[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > OPTIČKI INSTRUMENTI

FAQ o okularima

<< < (3/50) > >>

Stefano:
Proširio sam "ergelu", sa Ultima LX 5 i 8 mm.

Post stavljam u ovu temu jer smo spominjali da okulari imaju izražen "spacewalk" feeling. Kolimacija je bila loša i od tuda je dolazio taj dojam. Nakon hrastovog ko iz topa "sekundarno ne stoji dobro" rukom sam ga zakrenuo i taj feeling je nestao. Sad nakon ispravne kolimacije, imaju super vidljivo cijelo vidno polje od 70°  :hopla:

Evo i fotke usporedbe sa Plosslima

Isprobao sam ih noćas na Mjesecu i ja sam prezadovoljan. Usporedba Plossla 10mm u barlowu i 5mm Ultime LX je neumjesna.

HrAstro:

--- Citat: Stefano - 24.07.2010. u 12:53:46 sati ---Nakon hrastovog ko iz topa "sekundarno ne stoji dobro" rukom sam ga zakrenuo i taj feeling je nestao.
--- Kraj citata ---

Zato je laserski kolimator "opasan"!! Laser pokazuje da je sve okej, a sekundar je drasticno zakrenut.
Idealna kombinacija za kolimaciju bi bila krizni kolimator za sekundar i laser za primar

Stefano:

--- Citat: HrAstro - 24.07.2010. u 13:10:50 sati ---Zato je laserski kolimator "opasan"!! Laser pokazuje da je sve okej, a sekundar je drasticno zakrenut.
Idealna kombinacija za kolimaciju bi bila krizni kolimator za sekundar i laser za primar

--- Kraj citata ---

Slažem se u potpunosti! Odmah nakon toga sam bušio rupicu u kutijici od filma i na drugoj strani provlaćio tanku žicu u križ  [71*

Alan:
Pozdrav!
Naišao sam na jedan planetarni okular pa me zanima mišljenje ovdje prisutnih. Okular je:

http://www.optics-pro.com/omegon-super-ploessl-okular-4mm-1-25--/p,16915
Košta 39 Eura. Jel se isplati? Da li ga možda netko ima?

Kakve su kvalitete planetarni HR okulari, također 4mm?
Okular bi koristio na dobsonu 250mm f/5.

Bobo:
Mislim da će ti HR planetary biti bolji. Ima velik eye relief, što je prilično važno kod malih žarišnih duljina. Plossli obično imaju mali ER pa ćeš se mučiti škiljiti kroz okular. Na žalost ne mogu komentirati kako će se ponašati u tvom teleskopu :(

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju