[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > OPTIČKI INSTRUMENTI

Okulari

(1/4) > >>

Danijel:
Ajmo znalci, zanima me koji okulari idu za šta.

- Dakle, kako odrediti koji okular daje optimalno pove?anje, s kojim okularom dobiti najve?e pove?anje za teleskop kojim se koristite, pri tome mislim na kvalitetno pove?anje, a ne ono kroz koje vidite mutnu fleku.
- Postoje li kakva pravila, formule po koji  se to ra?una, o ?emu to ovisi i sli?no?
- Ako postoji gornja granica, koja je donja granica?
- Jesu li svi okulari i pove?anja dobri za vizualno promatranje, ili za strofotografiju trebaju neki drugi?
- Što je sa Barlowom? Kombiniraju?i okulare s Barlowom, koji odabrati? Barlow 2x, 3x ili nešto drugo. I za vizualno i za foto?

Aha, jesam vas sad...  :wink:

Krun0:
Ja nisam znalac jer imam samo PL okulare,pa mogu podjeliti samo svoja dosadasnja zapazanja.Minimalno povecanje koje rabim je oko 30x,vecinom za trazenje i promatranje sirokih otvorenih jata,to je malo premalo povecanje za DSO kod prosjecnih uvjeta jer je fon neba dosta svjetao,ali PL 32 je super za trazenje i promatranje otvorenih zvjezdanih jata u Mlijecnom putu  (malo je teski okular za koristenje, ima mi mali sweet spot i malo predugi ER)..
PL20 (50x) je povecanje koje koristim za kuglasta jata i galaksije,kod tog povecanja imam najveci kontrast (EP 2mm),no to je malo premalo povecanje za DSO,no sto se moze moj skop je samo 100mm.

PL9mm je najkraci okular koji se jos moze komotno koristiti (ER),za brzi pregled planeta,kod komotnih dvojnih zvijezdi...s njime se uz dobre uvjete vide pojedine zvijezde  u vecim kuglastim jatima,mozda koja veca planetarna kao M57.
PL20mm + barlow 1.5x 75x koristim za DSO uz dobre uvjete.
PL9mm + barlow 1.5x za planete u prosjecne uvjete.

PL 9mm+Barlow 2x nije bas neka premija,koristim ga uz dobre uvjete za Mjesec,uske dvojne zvijezde,planete....

U nekim nocima uz savrsene uvjete mogu staviti barlow 2x ispred dijagonala pa dobim barlow 2.7x..............s 270-280x promatrao sam par puta Saturn i jako uske dvojne zvijezde.
Napomena..sve se to odnosi na Akro refraktor 102mm.

Acheron:
eh, sad da vidim
32mm Plossl, 38x, 1.4° FOV - za traženje ve?izh objekata, uživanje u pogledu na velike otvorene skupove, M31 i M33, okolica M42 i naravno M45, pozadina neba je svijetla
25mm Plossl, 48x, 1.1° FOV - slobo korišten, daje veliko vidno polje ali ne nešto ve?e od WA15mm, pozadina neba još uvijek svijetla
15mm Wide Anglel, 80x, 0.9° FOV - kad bi bio oštar do ruba bio bi ovo fenomenalan okular, odli?an kontrast, super za lov na galaksije, nebo je crno ko ugljen, M42 je fonemenalna u njemu
9mm Plossl, 133x, 0.4° FOV - koristim ga za traženje planetarnih maglica, uo?avanje detalja u odbi?nim maglicama i ponekad za lov na galaksije i kuglaste skupove. Malo vidno polje. Oštirna je vrlo dobra.
6mm Plossl, 200x, 0.2°FOV - za planete, kuglaste skupove, dvostruke zvijezde, planetarne maglice, malo vidno polje, PREKRATAK EYE RELIEF pa moram gurnuti oko u okular da bi vidio cijelo vidno polje. Oštrina je dobra.

sad nakon UHC filtera sljede?a investicija je 5mm okular Orion Stratus. Malo više košta ali na 240x bi mi dao 0.3° i ima eye relief od 20mm

HrAstro:
danijel, ti kupuješ nešto.. il to samo informativno?

Beri:

--- Citat: Danijel - 07.06.2006. u 09:09:24 sati --- zanima me koji okulari idu za šta.

--- Kraj citata ---

Ima jedna sitnica koju smo preskocili.....
Da bi se ovo pitanje moglo "pametno" odgovorit, bilo bi pozeljno znat s kojim teleskopom mislis doticne koristiti... :)

Npr, Kellner od 2" barelom i 45 mm zarisne je genijalan za 150 mm F11 newtona, jer, ima samo 3 lece, propusta jako puno svjetla i super radi zato sto je scope F11
Istog toga stavi na recimo 250 mm F5 newtona i stvar postaje neupotrebljiva. Prvo zato sto je izlazna pupila prevelika , a o ostrini slike i korekciji boja mozemo samo sanjat.... jer takav okular definitivno nije napravljen da radi na F5

I ne radi se samo o jednostavnim Kellnerima. Recimo jedan Televue Panoptic 22 mm je  genijalan za neki F8 refraktor ili F10 katadiopter. No, ako ga stavimo na F4.5 dobsona... totalna je koma. Iako kosta preko 200$, to ne znaci da je napravljen za brze newtone, i naravno, ne znaci da je nekvalitetan.

Teleskopi su individualna stvar.... svatko ima svoje preference... a okulari su jos 100 puta individualniji. Tu zaista svatko ima svoju filozofiju sto je dobro i sto nije.  I svi su u pravu, i nitko nije u pravu :)

Evo sto ja preferiram :)
Za mala povecanja, okular sa sto manjim brojem leca i sto vecim vidnim poljem.
Naravno, ovo su kontradiktorni zahtjevi. Osobno me ne smetaju neostre zvijezde na rubu, bitno mi je da vidim sto veci komad neba da lociram i centriram objekt.
Toliko na tronove uzdizani Nagler me ne baca bas u ekstaztu.... je, slika u okularu je "politicki korektna", ali sto vrijedi ako je zvijezdica na 80tom stupnju vidnog polja skoro ostra, ako je zbog 10 leca u okularu izgubljena polovica svijetla i ubijen kontrast?
Drugi se vjerojatno nece slozit samnom :)
Za srednja i velika povecanja definitivno najvise volim ortoskopske okulare. Ljudi ih bas ne vole zbog malog vidnog polja i kratkog eye reliefa, no meni su zakon. Zvijezde su boje one koje trebaju bit, slika je ostra.
Probao sam gledat i kroz sirokokutne okulare kratke zarisne... polje je tu.. eyerelief je tu... ali opet sve se potamni i zamuti.
Od high end okulara.... najdrazi mi je Pentax. Od okulara srednje klase cijene, William Optics SWAN serija definitivno obecava, no nisam to imao prilike jos isprobat....

I jos za kraj stara kineska poslovica :
Bolje imat 2 postena okulara, nego tri kofera šrota..... :idea:

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju