[- PLAVI PLANET -] > TREĆI KAMENČIĆ OD SUNCA

Tenerive, 27.03.1977. - kada slu?ajnosti postaju smrtonosne

(1/2) > >>

Frank:
Pozdrav!
Nije vezano uz astronimiju, ali evo što se dogodi kada se poklopi niz slu?ajnosti i pokoja ljudska greška...
Doga?aj uzima mjesto 27.03.1977. na Tenerivama. I spada u najve?u nesre?u svoje vrste.
Jedan od bitnih ?imbenika nesre?e je heterodin - interferencija na VHF vezi izme?u zrakoplova i KZPa kada dvoje ili više njih istovremeno probaju izre?i poruku - rezultat je nejasan šum, tj. pištanje. Ina?e heterodin može, a ne mora u jednom ud 1000 slu?ajeva biti opasan. U ovome je bio u kombinaciji sa još nekoliko faktora (ali on najzna?ajniji) smrtonosan za 583 ljudi u dva zrakoplova. A i cijela tragedija je splet nesretnih okolnosti i ljudkog faktora... I da ironija bude ve?a, najve?a zrakoplovna nesre?a povijesti se dogodila na zemlji, na uzletnoj pisti.
Evo linka za one koji žele znati više...
http://www.factspider.com/te/tenerife-disaster.html
Upravo sam gledao dokumentarac s potpunom analizom neser?e i ra?unalnim animacijama tjeka zbivanja...
Pozdrav!

Todor:
Zato ja ne volim letjeti.
Kod auta imam kontrolu, kod autobusa barem mislim kako mogu razbiti prozor i izletiti van u slu?aju sr... a kod aviona mogu samo sjediti i ?ekati.  :shock:
Ne volim to, ne volim... Uzalud se stjuardese smiješe i govore kako još nitko nije ostao gore...

Todor

HrAstro:

--- Citat: Todor - 12.06.2006. u 10:30:52 sati ---Zato ja ne volim letjeti.
Kod auta imam kontrolu, kod autobusa barem mislim kako mogu razbiti prozor i izletiti van u slu?aju sr... a kod aviona mogu samo sjediti i ?ekati.  :shock:
Ne volim to, ne volim... Uzalud se stjuardese smiješe i govore kako još nitko nije ostao gore...

Todor

--- Kraj citata ---

Ispravak neto?nog navoda.. možeš i iz aviona izletjeti i to puno spektakularnije neg iz busa :D
možeš se i moliti dok ?ekaš [19*

Danijel:
Ja obožavam letjeti, to mi je najljepši osje?aj, potpuno slobodan, ma nešto veli?anstveno 8) Najljepše mi je ne u avionu, ve? u motornom zmaju, nisi sputan kabinom i kamo god pogledaš sve vidiš, vjetar struji oko tebe i imaš osje?aj brzine, kao ptica :lol: Lijepo je i u avionu, možeš letjeti brže i izvoditi manevre koje motorni zmaj ne može, ali mi to nije gušt. Da bih pogledao van moram se navirivati kroz prozor, a u zmaju samo okreneš glavu prema dolje i vidiš sve. Ma neopisivo, tko nije probao savjetujem da svakako isproba. Na stranicama Aerokluba Virovitica pogledajte u fotogaleriju, ima se što za pogledati. A, sada nešto i o padovima zrakoplova. Dok ste u avionu ionako ništa ne možete napraviti. Pogotovo u putni?kom. Ultralaki avioni još kako-tako, ako imate visinu onda možete dobiti i brzinu, a brzina te drži, imaš šanse spustiti se negdje na cestu ili livadu. U motornom zmaju nemaš beda, stane li ti motor, nastaviš dalje kao i u bezmotornom zmaju, dakle jedriš. Piloti motornih zmajeva ponekada znaju isklju?iti motor i jedriti bez problema. Pukne li ti krilo (ne znam što bi se to trebalo dogoditi da pukne krilo) imaš raketu za spašavanje koja izvla?i veliki padobran i lijepo se spustiš kao padobranac. A, što se ti?e putni?kih zrakoplova, kako rekoh, tu ne možeš ništa pa iz tog razloga, ne treba i?i s crnim mislima u avion, jednostavno se prepustiš i uživaš, male su šanse da ti se nešto dogodi, puno manje nego dok se voziš biciklom po prometnoj cesti. Da mogu, išao bih na posao svaki dan avionom  8)

HrAstro:
Ovak ideš tek svaki drugi dan na posao avionom :D

paraglajding, helikto per :D

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju