Autor Tema: Postanak vrsta - čovjek  (Posjeta: 49257 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Odg: Postanak vrsta - čovjek
« Odgovori #180 u: 07.09.2010. u 11:03:39 sati »
Zamislite peha: jadna gazela napokon mutira (Slučajno) da trči brže od geparda. Pozitivna mutacija, preživjet će - nova linija gazela boljih i uspješnijih od prethodnih. Ionda našu jadnu gazelu pogodi grom ili se utopi ili ubije bolest. I ode važna značajka za vrstu u rapotarnicu povijesti...

Iako je ovo karikirano, razmislite koliko su negdje dobre mutacije zbog trivijalnih razloga otišle u nepovrat (šansa da se ista mutacija nezavisno pojavi u dvije ili više jedinki mislim da je potpuno zanemariva).
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #181 u: 07.09.2010. u 11:05:20 sati »
Ne slažem se u toj podjeli. Fenotip je samo fizički izgled, ali ne izraženo svojstvo. Fenotip je npr. dimenzija tvog trbuha, ali ne svojstvo da popiješ bačvu piva. :mrgreen:
Ja stvarno nemam ideje koji izraz da upotrijebim pa zato nisam upotrebljavao fenotip i genotip. Možda ja tu griješim u upotrebi termina, ali sam tako učio još u osnovnjaku.

Ajmo procitat ovo pa cu onda odgovoriti..
http://en.wikipedia.org/wiki/Genotype
http://en.wikipedia.org/wiki/Phenotype

Amater

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #182 u: 07.09.2010. u 11:05:20 sati »
Ne slažem se u toj podjeli. Fenotip je samo fizički izgled, ali ne izraženo svojstvo. Fenotip je npr. dimenzija tvog trbuha, ali ne svojstvo da popiješ bačvu piva. :mrgreen:
Ja stvarno nemam ideje koji izraz da upotrijebim pa zato nisam upotrebljavao fenotip i genotip. Možda ja tu griješim u upotrebi termina, ali sam tako učio još u osnovnjaku.

Pogrešno. Pivski trbuh ili bildanje nisu genetske stvari, dakle ne spadaju u fenotip. Fenotip je vanjska manifestacija genotipa.

Pijenje bačve piva je svojstvo koje se također nauči i nije genetski uvjetovano :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

sve loši primjeri....jao Akturuse  :218: :218: :218:

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #183 u: 07.09.2010. u 11:07:01 sati »
  :103:
Zamislite peha: jadna gazela napokon mutira (Slučajno) da trči brže od geparda. Pozitivna mutacija, preživjet će - nova linija gazela boljih i uspješnijih od prethodnih. Ionda našu jadnu gazelu pogodi grom ili se utopi ili ubije bolest. I ode važna značajka za vrstu u rapotarnicu povijesti...

Iako je ovo karikirano, razmislite koliko su negdje dobre mutacije zbog trivijalnih razloga otišle u nepovrat (šansa da se ista mutacija nezavisno pojavi u dvije ili više jedinki mislim da je potpuno zanemariva).

a nista onda postanes mengele i radis u cernobilu....i selektiras mutacije... :mrgreen:
 -naravno karikiram i glupiram se
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #184 u: 07.09.2010. u 11:08:49 sati »
 :103:
a nista onda postanes mengele i radis u cernobilu....i selektiras mutacije... :mrgreen:
 -naravno karikiram i glupiram se

Falit će mi asistent. Svaki Frankenstein treba svog Igora. Dobrovoljci?  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #185 u: 07.09.2010. u 11:25:04 sati »
 [16*
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #186 u: 07.09.2010. u 11:28:30 sati »
Ajmo procitat ovo pa cu onda odgovoriti..
http://en.wikipedia.org/wiki/Genotype
http://en.wikipedia.org/wiki/Phenotype
Kao što rekoh možda griješim u upotrebi termina. Što predlažeš, da se vratim u školu i zatučem profesoricu? :D
(ili da se sjetim dal sam ja nešto krivo razumio pred XXXXX godina :218: )
No dobro, mislim da se onda u biti razumijemo u svemu osim u jednom.
Nije mi jasno jesi li želio sugerirat da ljudski mozak ima neiskorištenih područja? Da su se dijelovi mozga razvili bez funkcije? Da su 'trenutno' nepotrebni?

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #187 u: 07.09.2010. u 12:28:36 sati »
Kao što rekoh možda griješim u upotrebi termina. Što predlažeš, da se vratim u školu i zatučem profesoricu? :D
(ili da se sjetim dal sam ja nešto krivo razumio pred XXXXX godina :218: )
No dobro, mislim da se onda u biti razumijemo u svemu osim u jednom.
Nije mi jasno jesi li želio sugerirat da ljudski mozak ima neiskorištenih područja? Da su se dijelovi mozga razvili bez funkcije? Da su 'trenutno' nepotrebni?

Ma ne.. samo sam htio rascistiti terminologiju...
A kaj se tice neportebnih organa.. pa cak i dijelova mozga... . Ima ljudi koji prezivljavaju sasvim dobro nakon znacajnih povreda.. a opet ima ih koji dozive sasvim sitnu povredu i to ih potpuno onesposobi za zivot. Ustvari, moram priznati da ne znam odgovor na ovo pitanje.  Cini mi se da je koristenje mozga jako individualna stvar.. nema dva mozga koji rade na potpuno isti nacin.

Medjutim generalno govoreci, mislim da ima organa i dijelova organa u nasem tijelu koji nisu potrebni za zivot, kako jedinke, tako i vrste.
Uostalom ako prihvatimo ideju da su mutacije slucajne i bez svrhe, naprosto mora biti da se dese i nepotrebne stvari, ali koje naprosto ne smetaju, pa ostanu. Pa mozda kasnije i pocnu sluziti necemu..

Amater

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #188 u: 07.09.2010. u 12:57:58 sati »
Falit će mi asistent. Svaki Frankenstein treba svog Igora. Dobrovoljci?  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Al nemoj šetat po grobljima, nego uzmi nepotrebne organe iz ljudi pa kreiraj.
Sve vidim neki stari zvonik. Noć. Puše vjetar, dvije trake oblaka preko punog Mjeseca. Na obližnjoj staroj kući lupaju brušijane. Frank se šeta po pustim uličicama i samo mahne Krun0i prema slučajnom prolazniku. Onda Krun0 šepajući na lijevu nogu, malo pogrbljen dolazi, kroz maglu koja se pojavljuje, s leđa nesretniku, otvara bočicu s kloroformom i hop. Kad se čovjek probudi uopće nije svjestan da nema jednog bubrega, da mu fali pola želuca i dio debelog crijeva. Malo ga boli glava, al misli da je to od mamurluka.
A Frank pušta munje na razne organe prikupljene u tijeku nekoliko mjeseci, dok Krun0 namješta žice na krovu po pljusku. Katkad ga opali munja, ali on samo namigne staklenim okom i malo se istrza dok se dimi, pa nastavi posao.
Jao, a najgore od svega je kad kreacija otvori oči pa pokida lance kojima je vezan za metalni stol, okrene se prema Franku, nasmješi se krvavim očnjacima i kaže: 'Tata!'

Geni su geni!

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #189 u: 07.09.2010. u 13:51:05 sati »
 :lol:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)