[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > OPTIČKI INSTRUMENTI

Kako na?i deep sky objekte

(1/4) > >>

Mario:
Možete li mi re?i kako da na?em deep sky objekte kao na primjer otvorene skupove u Kasiopeji, M81-M82 u Velikom Medvjedu, M 51 i neke druge objekte iz Messierovog kataloga.
  Molim vas da mi odgovorite ako znate jer me zanimaju deep sky objekti, najviše maglice i galaksije a kupio sam teleskop (Newton 114mm).
  Imam program Cartes du ciel i Stellarium i po njima tražim objekte ali nikad ništa ne na?em.
 Našao sam do sada sve objekte koji se vide golim okom, Jupiter, Mjesec, dvojnu zvijezdu Mizar-Alkor ali nikad nisam našao objekte nevidljive golim okom.

Mario

Danijel:
Eh Mario, prvo dobrodošao na AstroForum  :lol:

U vezi tvojeg pitanja moram te razo?arati. Naime samo ime DeepSky objekata govori da su takvi objekti vrlo slabašnog sjaja i rijetki se mogu vidjeti "samo tako", bez pomo?i teleskopa. Tvoj teleskop o kojemu pri?aš je jednostavno preslabašan da bi mogao (jasno) vidjeti te objekte. No, kako si po?etnik, to nije tako veliki problem. Da bi mogao uspješno tražiti objekte slabog sjaja, prvo moraš ste?i malo više iskustva u promatranju i upoznavanju zvjezdanog neba i njegovih "tajni". Tek nakon odre?enog vremena ?eš mo?i uspješno prona?i ono što te zanima, naravno u granicama vidljivosti opreme koju posjeduješ. Moj ti je savjet da se pridružiš nekom od astronomskih društava ili klubova u tvojoj blizini. Ne znam od kuda si ali pokušaj saznati koja je astronomska udruga tebi najbliža i poveži se s njima. Idi s njima nekoliko puta na promatranja i pogledaj s kakvom oni opremom raspolažu, pogledaj kroz njihove teleskope i tek tada ?eš vidjeti otprilike što možeš o?ekivati. Do tada, promatraj sve ono što možeš svojim teleskopom, Mjese?eve kratere, planete, zvijezde i višestruke zvjezdane sustave, zvjezdane skupove... Ima puno toga što možeš vidjeti, samo budi uporan. Osim toga prati USENET grupu hr.fido.astronomija jer ?eš mo?i puno toga saznati od ljudi koji se bave astronomijom, o astronomskim udrugama, postaviti im pitanja i dobiti odgovore. Tamo ?eš mo?i saznati kada organiziraju kakvo promatranje, druženje i sli?no. Eto, nadam se da sam pomogao.  :shock:

Mario:
Probao sam na sve na?ine ali ne na?em ništa. Neznam do koje magnitude moj teleskop može i?i

Danijel:

--- Citat: mario ---Probao sam na sve na?ine ali ne na?em ništa. Neznam do koje magnitude moj teleskop može i?i
--- Kraj citata ---

Pa pokušaj to odrediti pomo?u referentnih zvijezda. Odredi si pomo?u Cartes du Ciel ili Stellarium koje imaš, neke od zvijezda koje možeš relativno lako na?i i zatim ih pokušaj vidjeti kroz teleskop. Kreni postupno, od onih vidljivih prostim okom, a te su šeste magnitude i zatim idi na one slabijeg sjaja, zna?i sedme i osme i tako dalje. Kada do?eš do granice vidljivosti, znat ?eš do koje magnitude možeš otprilike i?i. No ne zaboravi, zvijezde su jedno, a maglice nešto sasvim drugo. Svjetlost zvijezde je koncentrirana u jednoj to?ki i lako se zapaža, dok su magli?asti objekti disperzirani na ve?u površinu i lako se izgube u fonu neba, a time i vrlo teško zapažaju. Postoji tehnika promatranja kojom ne gledaš ravno u objekt ve? malo pokraj njega i onda ga lakše opaziš. To je zbog karakteristika našeg oka. Zato sam ti i napisao da prvo vježbaš promatranja i uo?avanja slabijih objekata. Isto tako, Andromedina maglica M31, bolje se vidi kroz obi?an dvogled nego kroz tvoj teleskop. Na njoj tako?er možeš vježbati promatranje prostim okom gledanjem pokraj nje. Ona je jedina koja se može vidjeti prostim okom i kao takva je odli?na za vježbanje. Kroz teleskop probaj na?i kuglasti skup M13 u Herkulu. Po?ni s najmanji pove?anjem koje imaš.  [71*

Mario:
koji je bilji na?in pronalaženja deep sky objekata? starhoppanje ili tehnikom pravaca?

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju