Autor Tema: Osnovnoškolska povijest  (Posjeta: 11904 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Rajko

• AstroOdisej
  • **
  • Spol: Muški
    • Astronomska udruga Danica Ogulin
Odg: Osnovnoškolska povijest
« Odgovori #60 u: 18.12.2008. u 00:00:58 sati »
kaje ovo? :111: :109:
Celestron 8 XLT na CAM GoTo
Philips ToUcam PRO II
DFK 21AF04.AS
TS 15x70

Offline Dobson

• Jahač Kometa
    • Astronomski magazin
« Odgovori #61 u: 18.12.2008. u 20:47:18 sati »
Preventiva ... :wink:

Offline Dorsk 81

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #62 u: 17.01.2009. u 12:59:40 sati »
Znam da malo kasnim, ali o kojem je, na kraju krajeva, udžbeniku riječ?  :mrgreen: Žao mi je što nisam prije došao na forum, rasprava je zbilja zanimljiva i žao mi je što se nisam mogao uključiti.
On topic, mogu shvatiti da se u udžbenicima često nalaze svakakve konstrukcije obično starije historiografije koje su s vremenom postale općeprihvaćene iako je njihova istinitost vrlo upitna (odličan primjer je kralj Tomislav), i čija se istinitost tek nedavno počela preispitivati u krugovima struke ali budući da se još uvijek radi o službenom stavu historiografije djeca uče po starom, ali da se nešto poput onoga u jednom udžbeniku smatra povijesnom istinom i uopće nepobitnim činjenicama...  :| Na žalost, ne čudi me kako je to moguće s obzirom na to tko je zadužen za sadržaj(e) udžbenika.

Samo bih još nešto htio pitati Todora (radi se o mojoj struci pa ne mogu odoliti  :mrgreen:, nadam se da nije problem):

Povijest, kao i svaka znanost, ima svoje metode. Ukoliko nešto nije potvrđeno iz barem dva nezavisna izvora, ne može se smatrati činjenicom.

Možeš li pojasniti što misliš pod nezavisnim izvorom? Uz to, to što si rekao nije točno. Riječ je o nečemu što ovisi od slučaja do slučaja, što onda često zahtijeva i poseban pristup.
« Zadnja izmjena: 17.01.2009. u 13:01:53 sati od Dorsk 81 »

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #63 u: 17.01.2009. u 13:34:18 sati »
i čija se istinitost tek nedavno počela preispitivati u krugovima struke ali budući da se još uvijek radi o službenom stavu djeca uče po starom,

Samo cu napomenuti da se slicno javlja i u znanosti..i onda kad ulazim u neke polemika
   dobim po tintari da previse nebuloziram,od "sluzbene" znanstvene struje  :?
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #64 u: 17.01.2009. u 13:37:24 sati »
Cjelokupni pristup svim granama znanosti morao bih se mijenjati.

Recimo kod mene u kemiji teorije po kojima učimo su daleko više razrađene, a neke i zamijenjene boljim varijantama. Recimo priroda ionske i kovalentne veze i prijelazi između....

Trebalo bi kompletno nove udžbenike pisati, a to je veliki zadatak koji treba puno vremena, volje, novca....
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Dorsk 81

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #65 u: 17.01.2009. u 13:52:01 sati »
Samo cu napomenuti da se slicno javlja i u znanosti..i onda kad ulazim u neke polemika dobim po tintari da previse nebuloziram,od "sluzbene" znanstvene struje  :?

U povijesti je to obično starija ekipa vs. mlađa ekipa. Generacijski jaz  :D A kod nas novi pogledi i metode sporo ulaze u bilo koju granu znanosti, posebno ove humanističke u kojima već odavno kaskamo za ostalima...

Cjelokupni pristup svim granama znanosti morao bih se mijenjati.

Recimo kod mene u kemiji teorije po kojima učimo su daleko više razrađene, a neke i zamijenjene boljim varijantama. Recimo priroda ionske i kovalentne veze i prijelazi između....

Trebalo bi kompletno nove udžbenike pisati, a to je veliki zadatak koji treba puno vremena, volje, novca....

Potpuno se slažem. A uz ovo zadnje što si napisao treba dodati i miješanje politike. Naravno, ono negativno (na svako područje djeluje na određeni način, o čemu bi se dalo posebno raspravljati).