Autor Tema: Psihologija dugih svemirskih putovanja  (Posjeta: 17803 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ruka

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: Psihologija dugih svemirskih putovanja
« Odgovori #30 u: 13.12.2014. u 13:08:14 sati »
Ugodnije je doma držati daljinski zavaljen nego ići istraživati. Dekadencija je to. Truli kapitalizam. Kad ti nemaš ništa e onda se lako odlučiš za istraživanje. Još malo pa ćemo mi polako svi u istraživače. Ja se ne brinem.

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #31 u: 13.12.2014. u 17:31:27 sati »

Izotropnost svemira je radna pretpostavka BTW.

Ako se smijem ubaciti ovdje.
Izotropnost svemira nije samo jedna radna pretpostavka. To je fundamentalnija stvar i povezana je sa najbitnijim stvarima u fizici. A ona proizlazi iz matematičkog teorema (tzv. Noether teorema).
Naime, pokaže se (matematički) da u sustavu kojem vrijedi izotropnost vrijedi i zakon očuvanja angularnog momenta.
Slično u sustavu u kojem vrijedi homogenost vrijedi i zakon očuvanja količine gibanja, a za sustav invarijantan na vremenske translacije vrijedi zakon očuvanja energije.
Dakle, zakoni očuvanja (najvažniji zakoni u fizici) su povezani sa izotropnosti, homogenosti i nepromjenjivosti zakona fizike u vremenu.  :286:

Što znači homogenost? To znači da ja ishodište za svoj referentni sustav mogu postaviti u bilo koju točku u prostoru i očekivati da ćevrijediti isti fizikalni zakoni. Dakle, isti fizikalni zakoni će vrijediti ovdje i negdje u Andromedi ili još dalje.
Što znači izotropnost? To znači da jednom kada sam odabrao ishodište svog koordinatnog sustava svoja tri vektora baze (i,j,k u 3D euklidskom prostoru) mogu usmjeriti kako god želim (naravno, uz uvjet da budu okomiti) i dalje pretpostavljati da se sa zakonima fizike neće ništa dogoditi. To znači da će isti zakoni fizike vrijediti ako idem prema Andromedi, ili u sasvim drugom smijeru.
Što znači invarijantnos na vremenske translacije? To znači da ja mogu u bilo kojem trenutku reći: e neka je ovo početni trenutak mjerenja (t = 0) bez da se mislim hoće li se zakoni fizike promijeniti. Eksperimenti (još) nisu opovrgnili ovo tako da za sada možemo reći da su isti zakoni fizike vrijedili od nastanka svemira do sada i da se ukupna energija nije promijenila.

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #32 u: 13.12.2014. u 18:09:50 sati »
Trebalo bi se uzeti u obzir psihijatrijski profil ljudi koji idu. I ne slati ljude koji moraju stalno pričat s nekim, nego one koji vole biti sami.

Kak si me tu našao. Mogu raditi manevru ili biti pomoćnik strojovođe na putničkom vlaku..cca..12 sati i ne progovoriti ništa. I onda odem kući...tamo nema nikoga i opet šutim. Svi moji razgovori odvijaju se u mojoj glavi....ali ne pričam sam sa sobom nego razmišljam. Obično i nešto smislim  :mrgreen:

Ako trebaju takvog evo javljam se...imam prvu zdravstvenu grupu paaa... odma mogu na lansiranje ili ne? Molim link za prijavu.. :D
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #33 u: 13.12.2014. u 22:36:23 sati »
Evo baš gledam Hobita na televiziji. I lijepo je povući paralelu s našom raspravom.
Prirodno, ja sam tu Gandalf. Oličenje Dobrog, progresivan, otvoren novim avanturama i spoznajama. Nema tu jednostavno ničeg negativnog.
Human bi bio Saruman. Još je uvijek dobar ali brate taj reakcionizam će ga odvući na tamnu stranu. Te ne može ovo, te ne može ono, te zašto bi išli tamo, te zašto vamo. Uvijek se opire novim putovanjima. Dok on rogobori Gandalf iza leđa telepatski bari zgodnu vilenjakinju. Zato sam i postavio sebe za Gandalfa.
Ruka bi bio kralj patuljaka. Samo hrana, piće i zlato na pameti. U zadnje vrijeme i gljive i tablete ali onaj čarobnjak kojem zečeki vuku kolica mi nije sjeo pa je patuljački kralj bolji izbor.
Arkturus bi bio nešto kao vilenjački kralj. Isto polu-akcija-polu-reakcija, tu i tamo nešto dobro napravi ali sve je to nja-nja, zanovjet-zanovjet. Ima ta neka drevna znanja koja nitko drugi nema.
Accuphase mi se povukao iz rasprave pa ga ne mogu nigdje staviti.
Duje je očiti hobbit. Uđe usred troloriranja i naivno se krene upuštati u ozbiljne znanstvene rasprave.

I na kraju, razlog zašto je uopće tema krenula - zašto je uopće knjiga napisana, zašto je film snimljen, svo zlo ovog svijeta, Saruman, iliti Dag.

Ja sam Jean-Luck Pickard, Vaš vodič kroz paralele Hobbita.
Trolor

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #34 u: 13.12.2014. u 22:42:39 sati »
Da se povučem ???
Bre čika Todore šta ti pada na pamet, tu sam posmatram iz prikrajka & čekam da pošto se smire strasti nastupim...

Please hoću i ja "ulogu u filmu", but gledaj da dobro odabereš, nikako ne neku sitnu & marginalnu.
« Zadnja izmjena: 14.12.2014. u 10:10:58 sati od Accuphase »

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #35 u: 13.12.2014. u 23:46:12 sati »
Accu se povukao ko onaj čarobnjak kojeg vuku zečeki. Relativističkom brzinom. :mrgreen:

Ali ja sam zapanjen. Nakon one moje poznate slike dogurao sam do vilenjaka. :218:

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #36 u: 14.12.2014. u 00:08:10 sati »
Ako se smijem ubaciti ovdje.
Izotropnost svemira nije samo jedna radna pretpostavka. To je fundamentalnija stvar i povezana je sa najbitnijim stvarima u fizici. A ona proizlazi iz matematičkog teorema (tzv. Noether teorema).
Naime, pokaže se (matematički) da u sustavu kojem vrijedi izotropnost vrijedi i zakon očuvanja angularnog momenta.
Slično u sustavu u kojem vrijedi homogenost vrijedi i zakon očuvanja količine gibanja, a za sustav invarijantan na vremenske translacije vrijedi zakon očuvanja energije.
Dakle, zakoni očuvanja (najvažniji zakoni u fizici) su povezani sa izotropnosti, homogenosti i nepromjenjivosti zakona fizike u vremenu.  :286:

Što znači homogenost? To znači da ja ishodište za svoj referentni sustav mogu postaviti u bilo koju točku u prostoru i očekivati da ćevrijediti isti fizikalni zakoni. Dakle, isti fizikalni zakoni će vrijediti ovdje i negdje u Andromedi ili još dalje.
Što znači izotropnost? To znači da jednom kada sam odabrao ishodište svog koordinatnog sustava svoja tri vektora baze (i,j,k u 3D euklidskom prostoru) mogu usmjeriti kako god želim (naravno, uz uvjet da budu okomiti) i dalje pretpostavljati da se sa zakonima fizike neće ništa dogoditi. To znači da će isti zakoni fizike vrijediti ako idem prema Andromedi, ili u sasvim drugom smijeru.
Što znači invarijantnos na vremenske translacije? To znači da ja mogu u bilo kojem trenutku reći: e neka je ovo početni trenutak mjerenja (t = 0) bez da se mislim hoće li se zakoni fizike promijeniti. Eksperimenti (još) nisu opovrgnili ovo tako da za sada možemo reći da su isti zakoni fizike vrijedili od nastanka svemira do sada i da se ukupna energija nije promijenila.

Ne smiješ se ubaciti!
Tj, smiješ ali uzalud ti je. Spominješ tu nekakvu matematiku, eksperimente, bla bla, trice i kučine koje nemaju snagu u srazu s abrakadabra-puf metodom spominjanom ovdje!

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #37 u: 14.12.2014. u 03:48:23 sati »
@Human
hahahaha priznajem... zabadava meni studiranje fizike. Ovo je ipak nešto jače  :zubo:
@Todor
Bar san dobija naslovnu ulogu  :hopla:

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #38 u: 14.12.2014. u 08:30:25 sati »
Evo baš gledam Hobita na televiziji. I lijepo je povući paralelu s našom raspravom.
Prirodno, ja sam tu Gandalf. Oličenje Dobrog, progresivan, otvoren novim avanturama i spoznajama. Nema tu jednostavno ničeg negativnog.
Human bi bio Saruman. Još je uvijek dobar ali brate taj reakcionizam će ga odvući na tamnu stranu. Te ne može ovo, te ne može ono, te zašto bi išli tamo, te zašto vamo. Uvijek se opire novim putovanjima. Dok on rogobori Gandalf iza leđa telepatski bari zgodnu vilenjakinju. Zato sam i postavio sebe za Gandalfa.
Ruka bi bio kralj patuljaka. Samo hrana, piće i zlato na pameti. U zadnje vrijeme i gljive i tablete ali onaj čarobnjak kojem zečeki vuku kolica mi nije sjeo pa je patuljački kralj bolji izbor.
Arkturus bi bio nešto kao vilenjački kralj. Isto polu-akcija-polu-reakcija, tu i tamo nešto dobro napravi ali sve je to nja-nja, zanovjet-zanovjet. Ima ta neka drevna znanja koja nitko drugi nema.
Accuphase mi se povukao iz rasprave pa ga ne mogu nigdje staviti.
Duje je očiti hobbit. Uđe usred troloriranja i naivno se krene upuštati u ozbiljne znanstvene rasprave.

I na kraju, razlog zašto je uopće tema krenula - zašto je uopće knjiga napisana, zašto je film snimljen, svo zlo ovog svijeta, Saruman, iliti Dag.

Ja sam Jean-Luck Pickard, Vaš vodič kroz paralele Hobbita.

Još jedan dokaz da je sjena brža od svjetlosti.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #39 u: 14.12.2014. u 09:21:36 sati »
Vidi se da je Todor bolestan. I Human i Dag su Saruman. Ja sam si super  :204:
Tko za tko bi bio tko da je neki drugi film išao. Npr. Planeta majmuna ili Brokeback mountain?