Autor Tema: Postanak vrsta - čovjek  (Posjeta: 45883 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline hristijan90

• Mjesečar
  • *
Odg: Postanak vrsta - čovjek
« Odgovori #10 u: 04.02.2010. u 15:42:44 sati »
Dobro, jel imate onda odgovor na moja pitanja? Gde idemo i odakle smo dosli? Koja je svrha naseg zivota?
Tacno je da mutacije sa kojima je moguce ziveti postoje. Ali pitanje je da li mutacije mogu da naprave tolike promenebez posledica! Jel se nastavlja mutiranje organizama i dalje? U sta treba da se jos evoluira?
Sto se tice Marsa, o kom pocetku se radi? Da li postoji pocetak? A zasto onda Mars nema atmosferu? Ocigledno je da vazne karakteristike kao sto su magnetno polje i atmosfera ne poseduje, ne znamo iz kojih razloga, da bi zivot postojao! Ako nemas nista protiv, slobodno pogledaj klipove sa linkova koje sam nasocio u prethodnom postu!

Offline hristijan90

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #11 u: 04.02.2010. u 15:50:33 sati »
Na krivi način razmišljaš. Ti smatraš Zemlju posebnom, ali zapravo nije. Recimo tvoje pitanje "da je Zemlja malo bliža suncu, život ne bi postojao" i time si ti zaključio da je ona tako lijepo postavljena zato da bi mi mogli živjeti na njoj. Ali pokušaj ovako razmišljati - imamo 200 milijardi zvijezda u galaksiji. Oko jedne zvijezde je jedan planet bio u povoljnoj poziciji i imao povoljne uvijete da nastane život na njemu. Ali na 100 milijuna drugih zvijezda nije nastao život. Da i je nastao, to bi opet bila stvar povoljnih uvijeta a ne zbog toga što je taj planet tamo postavljen. Recimo to možda možeš poistovjetiti da biljarom - kada razbijaš kugle na početku, neka kugla će otići u rupu dok druge neće, ne zato jer je za ove koje su upale u rupu rupa bila namještena na pravo mjesto nego zato što si ju udario dovoljnom silom i po dobrom pravcu da ona upadne u rupu.
Ne mozes da kazes da razmisljam na krivi nacin! Prvo zato sto svako ima pravo da misli sta hoce, a drugo, uopste ne mora da znaci da ti razmisljas pravo! Svako je ubedjen u ono sto veruje i sve sto se suproti tome uopste ne znaci da nije istina! Nisam iskljucio da postoji zivot u drugim galaksijama i na drugim planetama daleko od nas! NAPROTIV! Naveo sam to samo kao slucaj u nasem Suncevom sistemu! Cvrsto verujem da superiorna inteligencija nazvana Bog je stvorila i mnooge druge planete sa stvorenjima i bicima jos superiornijih od nas! U pocetku smo i mi bili mnoogo inteligentniji i superiorniji dok se nije pojavilo nesto sto se zove greh i sve je to poremetilo!
Da li si mozda prociato nesto iz Biblije? Jesi mozda zavirio sta druga strana koja se suprotstavlja tvojoj teoriji ima da kaze?
« Zadnja izmjena: 04.02.2010. u 15:54:35 sati od hristijan90 »

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #12 u: 04.02.2010. u 15:59:00 sati »
Budem pogledao, ali kasnije, malo mi predugo traju sad a imam druge stvari za raditi (moram Achu napraviti dnevni red ra danas  :mrgreen: )....

Odakle smo došli? iz zvijezda, iz Velikog praska dugim i zamršenim putem koji je na kraju u ovom kutku svemira rezultirao čovjekom. Tko zna kako je negdje drugdje...
Gdje idemo? Ne znamo. Možda ćemo iz nas evoluirati neka druga vrsta, a možda smo slijepa grana. To neznamo, ali znamo da ćemo kao i 99.99% vrsta koje su ikada živjele na ovom planetu (najvjerojatnije) izumrjeti. Kada i kako nemam pojima. Hoćemo li za to biti samo krivi ili jednostavni tok prirode također ne znam. Imamo nadu ako koloniziramo svemir, a od toga smo još uvijek daleko.

Mutacije uvijek imaju posljedice. Događaju se stalno i s vremenom ih opažamo kao starenje. One oštrije mutacije uzrokuju smrt (sve se više radi na tome da su mnoge bolesti - ne bakterijske i virusne - genetski uvjetovane te se pojavljuju kao posljedica uključivanja/isključivanja određenih genetskih sklopova. Još smo daleko da ih naučimo prepoznavati i kontrolirati)

U što ćemo evoluirati? Zavisi o vanjskim uvjetima. Trenutno u ništa obećavajuće, zahvaljujući trenutnom životnom stilu. Sve se više prilagođavamo doslovno sjedilačkom načinu života i suživotu s računalima (mali of topic - ima zanimljiv članak o bionici u NG od siječnja)

Mars je pak tema za sebe. Malen je, duplo manji od Zemlje i ima puno manje radioaktivnih elemenata koji bi grijali njegovu unutrašnjost. Stoga se dijelom ohladio i nema unutarnju cirkulaciju koja bi podržavala globalno magnetsko polje, koje bi pak štitilo atmosferu od Sunčevog vjetra. Nadalje peh udara tipa Hellas, Argyr i Isidis Planitia su svakako napravili kaos globalnih razmjera i imali svoj udio u otpuhivanju atmosfere i kvarenju uvjeta na planetu. IMaš veliki članak o Marsu u jednom M11, pisali ga Ach i ja pa se možeš detaljnije upoznati s Marsom. Zanimljiva mala beštija od planeta :mrgreen:
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #13 u: 04.02.2010. u 16:03:40 sati »
Ne mozes da kazes da razmisljam na krivi nacin! Prvo zato sto svako ima pravo da misli sta hoce, a drugo, uopste ne mora da znaci da ti razmisljas pravo! Svako je ubedjen u ono sto veruje i sve sto se suproti tome uopste ne znaci da nije istina! Nisam iskljucio da postoji zivot u drugim galaksijama i na drugim planetama daleko od nas! NAPROTIV! Naveo sam to samo kao slucaj u nasem Suncevom sistemu! Cvrsto verujem da superiorna inteligencija nazvana Bog je stvorila i mnooge druge planete sa stvorenjima i bicima jos superiornijih od nas! U pocetku smo i mi bili mnoogo inteligentniji i superiorniji dok se nije pojavilo nesto sto se zove greh i sve je to poremetilo!
Da li si mozda prociato nesto iz Biblije? Jesi mozda zavirio sta druga strana koja se suprotstavlja tvojoj teoriji ima da kaze?

Naravno da svatko ima pravo da misli što hoće ali, oprosti, moraš znati da ćeš na ovom forumu dobiti odgovore u znanstvenom smislu. Da je Krun0 tu, on bi već do sada to sve isprecjecao čistom znanošću  :mrgreen:
Da, naravno pročitao sam nešto iz Biblije i vjerujem da je to sve preneseno značenje.
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #14 u: 04.02.2010. u 16:06:02 sati »
Postoji li bog ili ne je pitanje za svakog pojedinca i ako ja vjerujem, moj izbor, ali nemam pravo nikoga siliti da vjeruje, kao niti obrnuto. Mogu samo iznositi razloge za i protiv pa na temelju toga nadograđivati vlastito mišljenje. Što će drugi raditi s tim argumentima, na njima je. No bitno je da se imaju argumenti i da oni imaju svoju težinu i vrijednost, utemeljenost.

Ideja boga mi je neprihvatljiva iz samih načela kvantne fizike a onda i teorije kaosa. Po mom mišljenju je apsurdno da bi jedna inteligencija mogla upravljati sustavom veličine i složenosti svemira.

I uvijek se nameće pitanje porijekla i razvoja te budućnosti takve inteligencije. Ne prihvaćam da je oduvijek i zauvijek. Taj argument mogu onda po volji za svaku teoriju koristiti da mi popuni rupe.

Trenutni model je koliko toliko dobar da nam da neke naznake zbivanja oko nas, iako će se, po tome kako istraživanja idu, izgleda dobrano morati mijenjati.
« Zadnja izmjena: 04.02.2010. u 16:07:42 sati od Frank »
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline hristijan90

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #15 u: 04.02.2010. u 16:23:23 sati »
Ne slazem se! Jako sam cvrsto ubedjen u ovo drugo sto ja tvrdim! Imam dokaze u svom zivotu da nismo slucajnost i da taj Bog koji je sve stvorio deluje u zivotima svih ljudi, samo sto, nazalost, mnogi ga ne prihvataju i ne veruju! Jednostavno ne vide da je to tako! Cinjenica da ateisticka nauka uvek iskljuci Boga iz svega toga i jednostavno to su dve suprotne stvari! Ti cete meni naci 1000dokaza protiv stvaranja a za evoluciju, a isto i ja koji imam suprotna ubedjenja mogu navesti dokaze protiv evolucije a u korist stvaranju! Mozda ne toliko u oblasti astronomije jer nisam kompetentan, odnosno ne bavim se time primarno, vec u drugim oblastima!
Smatram da je Biblija doslovno istinita (ako iskljucimo prorocanstva koja sadrze i simbole) i da sva obecanja koja je Bog dao ce se ispuniti! Mozda se necete sloziti, ali mislim da ce uskoro kraj svemu time sto ce jednog dana kada Isus bude dosao uzeti svoje, odnosno one koji su ga prihvatli i verovali u njega!
Citiracu apostola Jovana recima iz Otkrivenja 21 i 22:

