Autor Tema: Koliko vremena na EP  (Posjeta: 6397 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Koliko vremena na EP
« u: 06.05.2006. u 20:35:46 sati »
Interesira me koliko tko vremena provodi promatrajuci.......
Ja do sad imam oko 30 promatranja u prosjeku 100 sati,a 60 sati gledanja kroz EP
  u 2006 godini........

Znam da to ovisi o vremenu,ali ipak onako orjentacijski...a u prosjeku mi je nebo  4m5,
 i to tek na 30 stupnjeva na istoku (Krapina) dok je na zapadu dobro sve do horizonta (brdo 15 stupnjeva).....
BTW danas (06.05.06) je lose,sumaglica i rijetki oblaci  :cry:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Koliko vremena na EP
« Odgovori #1 u: 06.05.2006. u 20:50:44 sati »
Moje promatra?ke no?i traju ovisno o vremenu, uvjetima i ponekad umoru.
U ovoj godini sam nakupio do danas (06.05.2006.) 35h u 34 promatra?ke no?i. U tih 35 sati ulovio sam 80 novih objekata od kojih su barem 70% galaksije (Djevica, Lav, Coma). Što se ti?e neba, situacija je najbolja na potezu od sjeveroistoka do  jugozapda gdje redoviti kada uvjeti dopuštaju postižem mag 5.5+ golim okom, dok je situacija katastrofalna na sjeveru gdje svijetlosno zaga?enje Velike Gorice, aerodroma i Zagreba ponekad dopiru do 60° iznad horizonta.
Sad kad po?nu toplije no?i i praznici promatrat ?u from dusk till dawn :D. Našao sam i dobru lokaciju 10km udaljenu od mene. Radi se o livadi pored kanala koja je okružena šumom a najbliži rasvjetni stup je gotovo 500m daleko. Mogao bih na?i i bolja mjesta ali mi je problem prijevoz organizirati.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Koliko vremena na EP
« Odgovori #2 u: 06.05.2006. u 20:59:16 sati »
Meni za odlazak na dark site treba drustvo,jer onda ostanem duze,a treba i sve to pospremati  :roll: ...a  posto ne poznam nikog u okolini, to se dogadja max.2 puta na godinu...inace imam super mjesto livada plato na vrhu brda 350m NM horizont na 0 stupnjeva skroz okolo.

BTW prije koju noc sam promatrao M5 ,ne vidim pojedine zvijezde osim granulacije na 50x (dosta vlage)...no na rubu tog jata postoji 1 zvijezda koju sam sigurno vidio...vjerojatno ne pripada jatu ali me jako interesira koje je magnitude...nemam na karti...mozda ti zanas :?: ...bum pital i na CN
Deus non est !

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
Koliko vremena na EP
« Odgovori #3 u: 06.05.2006. u 21:10:44 sati »
Ja sam primjetio da je cijeli skup okružen nekim ?udnim peterokutom zvijezda 11. magnitude. baš ?u pogledati sljede?i put za tu zvijezdicu. Koje je magnitude otprlike i gdje se nalazi u odnosu na skup (pazi na orjentaciju zbog dijagonalnog zrcala).

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Koliko vremena na EP
« Odgovori #4 u: 06.05.2006. u 21:48:48 sati »
Negdje oko 10.7  ...polozaj na zalost nisam zabiljezio,morat cu ponovno pogledati....

Mislim da je tu negdje.....mozda se ipak radi o vise manjih zvijezda....precizniji polozaj
      tek kod sljedeceg promatranja.

grrr-ova linkanja slika me ubijaju...nadam se da bu na novom forumu ko na CN...mozda :?
Deus non est !

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
Koliko vremena na EP
« Odgovori #5 u: 06.05.2006. u 23:29:21 sati »
neznam, mislim da je nisam primjetio. uvrstit ?u tu zvijezdicu na listu za promatranje kad se razvedri

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Koliko vremena na EP
« Odgovori #6 u: 07.05.2006. u 08:44:46 sati »
Ma nisam siguran za polozaj ,htio sam jucer pogledati ali je padala kisa......
sljedeci put cu zabiljeziti tocan polozaj...inace do koliko ide tvoj skop kad su prosjecno dobri uvjeti ja vidim samo oko 10m6 sa 102/1000 i 8m5 sa 10x50.....indirektno nesto vise....posto je nebo oko 5m a ne 6m slaze se s teorijom............

zavidan sam ti na 200mm ali za pocetak mi je trebalo nesto na EQ.........ak bum trebal nesto provjeriti bus mi pogledal  :roll:
Deus non est !

