[- ASTRONAUTIKA -] > AUTOMATSKE BESPILOTNE LETJELICE

New Horizons i ubrzavanje oko Jupitera

(1/2) > >>

dag:
Ajde neka mi netko molim selskim jezikom (tako da razumijem) objasni kako letjelica ubrza kod manevra swing-by, u ovom slucaju Jupitera.
Jasno mi je da planet ima svoju brzinu po orbiti i gravitaciju kojima djeluje na letjelicu u fazi priblizavanja. Ali to isto djeluje i u fazi udaljavanja samo s negativnim predznakom (pojednostavnio sam) pa mi nije jasno zasto ipak ubrza?
hvala

Krun0:
Letjelica dobije dio od momenta gibanja planeta (ovisno o kutu prilaska),jer se
   planeta giba,.....sama brzina prema planetu se ne mjenja ali se time promjeni brzina u odnosu na Sunce.......da bi se to dalo iskoristiti treba pomno planirati putanju i vrijeme s obzirom na polozaj planeta ...

Da dalje ne nebuloziram......

http://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_slingshot

Acheron:
Primi si za neki tanki stup i po?ni tr?ati oko njega. Uskoro ?eš osjetiti silu koja te gura van. To je nešto najsli?nije gravitacijskoj pra?ki što možeš doživjeti. U biti radi se o centrifugalnoj sili ali u?inak je veoma sli?an.

dag:
ahaaa, hvala
To znaci da to ima smisla samo ako je nova putanja poslije prackanja, usmjerena malo vise u istom smjeru u kojem se giba planet po svojoj orbiti?
Da se pracka u kontra smjeru (suprotno od smjera gibanja planeta) onda bi nasa letjelica usporila za slicnu velicinu?

Krun0:
Ne radi se o centrrifugalnoj sili...vidi se da niste razumjeli   :239:

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju