Autor Tema: Reklamiranje ateizma  (Posjeta: 40258 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Rajko

• AstroOdisej
  • **
  • Spol: Muški
    • Astronomska udruga Danica Ogulin
Odg: Reklamiranje ateizma
« Odgovori #30 u: 25.10.2008. u 01:47:24 sati »

postoji dokaz da bog ne postoji! ( autoritativno ) :wink:
oni koji vjeruju da postoji, neka odgovore na pitanje: može li bog stvoriti tako velik kamen, da ga on sam ne može podignuti? ( pazite, bog je svemoguć! ) :wink:
Celestron 8 XLT na CAM GoTo
Philips ToUcam PRO II
DFK 21AF04.AS
TS 15x70

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #31 u: 25.10.2008. u 09:24:55 sati »
postoji dokaz da bog ne postoji! ( autoritativno ) :wink:
oni koji vjeruju da postoji, neka odgovore na pitanje: može li bog stvoriti tako velik kamen, da ga on sam ne može podignuti? ( pazite, bog je svemoguć! ) :wink:
On nije svemoguc.  :mrgreen:
A i da je, nema dosta materije u ovom i svim susjednim svemirovima da se slozi taj kamen. Mozda je jednom i probao a onda je kamen eksplodirao ... sto se dalje dogadjalo znaju Kruno i Todor.
Rajko, nemoj zafrkavati, doci cemo u jos vecoj i jos razornijoj grupi.  :)

Prevencija...
Izem ti prevenciju, zvuci ratoborno!  :lol:

Možda sam krivo shvatio... No kako kažeš uz lješnjak se sve preboli  :mrgreen:
Ma ja ti trazim dokaze, ali ne vani nego u sebi ... dug put, a ja lijen  :wink:
Ljesnjaci su zakon. Jos kada su i fiksirani, ihaa!
« Zadnja izmjena: 25.10.2008. u 09:31:16 sati od dag »
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #32 u: 25.10.2008. u 10:13:53 sati »
Rajko, nemoj zafrkavati, doci cemo u jos vecoj i jos razornijoj grupi.  :)

:218:

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #33 u: 25.10.2008. u 11:21:06 sati »
Ljudi imaju naviku osuđivati takve stvari, a ja često pokušavam predvidjeti događanja pa nepotrebno preduhitirm neke stvari koje se niti ne dogode...

Poznato ti je to ?
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #34 u: 25.10.2008. u 23:18:56 sati »
Izgleda da ti u znanosti trazis ono sto drugi ljudi traze u vjeri...
..po tvojoj definiciji da mi i nasa znanost eventualno moze sve spoznati
    i opisati ,mogli bi se vjerojatno svrstati u bogove ovog svemira.....

Svi mi tražimo način za opis svijeta oko sebe. Neki se manje trude, pa vjeruju drugima. A neki opet zanovijetaju, ispituju, negiraju i istražuju. Malo su dosadni. Ali njihovi odgovori su samo njihovi i znaju ih obraniti.
Pazi ovamo, ovo sam smislio prije dvije minute.
Znanost ima aksiom. On glasi: za opisivanje kozmosa ne treba nam paralelni kozmos (kozmos naime, osim "sve oko nas, čitav svijet" doslovno znači i "red, raspored"). Dovoljan nam je skup pravila po kojima se on ponaša. Taj skup pravila može biti jedno pravilo a može biti i jako puno pravila za koja će nam trebati jako puno vremena. Ali tih pravila ne može biti beskonačno puno zato jer eksperimenti nemaju beskonačno puno rješenja. Mi zapravo ne znamo niti za jedan eksperiment koji pri istim početnim uvjetima ima dva različita rješenja. A kamoli beskonačno puno.
Znači, ako skup pravila ne sadrži beskonačno puno članova, on se može spoznati.
QED

Kako ti se čini?  :mrgreen:
Trolor

Offline Aleksandar

• AstroBrbljavac
  • *
    • Amaterska Astronomija
« Odgovori #35 u: 26.10.2008. u 01:54:16 sati »
Hvala bogu,da sam ateista  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol:
Skywatcher 130/900
Optisan 60/600
TS-10x50

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #36 u: 26.10.2008. u 09:59:21 sati »
Ak me svrstavas u one koji vjeruju drugima onda si me krivo procijenio....
    jednostavno pregledam sto me interesira,usporedim to s drugim poljima
     i odlucim da li je to logicno ili ne ....

Upravo kako sam primjetio ti vjerujes u klasicne zakone a zanovjetas vec pri svakoj
  napomeni kako racunica pokazuje na Todorove jednoroge...umjesto da
   malo otvoris mastu u znanstvenim okvirima pa se svojeglavo ukljucis u
     raspravu "sto bi bilo kad bi bilo" stalno nabijas klasiku...

