Autor Tema: Život i inteligencija  (Posjeta: 38464 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Život i inteligencija
« Odgovori #250 u: 20.01.2013. u 21:31:58 sati »
Sad je to zanimljivo pitanje: je li čovjek vječno znatiželjno biće koje osvaja sjeverne i južne polove, penje se na sve vrhove Himalaja, leti na Mjesec i sve nabrojano uz šansu da i pogine ili je čovjek biće kojem je njegov trosjed (uz daljinski za tv) nakon posla (nužnog da održi nužnu egzistenciju) najdraže mjesto na svijetu?
Je li čovjek biće koje osjeća sućut i hoće učiniti nešto i za drugoga ili je samo običan egoista? Ili biće kojim pretežno upravljaju strasti i nešto malo inteligencije?

Čovjek radi svoje biologije mora disati, piti vodu ... jesti... grijati se, sklanjati od kiše ... raditi nešto osnovno za preživljavanje ... naučiti osnovne i naprednije radnje koje će ponavljati i primjenjivati bez mnogo razmišljanja (radi ekonomiziranja energijom a da bi bio uspješan) - pa dobije škole u kojima to uči.

Učiniti će nešto više radi sticanja prednosti pred konkurencijom? Ili zato što je znatiželjan? Ili zato što hoće biti dobar?

Koliko je ta biologija troma? Spajanje neurona u našem mozgu je isto biologija. Koliko taj dio može utjecati na ostatalih 99,9... % ?

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #251 u: 21.01.2013. u 10:16:01 sati »
Sad je to zanimljivo pitanje: ...

Sve to što si naveo. Jako smo ti komplicirani.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #252 u: 21.01.2013. u 16:12:31 sati »
Ili biće kojim pretežno upravljaju strasti i nešto malo inteligencije?
U pitanju se krije odgovor.

...  obrazovni sustav nije primjeren zelji za razvojem svijesti i drustva....nema programa koji bi
   poticao kreativno i otvoreno razmisljanje, koje je svojstveno djeci, a kojeg sustavno
    potiskujemo u ranim danima neprimjereno konfiguriranim programom, koji se vise usredotocuje
     ucenju discipline izvrsavanja radnih zadataka , a manje promisljanju o njima....
Kod ljudi izgleda da motivacija ovisi o cilju, kod nas ne postoji neki globalni pozitivni cilj,
    a sudeci po svakodnevno trendu, ostaje jedino pokusaj prezivljavanja u tom kaosu....
  vjerojatno zbog toga nema ni motivacije za promjenu na osobnoj razini...IMHO
Ne znam jel tvoje stavove krivo tumačim, ali mislim da ne pogađaju srž.
Mislim da ne postoji mogućnost samopodizanja svijesti. Takvi smo kakvi smo i hoćemo li opstati ovisi o okolnostima. Hoćemo li   moći izraziti viši nivo svijesti ovisi o tome hoće li nam okolina dopustiti. U ovom trenutku čini se da jedan dio populacije s 'višom svijesti' može opstati. To je jednostavno splet okolnosti koji je formirao društvo koje to dopušta. Da nije Stephenson napravio pokretni čajnik na tračnicama, da nije Tesla dao osnove za električnu stolicu, da nisu izrađivali nuklearnu bombu i pri tom usput dizajnirali prva računala, danas ne bi opstali ljudi s 'višom sviješću'. Odn. opstali bi i živjeli bi u najboljem slučaju 40-50 godina. Bili bi u kategoriji 'samo se brineš o recikliranju otpada, a ne znaš ni konja potkovat, nikad ništa od tebe'.
Na svojoj vlastitoj svijesti ne možemo raditi. Imamo je na razini na kojoj je imamo. Možemo se samo nadati da će doći vrijeme kad će u većem postotku opstati oni s višom svijesti o okolini, pa onda oni s još višom, pa još višom itd. Nema samounaprijeđivanja (promjene na osobnoj razini). Samounaprijeđivanje je Lamarkizam.
E, sad, možda sam te krivo shvatio. :111:

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #253 u: 21.01.2013. u 17:02:02 sati »
...
Mislim da ne postoji mogućnost samopodizanja svijesti. ... Nema samounaprijeđivanja (promjene na osobnoj razini). ...
Ne slazem se. Ali ne mozemo si nista dokazati.  8)

Primjeri "sta bi bilo da nije bilo ..."  ne demonstriraju nista jer ne mozes znati da li bi se pojavio netko drugi s puno boljim ili gorim idejama.
 :86:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #254 u: 21.01.2013. u 17:52:40 sati »
Tehnološki napredak je vrlo vrlo bitan jer širi krug ljudi kojima može biti dobro u materijalnom smislu.

Ali mi imamo primjere samopodizanja svijesti kod Buddhe, a to je bilo pred dobrih 2.500 godina sa malo ili nimalo tehnologije.

Budin život je dobro dokumentiran i da se razumijemo to o čemu pričam nije religija - Buddha je sam rekao da je on pokazao što čovjek može učiniti da bi shvatio svijet i njegove tokove

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #255 u: 21.01.2013. u 18:29:06 sati »
Opet mozemo diskutirati da li se on rodio sasvim prosjecnog nivoa svijesti, ili je oduvijek bio "poseban".
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #256 u: 21.01.2013. u 18:48:24 sati »
Opet mozemo diskutirati da li se on rodio sasvim prosjecnog nivoa svijesti, ili je oduvijek bio "poseban".
Mislim da s biološkog pogleda ne možemo diskutirati o tome. Teorija evolucije vrlo jasno kaže da nema mijenjanja kad jedinka zaživi. Takvi ljudi su oduvijek 'posebni', samo je pitanje hoće li moći tu 'posebnost' izraziti.
To što nam to izbija maštu iz ruku i suočava nas s krutom stvarnošću je samo naš problem.
(Ja sam bio jako razočaran kad sam kao klinjo shvatio da mogu milion godina skakati s kreveta i mahati rukama pa da neću dobiti krila. :mrgreen: )

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #257 u: 21.01.2013. u 18:53:03 sati »
Govoris mozda o evoluciji tijela. Ne znam gdje se to govori o evoluciji svijesti? Uputi me pls.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #258 u: 21.01.2013. u 18:54:52 sati »
U pitanju se krije odgovor.
Ne znam jel tvoje stavove krivo tumačim, ali mislim da ne pogađaju srž.
Mislim da ne postoji mogućnost samopodizanja svijesti. Takvi smo kakvi smo i hoćemo li opstati ovisi o okolnostima.  Nema samounaprijeđivanja (promjene na osobnoj razini). Samounaprijeđivanje je Lamarkizam.
E, sad, možda sam te krivo shvatio. :111:

.covjek kakav danas postoji ima bioloski potencijal za samounapredjivanje svijesti, no samo otkrivanje tog potencijala u sebi jako ovisi o okolini odrastanja.....
.(biologija je svoje napravila, dalje ovisi o disciplini svijesti)......
Zbog toga se i referiram na te uvjete, u koje spada sam ciklus odrastanja ,pa i obrazovni sistem
   koji su pod uticajem trenutnih norma zivljenja, te niti ne poticu niti podrzavaju napredavanje jedinke u tom smjeru....

Tehnoloski napredak ispred evolucije svijesti je dvosjekli mac, sto mozemo vidjeti iz svakodnevnice...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #259 u: 21.01.2013. u 19:35:26 sati »
Govoris mozda o evoluciji tijela. Ne znam gdje se to govori o evoluciji svijesti? Uputi me pls.
Isto je. Ne vidim po kojoj bi to osnovi svijest bila nematerijalnog porijekla. Moj pogled je prilično materijalistički što se tiče svih zbivanja u svemiru i na svijest gledam kao na kompleks neuronskih veza. Ne više od toga.
No dobro, ako sad počnemo o tome ući ćemo u religiju, a nije moje da nekome trebam osporavat vjerovanje. Tu se zaustavljam.

(To je ujedno i odgovor na Krunin komentar. A Krun0 mi je uvijek nekako na rubu :D )