[- PLAVI PLANET -] > TREĆI KAMENČIĆ OD SUNCA

Globalno zahladnjenje

(1/2) > >>

Todor:
Kad smo ve? kod ishitrenih akcija koje se planiraju bez potpunog razumijevanja problema:
http://www.jutarnji.hr/tehnologija_i_znanost/clanak1/art-2006,6,30,atmosfera_ciscenje,33446.jl

Bojim se da bi takav projekt mogao pokrenuti nešto obrnuto zatopljenju... Možda i ne... Možda i pokrenuo seriju "projekata" koji ?e morati naizmjeni?no zagrijavati i hladiti atmosferu...
Još jedno što ne razumijem, kako bi pomogla ogledala stavljena da plutaju po vodi - definicija stakleni?kih plinova baš i kaže da spre?avaju reflektirane zrake od bijega natrag u svemir? Onda bi ta ogledala bila potpuno bez efekta, zar ne? ?ak i gore od toga, one zrake koje bi ina?e upila Zemlja preusmjerilo bi se na direktno zagrijavanje atmosfere.

Danijel:
Možda bi na taj na?in smanjili temperaturu mora, a na taj na?in i temperaturu zraka :shock: [70*

Lord Spirit:
Ne, jer efekt staklenika ne zadrzava sve zrake nego samo mali postotak a sve ostalo ide natrag u svemir. Zbog tog malog postotka se Zemlja zagrijava. Sad ne znam podatke pa cu ih napisati otprilike da pojasnim. Na zemlju dolazi zracenje. Na kopnu koji nije pokriven snijegom se zadrzava 60% a reflektira 40% zracenja. Efekt staklenika sprijecava tek 10% reflektiranog sa Zemlje (4%) da ode u svemir ali ostalo prolazi. Znaci 90% od 40% proslo bi u svemir tj. 36% od pridoslog zracenja na Zemlju. Snijeg je puno zahvalniji sto se toga tice jer reflektira 75% zracenja sto znaci da u svemir prode 67,5% pridoslog zracenja na Zemlju. Kod ogledala bi bilo jos bolje jer oni po meni reflektiraju 95%  zracenja sto znaci da bi u svemir proslo  85,5% pridoslog zracenja na Zemlju. A atmosfera se zagrijava ne direknim zracenjem u nju nego posrednim preko tla tj. Tlo svojim zagrijavanjem zagrijava i atmosferu.Zbog toga i je hladnije na vecim visinama ili na djelovima pokrivenim snijegom

Kuzis? :wink:

HrAstro:
I vidiš.. kaj bu ti klima ure?aj..
Za 2, 3 ljeta bu to propala investicija! Velka zrcala su u modi!

Ina?e.. stigao mi scope (sve osim montaže)

Todor:
Kako to misliš: stigao mi novi scope? Rekli su da se rezvedrava i da ?e biti lijepo. Jesi SIGURAN da je stigao? Da nije bilo krivo upu?enih pošiljki? Jel ti fali dijelova?

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju