[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > OPTIČKI INSTRUMENTI

?iš?enje objektiva refraktora ?!

(1/2) > >>

Krun0:
Evo budem otvorio novu temu da ne kvarim onu sa off topic sadržajem.
Pošto sam prije koristio samo dalekozore i male teleskope do 50mm
nije mi bio problem o?istiti objektiv sa malo alkohola is vatom i nikad nije bilo problema.

Pošto sad prvi put imam nešto ve?e ,imam "bolove u želucu" od svake flekice na objektivu. :(  
Koristio sam ga tek par puta  ali s obzirom na vrijeme nije ni ?udo,imam dvije tri
flekice od vlage (a bila je i neka lagana prije nego sam ga  po?eo koristiti).... :shock:
za sad se još ne usudim ništa dirati no kad tad ?e i to do?i na red............
ve? sam sakupio dosta ?lanaka o tome pa mi ne treba savjet ve? bi htio da
podjelite malo iskustva,ako je to tko ve? radio - kako je ispalo itd............

Danijel:
Pa ja sam to obi?no rješavao destiliranom vodom i lanenom krpicom ili vatom. One tvrdokornije mrlje sa štapi?em vate i opet destilirana voda. Nisam imao nekih ve?ih problema. Problem je bio s okularima jer se oni obi?no brzo zamaste. S njima samo oprezno jer su le?e vrlo krhke i tanke i sitne i...  :wink:
Ukratko, najbolji lijek je prevencija, zna?i dobro paziti da se što manje optika izlaže prašini. Ako je samo prašina u pitanju, to je najmanja briga, pumpica za ?iš?enje optike se može kupiti u svakoj opti?arskoj radnji, ima malenu ?etkicu na kraju i s njom se vrlo lako o?isti sva prašina. Problem su masne mrlje ili mrlje od znoja ili sline, ne pitajte me kako se one na?u na le?ama...  :lol:

Andy:
mislim da je lenspen jedna jako dobra stvar :)

briše sve :) (ima za kupit kod Zlatka)

- ja sam ina?e brisao svoj konus 910, 90, te ostale objektive sa alkoholom, i destiliranom vodom! ?ak mi je i bolje brisala voda :) (brisao sam sa papirnatim maramicama, svila je isto OK ali ne za jako vlažno)!

- koji put sam se toliko posvetio ?iš?enju, da sam tukao ljude kada su mi uhvatili okular prstom, ili zabili oko u njega (cure su još k tome upotrijebile i trepavice :( )

Krun0:
To se stvarno zove lenspen ili lenspen.
Koliko do?e otprilike ?
I sa ?ime se nanosi/?isti najsigurnije?
Kod Zlatka iz Optimusa ili postoji neki drugi Zlatko?

Sorry na davljenju s tolikim pitanjima........i hvala. :oops:

Andy:

--- Citat: Krun0 ---To se stvarno zove lenspen ili lenspen.
--- Kraj citata ---

- ovo je trebalo biti boldano! neznam zašto nije :(

--- Citat: ---Koliko do?e otprilike ?
--- Kraj citata ---

- ja mislim da je 100 Kn!

--- Citat: ---I sa ?ime se nanosi/?isti najsigurnije?
--- Kraj citata ---

- ne nanosi se! izgleda kao olovka (pen), ima ?etkicu za otklanjanje prašine, i neku posebnu spužvicu koja briše sve! meni je objektiv aparata bio pun soli, i imao je jedan jako, jako veliki otisak prsta, najprije skineš kristali?e soli sa ?etkicom, i onda pro?eš sa spužvicom - ko novo!

--- Citat: ---Kod Zlatka iz Optimusa ili postoji neki drugi Zlatko?
--- Kraj citata ---

- da, taj zlatko! sorry, zaboravio sam napomenuti da je to taj zlatko (ciganj)  :roll:  :oops:

--- Citat: ---Sorry na davljenju s tolikim pitanjima........i hvala. :oops:
--- Kraj citata ---

- ma nema beda, ja sam kriv - zato jer neke stvari nisam napisao prvom prilikom :o) ali to je zato da razvijamo komunikaciju  8)  :lol:

P.S. ?istio sam objektive (ne teleskopa) i sa steleksom, ajaksom i Arfom za staklo! od ?ega se je najbolji pokazao ARF!

neki bezbojan, ništa ne ostavlja za sobom, i jako jako lijepo ?isti!
- našpricaš jednom na papirnatu, zaklopiš di si našpricao, promo?iti s druge strane maramice, lagano obrišeš i to je to :)

osuši se i ne ostavi trag :o)  - zaboravih na to :)

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju