početi gledati pa zatim gledati Mjesec... Ali kad je Mjesec bio tako privlačan...
« Zadnja izmjena: 27.09.2017. u 22:26:12 sati od ediglavas »