[- ASTRONAUTIKA -] > AUTOMATSKE BESPILOTNE LETJELICE

Misija "Corot"

(1/7) > >>

Todor:
Po?inje francuska misija hvatanja planeta izvan sun?evog sustava.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/6203161.stm

Zanimljivo je kako su odabrali tehniku prou?avanja svjetlosti zvijezde - intenzitet se mijenja kako pretpostavljeni planet prolazi izme?u nas i mati?ne zvijezde. Meni se ?ini da je od svih tehnika pronalaska ekstrasolarnih planeta ova najmanje precizna?

Danijel:
Ta se tehnika koristi ve? od ranije, no meni je fascinantno da je toliko precizna da može otkriti tako slabašan pad sjaja zvijezde u trenutku dok planet prolazi ispred nje :shock:

Krun0:
Mislim da je to relativno stara vijest (par tjedana)...

--- Citat: Todor - 27.12.2006. u 15:55:05 sati --- Meni se ?ini da je od svih tehnika pronalaska ekstrasolarnih planeta ova najmanje precizna?

--- Kraj citata ---

Da ta tehnika je vec upotrebljavana......zbog cega mislis da je ta tehnika najmanje precizna  [70* cini mi se da je u nekim slucajevima moguce detektirati da li doticni objekt posjeduje atmosferu.

Acheron:

--- Citat: Krun0 - 27.12.2006. u 18:25:59 sati ---Mislim da je to relativno stara vijest (par tjedana)...

--- Citat: Todor - 27.12.2006. u 15:55:05 sati --- Meni se ?ini da je od svih tehnika pronalaska ekstrasolarnih planeta ova najmanje precizna?

--- Kraj citata ---

Da ta tehnika je vec upotrebljavana......zbog cega mislis da je ta tehnika najmanje precizna  [70* cini mi se da je u nekim slucajevima moguce detektirati da li doticni objekt posjeduje atmosferu.

--- Kraj citata ---

Može uletjeti neki KBO objekt od par km ispred zvijezde i upropastiti mjerenje ili dati lažnu nadu

HrAstro:

--- Citat: Krun0 - 27.12.2006. u 18:25:59 sati ---Da ta tehnika je vec upotrebljavana......

--- Kraj citata ---

?ini mi se da sam negdje ?itao kako su i amateri ve? ovom tehnikom otkrili par planeta.. ?ini se da se takva pri?a vrtila proše godine!

Ve? se ja legao u krevet.. slušam vijesti na RTLu i pri?aju oni o ovoj misiji i onda opet palim komp.. naime, rekli oni da je jedan od instrumenata teleskop DUGA?AK 30cm.. da mi je barem jedan takav :mrgreen:

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju