Autor Tema: Nove zemlje- teraformacija planeta  (Posjeta: 3946 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Nove zemlje- teraformacija planeta
« u: 12.10.2007. u 22:26:18 sati »
Zanimljivu ideju iznosili su i ozbiljni i manje ozbiljni znanstevnici, najviše za Mars... Iako je bilo hrabrih ideja i za Veneru te naravno Mjesec....
Što vi mislite o tome?

Glede Marsa me poglavito zanima koliko je moguće utjecati na njegovu unutrašnjost? Eventualno reuspostavljanje mag. polja....?
Ovo je ipak SF pa možemo dati mašti na volju.... Ali u granicama znanosti naravno....
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline svrco

• VanZemljak
  • Spol: Ženski
Odg: Nove zemlje- teraformacija planeta
« Odgovori #1 u: 13.10.2007. u 22:42:51 sati »
E sad mi pada napamet samo projekt Genesis i teraformacije planeta Cete Alpahi V,naravno iz Star Treka    :lol:...a moje skromno mišljenje da osim Marsa kao kandidata broj 1 imamo i Titan jer je najsličniji Zemlji..Negdje sam pročitala da ima ideja da bi u orbitu Marsa trebali postaviti ogromna ogledala koji bi bili usmjereni na polarnu kapu i na taj način potaknuti stvarane stakleničkih plinova...(hm iako mi nije jasan transport)  :?  no ideja je tu...Ili ideja udara asteroida o tlo Marsa koja nije nimalo jedostavana,jer pomicanje bilo kakavog asteroida prema Marsu je zaista SF     :shock:....ili stvaranje kolonije na Marsu koja ce vršiti uzgoj biljaka i na taj način poticati stvaranje kisika.Nazalost dugotrajan proces...
Ideja ima ali realizacija je nešto drugo...
Teraformacija planeta jest SF jer moramo ujedinit i biologiju i fiziku i kemiju i sve druge znanosti...Za sada nam ostaje Zemlja pa bi bilo najbolje da prvo nju teraformiramo a ne uništavamo...
Moje mišljenje iako sam totalni laik i tema mi je poznata samo iz SF... :211:

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #2 u: 14.10.2007. u 23:41:17 sati »
Star Trek... Nedostaje mi.....

Mislim da je Mars vjerojatniji od Titana obzirom na poziciju i dostupnost.... No ako imaš ideju.... Ja smišljam za Mars i Veneru... Unutar Sfa smijemo što želimo...  :mrgreen:

Pa razmišlja se o genetski modifiniranim i prilagođenim organizmima za Mars koji bi svojom tamnom površinom izazvali otapanje CO2 te pridolnjeli stvaranju kisika...
A time i ozona.

Mene zanim možemo li nuklearnim eksplozijama (kontroliranim) dovoljno zagrijati i ponovno pokrenuti sada djelomično tekuću jezgru Marsa i natjerati je na stvaranje magnetskog pola.... Naravno bez da rasnesemo planet.... Tu bi trebala pomoć fuzačara..  :mrgreen:

Ideja je inaće iz filma "The Core" i odnosi se na sprečavanje zaustavljanja vrtnje zemljine jezgre....
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #3 u: 14.10.2007. u 23:59:41 sati »
Pretvaranjem CO2 u O2 gubiš staklenički plin i time temperature na Marsu spuštaš još niže.
Pretvaranje Venerine atmosfere iz CO2 u O2 bi bilo katastrofa jer bi i najmanji udar groma/iskra/šibica ponovno zapalio sav taj kisik i pretvorio ga u CO2.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #4 u: 15.10.2007. u 00:07:53 sati »
Mene, unatoč svemu, ipak najviše fasciniraju scene, npr. Odiseja u svemiru 2001, kada letjelica putuje iznad Mjesečevih kratera prema bazi, onako, piloti u kratkim rukavima, a kroz veliki prozor krateri lagano promiču ispod. Znam, da nema govora o teraformiranju Mjeseca, ali nekako mi je gušt zamišljati bazu, grad, naselje, na Mjesecu, pokrivenu prozirnom kupolom, astronaute pokraj kako se voze u svojim vozilima ili skakuću uokolo [04* dok se nad njima nadvija plavobijela Zemljina kugla [54*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline McPrdo

• Biser Galaktike
« Odgovori #5 u: 17.10.2007. u 13:31:03 sati »
Ima zanimljiva trilogija Crveni Mars, Zeleni Mars i Plavi Mars- knjige o naseljavanju i teraformiranju Marsa, ne samo sa biološkog nego i sa kulturno-političko-sociološkog gledišta.

Knjige su baš "prave" SF, bez neke napete radnje, akcije i kronologije i dobro opisuju pretpostavljene muke oko teraformiranja, a ključ uspjeha je polubožanska moć čovjeka- savršeno znanje o genetici, biologiji, metalima, energiji...

preporučujem.
To je moje mišljenje, sa drugim se ne slažem pa se nemoj trudit.(Kreso)
Nije potreban margarin za zatupljivanje ljudi, ko sto vidis vec sasvim solidan posao obavi internet, televizija, novine... (Lord Spirit)