Autor Tema: Osnovnoškolska povijest  (Posjeta: 11700 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • Keptn Todr
Osnovnoškolska povijest
« u: 21.11.2008. u 22:56:40 sati »
Malo sam pukao danas, neka se ne uvrijede one koje će pogoditi ovo što ću reći.
Žalio mi se danas kolega s posla kako je sinoć učio povijest sa svojom kćeri. Žali se (on je kao i ja inžinjer s interesom za povijest taman dovoljnom za prolaznu ocjenu) kako se on više ničega od povijesti ne sjeća. Kaže, ponovo je morao učiti sve o Abrahamu, kako je Mojsije vodio svoj narod iz ropstva i tako to. Čak je spomenuo i Sinaj i deset zapovijedi. Ja sam rekao, sigurno si mislio na vjeronauk. Ne, povijest kaže on. Malo mi je mrak pao na oči.
Proveo sam sljedećih pola sata surfajući po Enciclopeadyji Britannici i dokazivajući mu da je Abraham biblijski lik, kao i Mojsije, bez ikakvih povijesnih dokaza o njihovom postojanju.
Obećao mi je donijeti taj povijesni udžbenik da mi pokaže da nije izmislio. Nemam razloga sumnjati u njega. Pa ljudi moji, kakav je to udžbenik koji navodi vjerske tekstove kao povijesne činjenice? Da li opisuju i ples boga Šive koji razdvaja dan i noć? Zeusa kako stvara Grke iz zemljanog blata?
Zar smo tako nisko pali? Pa koja je to razina? Čak i u Americi podižu ustavne tužbe za manje stvari.
Jel ima netko saznanja o tom udžbeniku?
Ako je istina tužno je.
Trolor

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Osnovnoškolska povijest
« Odgovori #1 u: 21.11.2008. u 23:45:01 sati »
Sjećam se da sam s 12, 13 godina čitao srednjoškolske udžbenike od moje sestrične, tiskane 1996. ili 1997.. U njima je bilo toliko teksta, detaljnih opisa događaja i ostalih zanimljivosti da je knjiga više ličila na roman nego na udžbenik. Kada sam konačno ja dočekao srednju školu udžbenici su već bili postali slikovnice u kojima cijeli srednji vijek ima možda dvije stranice teksta i 30 slika, što potrebnih što nepotrebnih. Isto vrijedi i za ostala vremenska razdoblja, nažalost.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #2 u: 21.11.2008. u 23:46:46 sati »
Malo podataka o udžbeniku i može se provjeriti...

Ako je tako onda smo stvarno nisko pali glede obrazovanja, iako nisu svi biblijski tekstovi bez povjesnih osnova. No treba raditi jasnu razliku između činjenica i vjerskih tekstova. Oni svakako nisu kreditibilan izvor, no o nekim periodima mogu biti jedini izvor (kao što su povjesni tekstovi jedini izvor klimatolozima da znaju kakva je klima nekada bila i pri tom teško razdvajaju objektivnost od pretjerane subjektivnosti autora u opisu).

Nažalost u udžbenicima je mnoštvo pogrešaka. Ali i neoprostivih gafova. Evo primjera: Sestra mi je učila u školi o štetnosti pušenja. U radnoj bilježnici imaju zadatak koji pokazuje štetnost cigareta. Treba od plastične boce napraviti simulaciju pluća, nekao učvrstiti maramicu da kad se stisne boca, povuće dim cigarete preko maramice koja je između i ostavi crni trag na njoj. Sve je to oke i edukativno da nema djela u kojem treba zapaliti cigaretu da se pokus izvrši. Pazite ovo, udžbenik za sedmi razred kaže zapali cigaretu (ako nema starijih koji bi vam to napravili). Ostao sam zgrožen, nije napravila zadaću, a ja napisao protesno pismo prof. kako im je uopće mogla dati takav zadatak...Pitanje je koliko je djece napravilo pokus po instrukcijama i koje su bile posljedice toga.
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 22.11.2008. u 00:47:26 sati »
Suosjecam s Todorom  [11*

Da ne velim kako sad ako djete ne das na vjeronauk onda te onak cudno gledaju pod okom,kao
   u komunizmu kad si isao u crkvu...

« Zadnja izmjena: 22.11.2008. u 10:35:46 sati od Krun0 »
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #4 u: 22.11.2008. u 09:46:06 sati »
E moj Todore, sve što dalje to-gore!
Ne bih se iznenadio da u udžbeniku iz fizike stoje 'osnove warp pogona', ili iz biologije 'kako asimilirati mjenjolike'.
I Frankov primjer dokazuje da je ovo na žalost moguće.
Meni je odavno pao mrak na oči, al sam se tješio da sam astronom i da volim mrak.
Kriza u društvu uzrokovana je intelektualnom krizom, a ovi primjeri samo su dobar dokaz toga.
Užas! Očaj! Jad!
P.s. Jučer su na TV dali 'Troju'. Kakve veze to ima s Homerom ne znam. Al ljudi su uvijek prodavali nekakve izmišljotine drugima i naravno takve stvari progutaju prvo klinci. Koji klinac (ovo je dvosmisleno :D) je uopće pročitao da piše samo 'inspirirano Ilijadom'? A i sam taj rat je još uvijek upitan.

I tako se rodila neka nova povijest. (svaka čast Peteru O'Toolu na odigranoj roli - uvijek je dobar).

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 22.11.2008. u 10:20:15 sati »
Meni je odavno pao mrak na oči, al sam se tješio da sam astronom i da volim mrak.

E ovo je genijalna izreka   :mrgreen: :wink:
Deus non est !

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #6 u: 22.11.2008. u 10:29:55 sati »
Nije to ništa čudno. Na tu temu sam u prošlom broju Mond Diplomatic pročitao vrlo zanimljiv članak. Piše da se  u Izraelu  starozavjetni tekstovi oficijelno smatraju službenom poviješću židovskog naroda. Institut za židovsku povijest  odvojen je od instituta za povijesti ostatka svijeta. Bilo je pokušaja nekih izraelskih povijesničara da se kritički osvnu na to stajalište, ali nije prošlo.

Kruno, opet si ga pretjerao. Tvoje emotivne izjave ponekad prelaze dobar ukus ovog foruma.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 22.11.2008. u 10:37:04 sati »
Evo izbrisat cu....no eticko zgrazanje nece promjeniti cinjenicu da sam u pravu  :111:
Da se svijet malo ozbiljnije bavi problemima u stvarnom svjetlu a
    ne laznim moralom i etikom bilo bi nam puno bolje...
Deus non est !

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 22.11.2008. u 10:40:53 sati »
BTW jesi li isto tako revno komentirao biskupovu izjavu
   kako su ateisti zlo ovog svijeta... :evil:
Deus non est !

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #9 u: 22.11.2008. u 11:18:56 sati »
Čuo sam nedavno i gore, da su svi ateisti bolesnici. 

Briga me tko u što vjeruje ili ne vjeruje, ali ako se želim baviti pravim moralom, prvo ću krenuti od sebe i gledati da drugoga  ne povrijedim.

Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.