« Odgovori #20 u: 17.05.2011. u 22:39:57 sati »
Ne znam koliko je od značaja za temu spomenuti da je fiziološki rastvor za poikilotermne životinje 0,65%, tako da bi ta vrednost bila "više" predačka, nego kod čoveka, i više bi odgovarala hipotetičkom salnitetu vode iz koje su drevni vodozemci osvojili kopno. Naravno, ako to sagledavamo prema toj pretpostavci. U telesnoj tečnosti se nalaze i druge soli, a fiziološki rastvor ukazuje koja koncentracija NaCl u vodi čini izotonični rastvor sa tel. tečnošću.
Takođe, interesantno je spomenuti da su svi recentni vodozemci slatkovodne životinje, i da ne postoje prave slanovodne vrste (mali broj vrsta se mogu naći u umereno brakičnim vodama).
Treba imati u vidu da problem osmoregulacije nije isti, kod životinja koje nastanjuju more i onih koje nastanjuju slatku vodu ili kopno. Marinske životinje (morske ribe, kao primer osmoregulatora; mnogi marinski beskičmenjaci su osmokonformisti) se mora rešiti viška soli (morske ribe imaju hipotoničnu krv u odnosu na konc. soli u morskoj vodi), dok slatkovodna životinja mora zadržati so u telu, jer je spoljašnja sredina hipotonična u odnosu na telesnu tečnost. Ovo važi i za kopnene životinje, uz dodatnu komplikaciju održanja vode u telu.
Pošto morske ribe imaju krv koja je hipotonična u odnosu na konc. soli u morskoj vodi, u literaturi (biološkoj) se to često uzima kao dokaz da su nekadašnji okeani bili manje slani, te da se salinitet okeana povećavao s vremenom, a da su se ribe prilagodile tome odgovarajućom osmoregulacijom... Sa druge strane, postoje predlozi da su drevni okeani bili i većeg saliniteta, kao u ovom tekstu iz Astrobiology mazine http://www.astrobio.net/exclusive/223/salt-of-the-early-earth
Jesam li zakomplikovao? 
Ima tu još dosta prostora za istraživanje, čini mi se...

Evidentirano
Prema nekim procjenama, prosječno ljudsko biće sačinjeno je
od 100 tisuća milijardi stanica. To znači da u ljudskom tijelu
postoji oko 125 milijardi kilometara DNK, što odgovara duljini 70
kružnih putanja između Saturna i Sunca.