Sto se tice tvojih experimenata ....nikako mi se ne cini......jer sam si time rekao
   kao trebas spoznati sve uvjete ..a spoznavanje uvjeta mozes zaboraviti
    kod ulaska u mikrosvemir gdje vlada kvantna mehanika....

Ne vidim kakav je to uopce Znanstveni aksiom i odakle si ga iscupao..
  ...nitko ne govori o paralelnom svemiru...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #37 u: 26.10.2008. u 11:12:37 sati »
Citat:
Mi zapravo ne znamo niti za jedan eksperiment koji pri istim početnim uvjetima ima dva različita rješenja. A kamoli beskonačno puno.

Definiraj početne uvjete. Najmanja razlika u početnim uvjetima, ako treba i na 50oj decimali, kroz dovoljno dugo vremena (ne mora biti vremena, već ponavljanja) može imati iznenađujuće različita i kompleksna rješanja. To je, između ostaloga, jedan od temelja evolucije. Male promjene danas rade goleme promjene sutra. A isto tako i temelj teorije kaosa.

Mi govorimo o točnim početnim uvjetima i točnim rješenjima, a u biti su to približni početni uvjeti i približan rješanja, ali opet dovoljno točna da nam pomognu shvatiti što se oko nas događa. Ona promjena koja dolazi s vremenom i posljedica je minimalnih razlika u početnim uvjetima, zaslužna je da naš svijet bude dinamičan i nepredvidljiv.

A kolika je kompleksnost u početnim uvjetima dovoljno je napomenuti da osim svih vanjskih uvjeta, na naš eksperiment djeluje i opažač.  Tako da je moje mišljenje da se moramo zadovoljiti s točnijom ili netočnijom približnošću podataka bez dase zavaravamo pronaći egzaktno točno rješenje (barem u nelinearnim sustavima i svim onim koji takav član sadrže).
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #38 u: 26.10.2008. u 12:42:14 sati »
... da osim svih vanjskih uvjeta, na naš eksperiment djeluje i opažač.

Kako se to objasnjava?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #39 u: 26.10.2008. u 14:06:41 sati »
Ne vidim kakav je to uopce Znanstveni aksiom i odakle si ga iscupao..

Znanost opisuje skup pravila po kojima se ponaša svijet oko nas. Što tu nije jasno?
Ukoliko nema pravila, tada moraš sa strane preslikati još jedan kozmos da bi opisao ovaj svoj.

Definiraj početne uvjete. Najmanja razlika u početnim uvjetima, ako treba i na 50oj decimali, kroz dovoljno dugo vremena (ne mora biti vremena, već ponavljanja) može imati iznenađujuće različita i kompleksna rješanja. To je, između ostaloga, jedan od temelja evolucije. Male promjene danas rade goleme promjene sutra. A isto tako i temelj teorije kaosa.

Teorija kaosa je samo aproksimacija ponašanja kompleksnih sustava. Kada ne možemo pratiti svaki član sustava pribjegavamo statistici i kaosu. Činjenica da i u tome postoji naznaka uređenosti (atraktori, medijani i slične statističke varijable) uvjerava me da svijet nije kaotičan. Samo ga mi ne znamo opisati dovoljno dobro.
U "makro-svijetu" izvedeš kontrolirani eksperiment i uvijek dobijaš isti rezultat.
Ništa što je znanost otkrila u zadnjih stotinjak godina nije me uvjerilo da postoji razlika između velikog i malog. Trenutno nas sputava princip neodređenosti, ali kao što aksiomi pretpostavljaju, nije ni potrebno znati "što se zapravo događa tamo dolje" već je dovoljno postaviti kvalitetan matematički model i kontrolirani eksperiment. Voila! Eto nas opet gdje smo krenuli. Svijet je skup pravila koja se ponavljaju.
Drugim riječima, bacaj kamen na pod. Koliko puta moraš ponoviti eksperiment pa da ti on jednom ne padne na pod i ostane lebdjeti? Ili samo da ne padne dovoljno brzo? Zbog čega misliš da se svijet malih čestica ponaša drugačije? Ako da, gdje je granica? Koja je točno crta razdvajanja u kojoj ja mogu proći kroz 100 metara debeo zid kao što to može elektron? Ako imam 90 kila? 10 kila? 2 nanograma? 10^-34 grama? Meni se čini samo da nismo dovoljno precizno promatrali elektron i uvjete oko njega. Jednog dana ćemo i to moći.
Trolor