Autor Tema: Ponašanje čovjeka i čovječanstva  (Posjeta: 7830 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Ponašanje čovjeka i čovječanstva
« Odgovori #20 u: 02.09.2008. u 18:51:07 sati »
Mislite li da vec postoje razradjene procedure za eventualni kontakt s Bićima?
Ma sigurno nesto postoji ... no kako bi to trebalo izgledati?
Nemojmo sad gledati losu stranu nasih karaktera. Kako bi trebala djelovati jedna mudra civilizacija u kontaktu s drugom o kojoj ne zna nista, osim da je naprednija tehnoloski (jer recimo da su oni dosli do nas)?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #21 u: 02.09.2008. u 20:26:16 sati »
U urbanim sredinama je bolja medijska pokrivenost pa takve stvari više dolaze do izražaja

BTW...mi imamo slican stav ili....... :?:

...to sto su iz urbanih centara znaci da su imali vise prilike postati
   obrazovaniji - povlaci zasto su najpoznatiji xenofobi obrazovani i inteligentni -
      to im daje uticaj i time su poznatiji (vecinom se radi o biokemijskom poremecaju kod
      visokointelektualnih a opet xenofobicnih )..s druge strane edukacijom je vecina ostalih
    se bolje osvjestila i kanalizirala xenofobiju bolje od neobrazovanih...
     ...na svakog takvog dolaze na deseci
       tisuca onih iz ruralnih krajeva no oni nisu sposobni prakticirati svoju xenofobiju
         na efektan nacin.......te ostaju neregistrirani u povjesti

Sad tu moram reci STOP....uletio sam u tu raspravu na nos....

Prvo treba definirati xenofobiju......sam rasizam ,nacizam itd. nisu
   prakticiranje xenofobije ,naravno i tu ima slucajeva...no uzroci su jos
     osjecaj superiornosti i prezir prema drugacijima,pa cak cista antipaticnost.

Vjerojatno su neki od nacistickih vodja bili xenofobi ,no vecina nije...njihovi porivi su bili
   potpuno drugaciji......naravno ,nacisticka propaganda je lijepo usadila paranoju u
   njemacki narod...no tu se ne radi o xenofobiji.....

O kojoj onda xenofobiji govorimo....u onoj u izvornom obliku...jer rasizam i slicno mada
    se pripisuje kao oblik ksenofobije, to nije....
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #22 u: 02.09.2008. u 22:58:50 sati »
Evo mene, cijeli dan radim na zbirci (totalno pospremanje i rekonstrukcia) pa ne pišem/selim teme ovdje...

Ksenos je grčka riječ za strano, čini mi se, phobos je strah, dakle ksenofobija je strah od stranog. Obično se to smatra strahom od ljudi koji su drugačije rase ili nacionalnosti (rjeđe se govori o regionalnim ili zavičajnim razlikama - nažalost u RH jako izraženim - a gotovo nikad o strahu od nekog stranog predmeta. Takvi strahovi imaju drugačije nazive).

Dakle pod ksenofobijom ja smatram strahom od drugih bića (ako smo na ET pitanju), druge rase ili druge nacionalnosti. Koristim WWII kao najizraženiji primjer ksenofobizma na rasnoj i nacionalnoj osnovi manifestiran u obliku političkih ideologija nacizma i fašizma, ali i komunizma, a koji je zahvatio gotovo sve slojeve društva neovisno o njihovu obrazovanju i porijeklu (urbano/ruralno). Nisu dakako svi pali pod tu ideju, ali njeno širenje i utjecaj su zastrašujući. No tu treba stati i krenuti redom.

Zbivanja koja su dovela do toga stoje u još ne potpuno jasnom povijesnom kontekstu (iako je prilično jasno da je riječ o interesima profita). Ideja se onime što se definira kao zarazno ponašanje potpomognuto jakom propagandom. No pitanje je kako je ideja nastala? Jasno je da je riječ o poremećenoj osobi, no svi smo mi u određenoj mjeri skloni s nepovjerenjem gledati one koji su drugačiji.

Korjeni nacionalno bazirane ksenofobije bi se po meni trebali tražiti teritorijalnosti skupina (čopora lavova recimo ili sl.), što smo mi natjerali i preuredili iz jednostavnog u složenu strukturu koju nazivamo država. Iz nepovjerenja i doživljaja pripadnika druge skupine kao prijetnje teritoriju (hrani, potomstvu, ženkama i dr.) bi se mogao prirodno razviti oprez, ali ne i izražena ksenofobija (jer sama po sebi izražena ksenofobija je štetan za populaciju na određenom teritoriju jer onemogućava dotok svejžeg genetskog materijala u skupinu i ona je osuđena na propast u vidu genetskih deformacija uzrokovanih prevelikom srodnošću partnera). Zbog toga ksenofobija po meni nije urođena. Njeni temelji su u prirodno usađenom oprezu, ali kao pojava ksenofobija je naučena kako bi se unutar interesne skupine na teritoriju (pogotovo za vrijeme sukoba s pripadnicima drugog teritorija) stvorila veća kohezija i ojačao borbeno-obrambeni duh.

Rasizam kao vrsta ksenofobije je po meni potpuno naučena. Iako drugačija fizionomija rasa privlači pažnju i nekoga možda i plaši, razvijenog rasizma u ranoj povijesti nije bilo (barem ne znam za bilješke toga). Crni faraoni Sudana vladali su Egiptom, i Egipčani su to prihvatili (kao primjer u korist moje tvrdnje). Sustavni rasizam se razvio zajedno s robovlasništvom, a omogućila ga je tehnološka nejednakost (kojoj je uzrok mnoštvo faktora, prvenstveno iz okoliša u vidu klime, resursa i sl.). U slučaju jednakosti u početnim uvjetima, vjerujem da bi i razina razvoja bila jednaka, a time se i rasizam ne bi mogao razviti. Iz toga isto smatram da ksenofobija nije urođena, već naučena i kao vrsta filozofije korištena za opravdavanje određenih radnji i ciljeva.
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!