[- PLAVI PLANET -] > TREĆI KAMENČIĆ OD SUNCA

Polovi vs. udar asteroida.

(1/2) > >>

Krun0:
Evo jednog ,meni zanimljivog razmatranja o uticaju udara asteroida na Zemljine magnetske polove.
http://free-kr.t-com.hr/raptor/temp/poles.zip

Todor:
Meni nešto ne valja sa linkom?  :?

Todor

Krun0:
Ups...

Frank:
 :mrgreen: [71* :112: :115:
Odli?na stvar, smo što moram za faks u?iti pa baš i nemam vremena za analize, formule i duge stvari...
Skinuo sam to s neta, pa ?u ve? obraditi.
Ak na?eš još što sli?no.... :)
Pozdrav!

Todor:
Huh pro?itao sam cijeli tekst.
Autor objašnjava promjene u poziciji magnetskih polova udarima asteroida. Zadnja promjena pozicije polova dogodila se prije 11600 godina. Zanimljiva hipoteza, nažalost bez konkretnih istraživanja koja bi ju podržala. Nekoliko je nedostataka koje ja vidim:
1. Mi (znanost) još ne znamo što je to?no izvor zemljinog magnetskog polja. U skladu s time, nemamo pojma zbog ?ega se polovi pomi?u, nemamo pojma zbog ?ega slabe i onda promijene smjer. Teorija o udarima asteroida ima snagu jer se povremeni udari doga?aju, me?utim spekulacije bez konkretnih mjerenja u meni odmah bude sumnju.
2. Udar asteroida ostavlja tragove koji su vrlo konkretni. Na primjer, jedan od najja?ih dokaza da je upravo asteroid zbrisao dinosaure predstavlja sloj kovine iridija na?en u sedimentima stijenja koja odgovaraju vremenu izumiranja dinosaura. Iridij je vrlo rijedak na Zemlji, s druge strane vrlo ?est sastojak asteroida i kometa. Nažalost, jednostavno je nemogu?e da se prije 11000 godina dogodio tako veliki sudar koji bi izazvao opisane efekte a da ne postoje neposredni i vrlo mjerljivi dokazi o tome.
3. Autor nažalost u zadnjem dijelu ?lanka po?inje visoko spekulativan niz zaklju?aka oko promjene ?udne flore i faune tokom zadnjeg ledenog doba. Navodno miješanje polarnih i tropskih vrsta životinja, naglo izumiranje. Nažalost, niti jedna od životinja koje je naveo nije tropska: jelen (rein-deer), mamut, nosorog, lav, leopard, konj, medvjed. Jedino se o nilskom konju može raspravljati, ali vjerojatno je u pitanju neka podvrsta. Vjerujem da je taj dio ?lanka inspiriran zadnjom knjigom u kojoj se spominje Atlantis :)
4. Pleistocensko izumiranje životinja jest problem. Me?utim, izumrle su 32 vrste velikih sisavaca (32 prema Britannici, ma neka ih je i 50) u periodu od 2000 godina. Ako se radi o katastrofi?nom doga?aju, zašto samo tako malo vrsta? Zašto samo veliki sisavci? Znanstvenici godinama raspravljaju o tome, dvije najvjerojatnije hipoteze su ?ovjekov lov i promjena klime (izumrle su visoko specijalizirane vrste). Gledao sam dokumentarac na NGCeurope koji pretpostavlja virusna oboljenja, ali opet zašto baš 50 vrsta? Istovremeno? Koja je vjerojatnost da 50 smrtonosnih virusa napadne 50 razli?itih vrsta gotovo istovremeno? I opet, nažalost, najjednostavnija i nepoeti?na rješenja meni se ?ine najvjerojatnijima.

Todor

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju