[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > OPTIČKI INSTRUMENTI

Dalekozor?

(1/13) > >>

HrAstro:
namjeravam sada i dalekozor kupiti.. do sada sam posu?ivao :)
imao sam u rukama rusa 12x40 ili olympusa 10x50

e sada olympus mi zbilja i izgleda kvalitetno i fakat se dobro vidi.. u ve-milu za cash 460kn
ali isto tako u optimusu za 400 kn (+50ak kn dostava) ima TS 10x50 i to sa BAK4 prizmama, dok je olympus BAK7

ima li netko ko je napravio usporedni test?

Krun0:
Ak imaš novaca kupi Oberwerk 10x50 jer se kroz njega vidi da je klasa više.......od ovih jeftinijih svi imaju mehani?ku boljku fokusera...
  naime drža?i su plasti?ni i sve se to skupa klima....
Ina?e ja imam  Olympus 10x50 DPS I ....za te novce je ok....ima jeftinijih noname za 300 kn 10x60 (bio bi super za dso) ali ima malo više CA,
inace me baš zanima kakav je TS 10x50............
unutarnje polje od 2 stupnja je super oštro,4 stupnja zadovoljavaju?e..
  s njime se vidi i M101..
Najve?a zamjerka (barem kod mojeg)...prizme ne pokrivaju dobro exit pupil...........a fokus sam sam reparirao (dotegnuo i fiksirao šaraf,ali su ga Kinezi zaljepili cijanofiksom pa sam ga jedva odšarafio) i zamjenio mast......najve?a zamjerka NEMA NAVOJ ZA STALAK.......

(Nije baš ni za nabacivanje,jer su prizme zaljepljene)

HrAstro:
a isto tako vidim da je i cijena Oberwerka 10x50 za klasu i pol viša :(

da, ts recimo ima navoj za stalak i multicoated je.. olympus ima samo jedan premaz
al mi je oly lijepši :)

Krun0:
Vjeruj mi , Olympus je vizualno ljepši od TS, ali se bih ipak trebal konsultirati s nekim tko ima TS u vezi kvalitete slike ,navoj za stalak je zakon... za sjesti  i uživati...(meni ve? puno zna?i kad ga naslonim na stalak)....

Ak imaš nekog u Zagrebu..do?em ja pa usporedimo....možda ti ja prodam svojeg i kupim TS.......

Olympus ima samo UV coating..ako se to može nazvati coating.......

Možda razmišljaš o 15X70 ?Ako ga trebaš za nositi unaokolo onda kupi 10x50,ali ako ti treba samo za Astronomiju onda je 15X70 na stalku zakon..........samo opet ne znam kakve je kvalitete TS ?Najbolje ti je da zamoliš Zlatka da ti da probati,pa oti?eš u Rijeku   :mrgreen: možda?

Krun0:
Procital sam onu poruku na sci. o navoju za stalak na olympusu   :shock:......
jedva ?ekam da ponovo probam......odšarafiti poklopac osovine...mada ne vjerujem da ima navoj....ve? sam probao-imao sam cijelog rastavljenog..baš i ne vjerujem da bi mi to promaklo (možda nije isti model) ...no vidjet ?e se,nikad se ne zna....

Ina?e mutno?a polja pri rubu smeta ako baš gledaš po rubu,ako stalno imaš objekt u centru onda je ok...i eye relief je dosta kratak ,kao što su rekli.....da bi cijelo polje imalo jednak intezitet treba dobro nabiti o?i u okulare (pošto ti imaš nao?ale -na to sam zaboravio...?)....i ja bi razmislio o TS.....

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju