[- PLAVI PLANET -] > TREĆI KAMENČIĆ OD SUNCA

Geologija

(1/6) > >>

Steblaj:
Nedavno je izašla vijest o tome da Io ima vulkane "na pogrešnom mjestu", pa sam nakon toga jučer naletio na zanimljiv dokumentarac o afričkom rasjedu na NG, i tako mi je već par dana geologija u glavi.

Moj četvorogodišnji sin je naravno kao svaki dječaćić nabrijan na vulkane i lavu, pa dok smo danas šetali mlađeg brata uz obalu tražio sam pogledom bilo kakvu naznaku geoloških procesa. Srećom naletjeli smo na izrazito zanimljiv dio obale, između dvije ploče (pretpostavljam) vapnenca duljinom nekih 50tak metara nekada davno probilo se "nešto" što danas jako podsjeća na crvenu glinu koja je zadržala oblik ohlađene lave. Možete zamisliti veselje sina, em je crveno em je valovito, em se vidi kako je oblikovalo ploču iznad sebe kao da je lava šikljala onuda.

Malo sam googlao, ali nisam našao neki relevantan site ili forum na kojem bi (recimo) mogao postaviti pitanje što je točno u pitanju, uz slanje slika naravno.

Kontam se, već kad malog zanima, da mu barem točno objasnim što to gleda... Bolje to nego da se zanima za Silu, Sulejmana ili tko zna što sve ne.

Ima li netko neku ideju kome da se obratim?  [36*

Danijel:
Ja sam bio na Rupnici gdje se nalaze ostaci jednog vrlo neobičnog vulkana. Evo i ovdje imam nešto fotkica također. Trebao bi naći nekog geologa i s njime popričati o tome :sesir:

Acheron:

--- Citat: Steblaj - 08.04.2013. u 17:40:35 sati ---Nedavno je izašla vijest o tome da Io ima vulkane "na pogrešnom mjestu", pa sam nakon toga jučer naletio na zanimljiv dokumentarac o afričkom rasjedu na NG, i tako mi je već par dana geologija u glavi.

Moj četvorogodišnji sin je naravno kao svaki dječaćić nabrijan na vulkane i lavu, pa dok smo danas šetali mlađeg brata uz obalu tražio sam pogledom bilo kakvu naznaku geoloških procesa. Srećom naletjeli smo na izrazito zanimljiv dio obale, između dvije ploče (pretpostavljam) vapnenca duljinom nekih 50tak metara nekada davno probilo se "nešto" što danas jako podsjeća na crvenu glinu koja je zadržala oblik ohlađene lave. Možete zamisliti veselje sina, em je crveno em je valovito, em se vidi kako je oblikovalo ploču iznad sebe kao da je lava šikljala onuda.

Malo sam googlao, ali nisam našao neki relevantan site ili forum na kojem bi (recimo) mogao postaviti pitanje što je točno u pitanju, uz slanje slika naravno.

Kontam se, već kad malog zanima, da mu barem točno objasnim što to gleda... Bolje to nego da se zanima za Silu, Sulejmana ili tko zna što sve ne.

Ima li netko neku ideju kome da se obratim?  [36*

--- Kraj citata ---

U Hrvatskoj su stijene oblikovane tektonskim ili erozijskim procesima, eruptivne stijene mlađeg porijekla su pronađene jedino na otoku Jabuci.
Zapravo je fantastično kako je Balkanski poluotok vulkanski neaktivan s obzirom da je tektonski jako aktivan.

davor:

--- Citat: Acheron - 09.04.2013. u 07:25:35 sati ---.....
Zapravo je fantastično kako je Balkanski poluotok vulkanski neaktivan s obzirom da je tektonski jako aktivan.

--- Kraj citata ---

Ima li za to kakvih objašnjenja?

Acheron:
Ne znam točno, očito se Balkan nalazi na debeloj kontinentalnoj kori koja se polagano sabija i tako dolazi do orogeneze. U prilog tome ide i morfologija Dinarida koja se sastoji od paralelnih planinskih lanaca. Subdukcijske zone nalaze se u području Mediterana (Grčka, Italija) pa tamo magma probija i hrani vulkane.

Frank bi mogao to bolje znati.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju