Autor Tema: Psihologija dugih svemirskih putovanja  (Posjeta: 17829 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Psihologija dugih svemirskih putovanja
« Odgovori #50 u: 14.12.2014. u 10:27:49 sati »
Tak je, ipak je ovo digitalija gdje se sad družimo. :287:
;)
Trebat ćemo A/D konverter. ;)

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #51 u: 14.12.2014. u 11:12:02 sati »
Znao sam da sam nešto zeznuo. To je zato jer nisam baš fan tog Gospodar prstenova. Dag je Sauron. Ili koji je već onaj zločesti. Svi su mi se pomiješali.
Trolor

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #52 u: 14.12.2014. u 11:18:58 sati »
Naime, pokaže se (matematički) da u sustavu kojem vrijedi izotropnost vrijedi i zakon očuvanja angularnog momenta.
Slično u sustavu u kojem vrijedi homogenost vrijedi i zakon očuvanja količine gibanja, a za sustav invarijantan na vremenske translacije vrijedi zakon očuvanja energije.
Dakle, zakoni očuvanja (najvažniji zakoni u fizici) su povezani sa izotropnosti, homogenosti i nepromjenjivosti zakona fizike u vremenu.  :286:

Duje, meni se iz ovog upravo čini da su izotropnost i homogenost radne pretpostavke iz kojih onda izlaze zakoni o očuvanjima. Ili sam opet nešto propustio? Star sam, bolestan, nisam više kao što sam bio  :zubo:
Uz to, kad si se već ubacio u raspravu, zanimalo bi me ozbiljno mišljenje o dvije stavke:
1. specijalni slučajevi narušavanja zakona o očuvanju količine energije, kao kvantne fluktuacije - gdje se navodi da se zakon o očuvanju količine energije treba promatrati u određenom vremenskom periodu - zar to ne vodi rušenju osnovnih zakona fizike? Što nas sprečava da taj vremenski interval produljimo u beskonačnost i time srušimo očuvanje energije?
2. zar problemi u rotaciji i veličini galaksija (rješavaju se tamnom materijom) te problemi s ubrzavanjem širenja (tamna energija) isto tako ne utječu na zakone o očuvanju momenta (ili količine gibanja)?
Trolor

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #53 u: 14.12.2014. u 11:30:02 sati »
Komparacija sama po sebi nije uvredljiva.
Uvredljivo je nešto tvrditi bez da se da ikakav argument za to i pri tome očekivati da to drugi prihvate.
Upravo to rade astrolozi.
I upravo to rade oni koji tvrde ne vrijede svud isti fizikalni zakoni.

E TO je uvredljivo, a ne analogija.

Edit:
I uvredljivo je iz posta koji je cjelina i govori o jednom (dakle u postu se ne piše o više stvari) izvući jednu rečenicu i na nju odgovarati. Jedna rečenica izvučena iz cjeline je izvlačenje iz konteksta.

Da te ne uvrijedim opet sa izvlačenjem iz konteksta  :286:

Lijepo pričamo ko ljudi o bitnome i onda osjetiš potrebu uključiti astrologe, ja imam dojam da su ti oni nešto opako napravili. Jel ti gatara krivo nešto rekla, prolila vrući soc od kave po tebi ili tako što? Kakve veze imaju astrolozi sa psihologijom svemirskih putovanja da moraju biti i tu uključeni?
Tko tvrdi da ne vrijede svugdje isti fizikalni zakoni?
 [31*

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #54 u: 14.12.2014. u 11:31:25 sati »
Znao sam da sam nešto zeznuo. To je zato jer nisam baš fan tog Gospodar prstenova. Dag je Sauron. Ili koji je već onaj zločesti. Svi su mi se pomiješali.

Pa što si gledao jučer? Gospodara prstenova ili Hobita? Morat ćeš na kavu sa Beornom da ti objasni likove  :286:

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #55 u: 14.12.2014. u 11:39:17 sati »
Pa što si gledao jučer? Gospodara prstenova ili Hobita? Morat ćeš na kavu sa Beornom da ti objasni likove  :286:

Nije to isto?
Ja sam se sad potpuno izgubio. Pa svi likovi su isti?
A gledao sam i Beorna neki dan  :76:

Opet me bacate na stranputice.
Poanta je da je Dag onaj zločesti koji kasnije ima ono oko na vrhu brda i sve one legije zlih vojnika. Zbog čega je to sve i krenulo.

Sad sam bolestan, mogao bih opet pogledati ona prva tri filma. Bum zaspao sedamdeset i tri puta ali to je ok kad si na bolovanju.
Trolor

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #56 u: 14.12.2014. u 11:43:14 sati »
Danas je nedelja, sutra si na bolovanju. Danas mir i dobro, plodovi zemlje pa nedjeljom u 2. Puno čaja, limuna i juhica.

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #57 u: 14.12.2014. u 12:19:43 sati »
Duje, meni se iz ovog upravo čini da su izotropnost i homogenost radne pretpostavke iz kojih onda izlaze zakoni o očuvanjima. Ili sam opet nešto propustio? Star sam, bolestan, nisam više kao što sam bio  :zubo:
Uz to, kad si se već ubacio u raspravu, zanimalo bi me ozbiljno mišljenje o dvije stavke:
1. specijalni slučajevi narušavanja zakona o očuvanju količine energije, kao kvantne fluktuacije - gdje se navodi da se zakon o očuvanju količine energije treba promatrati u određenom vremenskom periodu - zar to ne vodi rušenju osnovnih zakona fizike? Što nas sprečava da taj vremenski interval produljimo u beskonačnost i time srušimo očuvanje energije?
2. zar problemi u rotaciji i veličini galaksija (rješavaju se tamnom materijom) te problemi s ubrzavanjem širenja (tamna energija) isto tako ne utječu na zakone o očuvanju momenta (ili količine gibanja)?

Nisu homogenost i izotropnost svemira pretpostavke nego ona izlaze iz matematike kada se radi nešto što se naziva Lagrangijanom sustava. Rade se transformacije (vremenske translacije, prostorne translacije i prostorne rotacije i druge stvari, al dobro) i pokaže se da je Lagrangijan sustava (nije bitno sada točno što je to - jedna jako bitna stvar u fizici  :zubo:) invarijantan na te transformacije. Nakon toga nastupa Noether teorem koji (ugrubo) tvrdi da svakoj transformaciji za koju je Lagrangijan sustava invarijantan postoji fizikalna veličina koja je očuvana.
Dakle, imate sustav koji opišete Lagrangijanom (kasnije Hamiltonijanom koji je onda ukupna energija sustava i direktna poveznica sa kvantnom mehanikom) i radite transformacije koordinata (vremenskih i prostornih). Ako matematika pokaže da je Lagrangijan invarijantan na neku (ili sve) od tih vaših transformacija onda znate da je sustav izotropan, homogen... I znate što je očuvano. Naravno, ima (puno) situacija kada će fizičar reći: pretpostavimo da je sustav homogen i izotropan da matematika bude lakša bez težeg fizikalnog prekršaja, ali dobro...

1. Ne vrijede zakoni očuvanja za svaki sustav. Ali za svemir kao cijelinu vrijede (ne smijem reći 100% jer to nije fizikalan pristup). Kako je nas jedan profesor baš prošli semestar upoznao s tim- ukupna energija svemira je jednaka NULI.
2. Opet, dok netko ne pokaže da nije tako (imam ja još dvije godine faksa da to možda otkrijem učeći :zubo: ) za svemir kao cjelinu zakoni očuvanja vrijede.

Slična stvar je sa entropijom. Mora li entropija uvijek rasti u sustavu (ok ovdje svjesno zanemarujem statističku prirodu entropije)? Naravno da ne mora!
Uzmite kristalizaciju srebra primejrice iz otopine. U ovom procesu entropija se tog sustava smanjuje! Znači li to da ne vrijedi ona poznata: entropija uvijek raste?
Ne! Jer, unatoč tome što se entropija tog (pod)sustava smanjila, entropija cijelog svemira se povečala.  :286:

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #58 u: 14.12.2014. u 13:32:46 sati »
Da te ne uvrijedim opet sa izvlačenjem iz konteksta  :286:

Lijepo pričamo ko ljudi o bitnome i onda osjetiš potrebu uključiti astrologe, ja imam dojam da su ti oni nešto opako napravili. Jel ti gatara krivo nešto rekla, prolila vrući soc od kave po tebi ili tako što? Kakve veze imaju astrolozi sa psihologijom svemirskih putovanja da moraju biti i tu uključeni?
 [31*
Ma nemam ja ništa protiv astrologa. Nego čujem da su ovdje neki dobili ban. (A nisam ih JA banao) Zato sam uzeo to kao analogiju.

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #59 u: 14.12.2014. u 13:36:02 sati »
...
 [31*
E da, zaboravih ovo..
Pa ti si spomenuo neku ekipu koja je to opovrgnula, ali još radi na tome. Nešto tako.