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
Koliko vremena na EP
« Odgovori #7 u: 07.05.2006. u 10:11:20 sati »
Nema problema.
Ina?e baš sma napravio prije 2 tjedna skicu M13 u kojem sam zabilježio 29 zvijezda vidljivih direktnim pogledom. Najsjanije me?u njima su bile mag 11 dok su najtamnije mag 13.5. Grani?na magnituda tu ve?er je bila 5.20 što zna?i da sam uspio vidjeti gotovo magnitudu više nego što teorija govori.
Kao potvrda toga bila je i skica M92 koju sam napravio prije par dana na kojoj sam unato? mjese?ini zabilježio zvijezde mag 12.5 - 13.0. Tu no? grani?na magnituda je bila 5.30
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pogledaj ovaj ?lanak na Sky&Telescope. Govori o tome kako klasificirati nebo. Zapanjila me ?injenica da kad se ?ovjek na?e u potpunom mraku može vidjeti sjenu koju baca svijetlo Mlije?ne Staze!!! Tako?er tada je grani?na magnituda oko 7.5-8.0 a moj teleskop bi mogao potegnuti do ?ak mag 16.  Više o tome u super ?lanku na
http://skyandtelescope.com/resources/darksky/article_81_1.asp

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
Koliko vremena na EP
« Odgovori #8 u: 07.05.2006. u 10:37:33 sati »
Citat: Krun0
grrr-ova linkanja slika me ubijaju...nadam se da bu na novom forumu ko na CN...mozda :?

Ako misliš na CloudyNights forum, onda ti moram re?i da ništa od toga, naime, CloudyNights koristi UBB.threads forum koji košta ni manje ni više  nego cijelih 229$ što za mene predstavlja jako veliki izdatak u koji nisam spreman ulaziti. Stoga sam primoran pružiti vam kompromis, bez obzira svi?alo se to kome ili ne. Sve što vidite na danijel.info i na zvjezdarnica.com ide isklju?ivo iz mog džepa, nemam nikakvih prihoda ili donacija sa strane tako da se moram ravnati svojim trenuta?nim financijskim stanjem. Nije da ne bih volio imati nešto kvalitetnije od ovoga sada, no financijski si to ne mogu priuštiti. Nedavno sam imao dodatnih troškova za izradu servisa AstroSlika dana na Zvjezdarnici jer sam želio ponuditi nešto dovoljno kvalitetno posjetiteljima. Što se ti?e novog AstroForuma koji planiram, i tu ?u morati raditi kompromise zbog ovdje navedenih razloga i stoga vas molim da imate razumijevanja. Sasvim sam svjestan svih nedostataka takvom pristupu, no bolje rješenje ovoga trenutka nemam.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Koliko vremena na EP
« Odgovori #9 u: 07.05.2006. u 12:20:21 sati »
Ma nema brige.....sad kad si to lijepo objasnio sve mi je jasno.....bitno je da smo na vrhuncu mogucnosti [71* .......inace kad bi postojala kakva hrvatska astronomska udruga ja bi prvi donirao 50 eura za UBB ,no sad nas ima samo nekoliko..............ono sam isto mislio ozbiljno ,da ti kupimo onaj teleskop od hrastro.........vise mi vrijedi da imam jos nekog s kim mogu podjeliti promatracka iskustva od par sto kuna.....cudno nitko nije to komentirao... :roll:

-inace ovdje je dosta porastao promet....ako dodje jos par slicnih nam ,bit ce to prava institucija..........ako poraste broj aktivnih clanova na pedesetak mozda ti kupim i taj cijeli UBB threads...ja sad je i ovako odlicno :)

btw...ubb dodje samo 230 eura...ili je to cijena po godini  :?:
Deus non est !