"I vidjeh novo nebo i novu zemlju jer - prvo nebo i prva zemlja uminu; ni mora više nema. I Sveti grad, novi Jeruzalem, vidjeh: silazi s neba od Boga, opremljen kao zaručnica nakićena za svoga muža. I začujem jak glas s prijestolja: "Evo Šatora Božjeg s ljudima! On će prebivati s njima: oni će biti narod njegov, a on će biti Bog s njima. I otrt će im svaku suzu s očiju te smrti više neće biti, ni tuge, ni jauka, ni boli više neće biti jer - prijašnje uminu." Tada Onaj što sjedi na prijestolju reče: "Evo, sve činim novo!" I doda: "Napiši: Ove su riječi vjerne i istinite."
I još mi reče: "Svršeno je! Ja sam Alfa i Omega, Početak i Svršetak! Ja ću žednomu dati s izvora vode života zabadava. To će biti baština pobjednikova. I ja ću njemu biti Bog, a on meni sin. Kukavicama pak, nevjernima i okaljanima, ubojicama, bludnicima, vračarima i idolopoklonicima i svim lažljivcima udio je u jezeru što gori ognjem i sumporom. To je druga smrt."

"I neće više biti nikakva prokletstva. I prijestolje će Božje i Jaganjčevo biti u gradu i sluge će mu se njegove klanjati i gledati lice njegovo, a ime će im njegovo biti na čelima. Noći više biti neće i neće trebati svjetla od svjetiljke ni svjetla sunčeva: obasjavat će ih Gospod Bog i oni će kraljevati u vijeke vjekova. I reče mi: "Ove su riječi vjerne i istinite jer Gospod Bog, nadahnitelj proroka, posla svoga anđela da on pokaže slugama njegovim što se ima dogoditi ubrzo. I evo, dolazim ubrzo! Blago onomu koji čuva riječi proroštva ove knjige!"

"Vrijeme je blizu! Nepravednik neka samo i dalje čini nepravdu! Okaljan neka se i dalje kalja! Pravednik neka i dalje živi pravedno! Svet neka se i dalje posvećuje! Evo, dolazim ubrzo i plaća moja sa mnom: naplatit ću svakom po njegovu djelu!"

"Ja sam Alfa i Omega, Prvi i Posljednji, Početak i Svršetak! Blago onima koji peru svoje haljine: imat će pravo na stablo života i na vrata će smjeti u grad! Vani pak ostaju psi i vračari, bludnice, ubojice i idolopoklonici i tko god ljubi i čini laž."

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #16 u: 04.02.2010. u 16:24:12 sati »
...IMaš veliki članak o Marsu u jednom M11, pisali ga Ach i ja pa se možeš detaljnije upoznati s Marsom. Zanimljiva mala beštija od planeta :mrgreen:

Smijem li ja to objaviti na Zvjezdarnici? Ovo je pitanje za tebe, Acha i Marina...

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Stefano

• Važna Osoba
  • AstroOtkrivač
  • ... tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi !
    • DeepSkyHunter
« Odgovori #17 u: 04.02.2010. u 16:24:31 sati »
Na forumu koji je zasnovan na znanosti, kao ovaj, mislim da nema smisla voditi ovakve rasprave. Naravno da svatko ima pravo reći što misli, no zakon brojeva je na strani znanosti i sve ostalo nema šansu  :wink:

Offline hristijan90

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #18 u: 04.02.2010. u 16:26:58 sati »
Postoji li bog ili ne je pitanje za svakog pojedinca i ako ja vjerujem, moj izbor, ali nemam pravo nikoga siliti da vjeruje, kao niti obrnuto. Mogu samo iznositi razloge za i protiv pa na temelju toga nadograđivati vlastito mišljenje. Što će drugi raditi s tim argumentima, na njima je. No bitno je da se imaju argumenti i da oni imaju svoju težinu i vrijednost, utemeljenost.

Ideja boga mi je neprihvatljiva iz samih načela kvantne fizike a onda i teorije kaosa. Po mom mišljenju je apsurdno da bi jedna inteligencija mogla upravljati sustavom veličine i složenosti svemira.

I uvijek se nameće pitanje porijekla i razvoja te budućnosti takve inteligencije. Ne prihvaćam da je oduvijek i zauvijek. Taj argument mogu onda po volji za svaku teoriju koristiti da mi popuni rupe.

Trenutni model je koliko toliko dobar da nam da neke naznake zbivanja oko nas, iako će se, po tome kako istraživanja idu, izgleda dobrano morati mijenjati.

Sama slozenost svih sistema i sve fizicke zakone ne mogu funkcionisati sami po sebi! Nasim ogranicenim umovima ne mozemo da shvatimo velicinu te inteligencije! Mora da je sve upravljeno od strane nekog Boga! Istinitog Boga koji je bio tu i Boga koji se svakodnevno pokazuje u zivotima ljudi i Boga koji ce opet doci! :hopla:

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #19 u: 04.02.2010. u 16:39:54 sati »
Tu se moram uključiti, ostavite se politike i Biblije, one ne spadaju ovdje, za to imate drugih foruma na Internetu :251:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |